Gazete Vatan Logo

Bakan Kurum: Yarısı bizden kampanyasına başvuru 65 bini geçti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yarısı Bizden kampanyası hakkında açıklamalar yapan Kurum, "Bu yüzyılın dönüşüm kampanyası. İstanbul tarihinin en önemli projelerinden biri. 65 bin 500 başvuru oldu" ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum: Yarısı bizden kampanyasına başvuru 65 bini geçti

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yarısı Bizden kampanyası hakkında açıklamalar yapan Kurum, "Bu yüzyılın dönüşüm kampanyası. İstanbul tarihinin en önemli projelerinden biri. 65 bin 500 başvuru oldu" ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum'un Kanal 7'de yaptığı açıklamalardan satır başları şu şekilde:

İstanbul'da 39 ilçede nereye giderseniz gidin bizim projelerimizi görürsünüz. Vatandaşımız şunu net bir şekilde biliyor; Yaparsa AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibi yapar.

81 ile gittim, 500'ü aşkın ziyaret gerçekleştirdim. İzmirli kardeşlerimiz görüyor teşekkür ediyor, Sinoplu, Bartınlı... Biz milletimize meydanlarla ne söz verdiysek tuttuk. Gittiğimiz ilçelerde muhalefetin vadettiği belediye başkanlar ve Kılıçdaroğlu'nun verdiği sözleri tutmadığını görüyoruz. Milletimiz yaralı.

Bir tarafta eserler, hizmetler. Öbür tarafta hayaller. Milletimiz bu yarışı 14 Mayıs'ta iradesini sandığa yansıtacak.

Deprem bölgesindeki 11 ilde 125 bin konutun inşası devam ediyor.

Haberin Devamı

'YARISI BİZDEN' KAMPANYASI

Bu yüzyılın dönüşüm kampanyası. İstanbul tarihinin en önemli projelerinden biri. Hem saha araştırmalarımız hem de depremlerden sonra İstanbul'daki vatandaşın da kentsel dönüşüm noktasında önemli talepleri oldu. 695 bin konutu bitirdik. Ulaşım, Trafik ve kentsel dönüşüm önemli konulardan. 1 buçuk milyon riskli konutun tespitini yaptık. 39 ilçenin bir çoğunda dönüşüm projemizi görürsünüz. İstanbul bizim geleceğimiz. Kentsel dönüşümdeki kararlılığımızı devam ettirmeliyiz. Yarısı Bizden kampanyası kapsamında riskli binaları için vatandaşlar e devletten başvuruyor. Önce gidip tespit yapıyoruz. 3'te iki çoğunluk varsa dönüşümü sağlıyoruz. Bunu rızaya dayalı yapmak zorundayız. Yerindeki dönüşüm 200 bin konuttan fazla olursa kura çekeceğiz. Az olursa oradaki imar koşulları neyse o sorunları da çözerek. En geç iki yıl içinde devletimiz inşaatını yapacak. Buradaki maliyetin yarısını biz karşılıyoruz. 5625 lira taksit ile, 75 bin lira peşinat ile 10 yıl vade ile yapacağız. 5250 lira yardımı, 10 bin 500 lira da taşınma yardımı vereceğiz. 6 ay içinde başvuruların tamamını inceleriz. Maliyetin yarısı diyoruz ama kira, taşınma yardımı, muafiyetleri de ilave edince yüzde 50'den de fazla. Binanın riskli olup olmadığına bakacağız.

Haberin Devamı

BAŞVURU SAYISI 65 BİN 500

65.500 başvuru oldu, 376.500 bağımsız bölüme tekabül ediyor. 200 bini geçerse kura çekeceğiz. Mülkiyet sahibi her vatandaşımız başvurabilir. Çok ciddi bir ilgi var. İstanbul dönüşmek istiyor. Ekiplerimiz önce binanın hasar tespitini yapıp 3'te ikiyi sağlamışsınız diyeceğiz ve projesinin çiziminden sonra TOKİ inşaatını yapacak. 100 bin konut rezerv üretiyoruz. 500 bini Avrupa yakasında 500 bini Anadolu'da uydu kentleri kuracağız. İçinde donatıları olan alanlar olacak. İstanbul'a ilave nüfus getirmeden bu konutları yapacağız. 3'te 2 çoğunluk sağlanıyorsa arsa da olsa yıkılmış bina da olsa dönüşümü sağlıyoruz. En fazla başvuru Bahçelievler'de. 44 bin bağımsız bölüm başvuru yaptı.

Haberin Devamı

PROJELERDE SÜRECİ BALTALAMAK İÇİN ÇABALIYORLAR

Biz bu acıları bir daha yaşamak istemiyoruz. Çok acılar çektik. Vatandaşımız da istemiyor. Nerede kentsel dönüşüm çalışması yapsak vatandaşın aklını çekmek için, süreci baltalamak için muhalefet hemen orada. Bu riskli yapıların değeri 800 bin ila 1 milyon civarı. 2+1 evlerin değer, 4-5 milyon 3+1 evlerin değer, 8-9 milyona kadar çıkıyor.