Geri Dön
EkonomiBankadaki kiralık kasalarla ilgili flaş açıklama! Vergi ödeniyor, içindekiler...

Bankadaki kiralık kasalarla ilgili flaş açıklama! Vergi ödeniyor, içindekiler...

Mirasçılar ölen yakınlarının adına bankadaki kiralık kasayı açtırdıklarında içinden para, döviz, ziynet eşyası, madalya, saat gibi eşyalar çıkıyor. Kiralık kasadan çıkan bu eşyalar için vergi ödenip ödenmeyeceği konusu merak ediliyor. Ev eşyası, kişisel eşya ve aile hatırası gibi eşyalar vergiden istisna tutuluyor. Kasada olan para ve döviz gibi değerler ise vergiye tabi... Peki kiralık kasalar ortaksa ne oluyor? Vergiye tabi tutulanlar neler? Gayrimenkullerin çocuklara geçişi nasıl oluyor? İşte tüm detaylar...

Bankadaki kiralık kasalarla ilgili flaş açıklama! Vergi ödeniyor, içindekiler...

Mirasçılar ölen yakınlarının adına bankada kayıtlı kiralık kasayı açtırdıklarında içinden para da, döviz de, altın da, ziynet eşyası da çıkabilir. Madalya, saat gibi daha farklı kıymetli eşyalar da çıkabilir. ‘Kiralık kasadaki altın için veraset intikal vergisi (VİV) ödenir mi’ sorusu merak ediliyor. Hürriyet'ten Ahmet Karabıyık'ın yazısı...

Öncelikle kiralık kasadan çıkabilecek varlıkların hangilerinin vergiye tabi olmadığını söyleyelim: Mirasçılara intikal eden ev eşyası ile murise ait zat eşyası (kişisel eşyası) ve aile hatırası olarak muhafaza edilen tablo, kılıç, madalya gibi eşyalar vergiden istisna.

Bunların dışında; kasada yer alabilecek para, döviz gibi değerler vergiye tabi. (Beyanname düzenlenirken beyana tabi tüm varlıklar için güncel istisna tutarının da dikkate alınması gerekir.) Ziynet eşyaları; kişisel eşya kapsamında değerlendirilmediğinden, ölen kişiye ait kiralık kasada ziynet eşyası bulunması durumunda mirasçıların bu varlıkları VİV matrahına eklemesi gerekiyor.

Bankadaki kiralık kasalarla ilgili flaş açıklama Vergi ödeniyor, içindekiler...

ORTAK KASAYSA...

Kiralık kasalar her zaman tek kişi adına kayıtlı olmuyor. Eşlerin her ikisinin adına olan kiralık kasa; eşlerden birinin ölümü sonrası açıldığında, içerisindeki kişisel kullanıma konu olan altın bilezik, altın takı gibi ziynet eşyalarının sağ kalan eşe ait olduğu kabul ediliyor. Dolayısıyla kasa içerisinde bulunan ziynet eşyası normalde vergiye tabi iken, (müşterek kullanılan kiralık kasa için) sağ kalan eşin kişisel eşyası kabul edildiğinden vergi matrahına dahil edilmesi de gerekmiyor. Ancak; kiralık kasa iki kişi adına kayıtlı olsa da, kişisel kullanıma konu olmayan altın ve dövizlerin ise eşlerin ortak malı olduğu kabul edilerek yarısının VİV matrahına dahil edilmesi gerekiyor.

Bankadaki kiralık kasalarla ilgili flaş açıklama Vergi ödeniyor, içindekiler...

GAYRİMENKUL GEÇİŞİ

Bir soru da gayrimenkullerinin sağlığında çocuklarına geçişi... Çocuklara gayrimenkuller satış da yapılabilir, bağış da yapılabilir. Konut satışı yapıldığında yüzde 4 tapu harcı hesaplanır. Gayrimenkul eğer bağışlanırsa tapu harcının oranı bu kez yüzde 6,831. Bağışlarda tapu harcı emlak vergi değeri üzerinden alınıyor. Ayrıca yüzde 5’ten başlayıp, yüzde 15’e kadar çıkan oranlarda VİV tarifesine göre vergi hesaplanması da gerekiyor. (Bağışı yapan anne, baba, eş ve çocuk değilse vergi oranları yüzde 10’dan başlayıp yüzde 30’a kadar çıkıyor.) 2021 yılı için söz konusu bağışlar için 7.703 lirası istisna. İstisnayı aşan kısım için VİV ödenir.

MİRAS DURUMU

Miras yoluyla edinilen gayrimenkul için tapu harcı ödenmiyor. Veraset intikal vergisinin oranı ise bağışa göre çok daha düşük oranlı... Yüzde 1’den başlayıp, yüzde 10’a kadar çıkıyor. 2021 için 334.534 liraya kadar intikaller vergiden istisna. Aşan kısım için VİV ödenir. Üç yılda ve 6 taksitte (her yıl Mayıs ve Kasım aylarında) ödenir. Gayrimenkulün değeri olarak emlak vergi değeri dikkate alınıyor.

Bankadaki kiralık kasalarla ilgili flaş açıklama Vergi ödeniyor, içindekiler...