Geri Dön

Bir yılda 63,3 milyon kilowatt saatlik enerji tasarrufu

2022 yılında 63,3 milyon kilowatt saatten fazla enerji tasarrufu sağlayan Turkcell, bir önceki yıla göre toplam enerji tüketimini yüzde 3,4 oranında azalttı.

Bir yılda 63,3 milyon kilowatt saatlik enerji tasarrufu

2022 yılı boyunca 63,3 milyon kilowatt saatten fazla enerji tasarrufu sağlayan Turkcell’in verimlilik yaklaşımıyla elde edilen Tasarruf miktarı, 23 binden fazla hanenin bir yıllık toplam elektrik tüketimine denk geliyor.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Yenilenebilir Enerji çözümlerini kullanıyor ve bu alandaki kapasitemizi her geçen yıl arttırıyoruz. Bu amaçla baz istasyonlarının yanında kurduğumuz ve ‘Greensite’ olarak adlandırdığımız solar panel çözümlerini 2022’de hızlandırdık. Bu çözüm sayesinde baz istasyonlarının ihtiyacı olan enerjiyi, yapay zeka destekli teknolojiyle güneş enerjisinden karşılayabiliyoruz. 2022 yılında 500’den fazla baz istasyonunda bu güneş panelleri çözümünü hayata geçirdik. Güneş enerjisi eksenli yatırımlarımızı bir önceki yılın kurulu gücüne göre üç kattan fazla arttırarak 1,4 MW‘a çıkardık. Bu çözümle hem elektrik şebekesinden kullandığımız enerji miktarını azaltıyor hem de baz istasyonlarımızın servis sürekliliğini arttırarak müşterilerimize kesintisiz hizmet sağlıyoruz. Çevresel sürdürülebilirlik ve verimlilik odaklı bu yatırımlara, 2023 yılında da hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz” dedi.