Gazete Vatan Logo

Bitcoin’de hareketlilik! Kripto paralarda sert yükseliş! Kripto paralarda son durum ne? Piyasa değeri 1 trilyona yaklaştı!

Son günlerde kripto para piyasalarında hareketlilik yaşanıyor. Kirpto piyasalarının amiral gemisi Bitcoin, uzun süredir 20 bin dolar seviyesinde kalmıştı. Kripto para piyasalarında başlayan yükseliş, Bitcoin’de de yükselişe neden oldu. Yatırımcının yüzü gülerken sıklıkla “Bitcoin’de yükseliş devam eder mi?” soruları sıklıkla araştırılıyor. Peki, Kripto paralarda son durum ne? Bitcoin ve Ethereum’da son durum ne? 1 Bitcoin kaç dolar? İşte detaylar…

Bitcoin’de hareketlilik! Kripto paralarda sert yükseliş! Kripto paralarda son durum ne? Piyasa değeri 1 trilyona yaklaştı!

Geçtiğimiz aylarda UST ve LUNA’nın çökmesiyle birlikte kripto para birimlerinde sert düşüş görülmiştü. Yatırımcıyı tedirgin eden düşüşler, son günlerde yaşaman hareketlilik ile birlikte piyasaların düzelmeye başladığı sinyalini verdi. Dijital varlıklardaki baskının kalkmaya başladığı, önemli bir yükseliş kaydettiği son günlerde, ekonomistlerin kripto para piyasaları ile ilgili yorumları da ön plana çıkıyor. Peki, Kripto paralarda son durum ne? Bitcoin ve Ethereum’da son durum ne? 1 Bitcoin kaç dolar? İşte detaylar…

BİTCOİN VE ETHEREUM’DA SON DURUM NE?

Ekonomist Beste Naz Süllü bayram sonrasında yaptığı ilk değerlendirmede kripto para piyasalarındaki yükselişe değindi.

Beste Naz Süllü’nin kripto para piyasaları ile ilgili değerlendirmesi şu şekilde:

"Bitcoin ve Ethereum’un başı çektiği kripto paralardaki yükselişte birlikte piyasa toplam değeri yeniden 1 trilyon dolara yaklaştı. Piyasaların uzun süredir Fed ve kripto paralara ilişkin sert regülasyon ve yasaklayıcı söylemleri belirsizlik olarak fiyatlarken madenci satışlarının da etkili olması ile 20.000$ seviyesinin altında seyrediyorduk. Ancak belirsizlikler uzun süredir fiyatlanınca piyasa bir yerde aşağı sarkıtacak olumsuz haberi bulamadı. Ayı piyasasının yetmesi için geçerli bir sebep olmasa da rahatlama hareketinin yaşanması için yeterli bir sebep. Ayı piyasasının sona erdiğine ilişkin elimizde kuvvetli doneler mevcut değil. Örneğin para girişleri yeni bir ralli başlatacak düzeyde değil ve madenciler sert satışlarını sürdürüyor. Bitcoin’in 20.000$ seviyesinin altına gelmesi ile madenci maliyetleri hakkında çok yorumda bulunmuştuk. JP Morgan raporuna göre madenci maliyetleri yeni ve daha verimli donanımlarla yaklaşık 13.000$ seviyesine düştü. Bu bir miktar piyasayı rahatlatırken, Celcius’un da AAVE ve MKR’dan olan borcunu kapaması yine batık riskini masadan kaldırdı. Tüm bunlara ek olarak Ripple eski kurucusu da her ay sattığı ve elinde kalan 2,2 milyar adet XRP’ye 2,8 milyar adet daha ekledi ve 5 milyar adet XRP’yi satmayacağını açıkladı. Piyasalar 27 Temmuz Fed sonrası bir miktar daha rahatlayabilir. Özellikle bu dönemde Ethereum’un Bitcoin’e göre dominans kaynaklı daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Haftalık bazda 18 puan daha iyi getiri sağlayan Ethereum bu açıdan PoS güncellemesini yapacağı ve ağustos ayındaki son testi ile birlikte getiri bazında Bitcoin üzerinde kalmaya devam edebilir. Bitcoin/USDT paritesini teknik olarak ele aldığımızda, yükseliş kanalının dibinde oluşan mum formasyonu “Bullish Engulfing” çalıştı ve kanal orta bandı 22.500 seviyesine kadar tepki geldi. Kanal orta bandı 22.200 seviyesinden geçmekte olup, Bitcoin üzerinde tutunması ile ilk etapta 23.000 sonrasında ise 24.500 seviyelerine kadar rahatlama tepkisi görebiliriz. Yine de baskının devam ettiği para girişlerinin az olduğu ve madenci satışları da göz önünde bulundurulduğunda piyasanın trendinin halen daha aşağı yöne olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle 21.800 gerisine stop loss yakın vadeli işlemlerde düşünülebilir"

Haberin Devamı

BİTCOİN YÜZDE 50’DEN FAZLA DEĞER KAYBETMİŞTİ

Haberin Devamı

 

Mayıs ayında 40 bin dolar düzeyinden hızla düşüşe geçen Bitcoin aylık bazda yüzde 15 oranında değer kaybetmişti. Haziran ayında Bitcoin yüzde 37 oranında gerilemişti. Lider coin 18 bin doların altını görerek 1.5 yılın dibine inmişti. 

Haberin Devamı

Böylelikle Bitcoin mayıs ve haziran aylarında kümülatif olarak yüzde 50’den fazla değer kaybetmiş oldu.

5 GÜNDE YÜZDE 45'TEN FAZLA YÜKSELDİ

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık Ethereum bugün 1497 dolara kadar yükseldi. Ethereum’da günlük değer kazancı yüzde 10'u aştı.

13 Temmuz’da bin dolar civarında hareket eden Ethereum, 5 işlem gününde yüzde 45'ten fazla değer kazandı. Ehereum’da yükselişlerin devam edebilmesi için bir sonraki direnç noktası 1500 dolar olarak öne çıkıyor. Eğer Ethereum bu seviyenin üzerinde tutunabilirse yükseliş trendi devam edebilir.

BİTCOİN NE OLUR? DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Dijital varlıkların ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 26-27 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek olan faiz toplantısı öncesi toparlanma eğiliminde olduğu gözleniyor. ABD'de enflasyonun 41 yılın rekorunu kırmasıyla birlikte Fed'in 100 baz puan faiz artırma ihtimali arttı. Fed'in önümüzdeki hafta vereceği faiz kararı kripto paralarda gidişatı belirleyecek.

Haberin Devamı