Geri Dön
EkonomiEuro ne kadar, kaç TL? Euro neden yükseliyor, daha da yükselir mi?

Euro ne kadar, kaç TL? Euro neden yükseliyor, daha da yükselir mi?

Dolar/TL 15,65 seviyesini aşarken; euro/TL ise 16,35'in üzerini test etti.  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, eurodaki zayıflığın ECB'nin enflasyonu yüzde 2 fiyat istikrarı hedefine doğru yönlendirme çabalarını tehdit edebileceğini söyledi.

Euro ne kadar, kaç TL? Euro neden yükseliyor, daha da yükselir mi?

Dolar/TL'de yükseliş devam ediyor. Dolar 20 Aralık'tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi 15,65'in üzerini görürken, euro/TL ise yeni haftanın ilk gününde 16,34'lerde seyrediyor. Geçen hafta ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerden yüksek gelmesi; ülke merkez bankasının daha agresif faiz artırımı yapmak zorunda kalacağına, ekonomiyi resesyona sürükleyeceği endişelerinin artmasına ve buna paralel dolar talebinin küresel ölçekte güçlü kalmasına neden oldu.

EURO NE KADAR?

ALIŞ: 16,2339

SATIŞ: 16,2532

 EURO NEDEN YÜKSELİYOR?

Analistler, bu hafta G7 Maliye Bakanları Zirvesi'nin yanı sıra ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını belirterek, bugün yurt içinde ödemeler dengesi, Euro Bölgesi'nde dış ticaret dengesi ve ABD'de New York Fed imalat endeksinin izleneceğini bildirdi.

Küresel piyasalarda faiz artışları kaynaklı resesyon endişesi ve satış baskısının kuvvetlenmesi döviz kurlarının artmasına neden oldu.