Gazete Vatan Logo

Ankara-Sivas arası 2 saate düşüyor! Bakan Karaismailoğlu CNN Türk'te açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Ankara-Sivas arasının 2 saate düşeceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, hattın 26 Nisan'da açılacağını duyurdu. Bakan Karaismailoğlu Ankara-İstanbul arasında süper hızlı tren hattı projesiyle ilgili de "Kadıköy'den Kızılay'a 80 dakika sürecek" dedi.

Ankara-Sivas arası 2 saate düşüyor! Bakan Karaismailoğlu CNN Türk'te açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

İMECE UYDUSU

"Bunlar gurur verici şeyler. Uydu alanında dünyanın yüzde 30'una hizmet veriyoruz. Konuştuğumuz konuları görüyorsunuz. Türkiye her zaman seviye atlayarak devam ediyor. Bunlar bize teknolojik anlamda çok büyük faydalar sağlıyor. Bunlar ticari olarak da dünya pazarlarında Türkiye'nin gücünü gösteriyor.

Uzaktan erişimin bu kadar önemli olduğu bir dönemde bunlar tüm süreçleri olumlu etkileyecek. Türsat 6A ile kendi uydusu ile uzayda temsil edilen ilk 10 ülkeden biri olacak Türkiye.

DEPREMİN OLDUĞU İLLER HAKKINDA

110 bin kilometre karelik bir alanı etkileyen bir deprem yaşadık. Depremzedelerimiz önemli bir kısmı konteynerlerde yaşıyor. Şehirlerimizdeki ticari hareketlilik çok hızlı bir şekilde artıyor.

Bölgedeki elimizi hiçbir zaman ayırmadan devam ediyoruz. Enkaz kaldırma işlerinde sona doğru yaklaştık. Bir an önce konteyner ,ve prefabrik kentlerimizi üretiyoruz. Konteyner ve prefabrik kentler için alt yapı ve imalatı yapıyorsunuz. Buradaki yapılan mücadeleyi vatandaşımız çok yakından takip ediyor. Bu zor süreci hep birlikte atlatacağız. Biz depremden dakikalar sonra bütün alanlara ulaştık.

Depremin ardından Adıyaman'daydık. Havalimanına ulaştığımda AFAD'ın ekipleriyle bölgeye gittik süreci yönettik. Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta enkaz kaldırma çalışmaları bitmek üzere. Bu şehirlerin yeniden imarı için de çalışılıyor.

KARAYOLLARINDA BİR AKSAKLIK VAR MI?

Ne deprem bölgesinde nede diğer bölgelerde her hangi bir aksaklık yok. Depremin ilk gününde etkilenen bölgelerde yolları yeniden faaliyete geçirdik. Kar buz ve tipi nedeniyle bazı aksaklıklar yaşadık. Biz projelerimizi yerine ve zeminine uygun yapıyoruz.

Ankara-Sivas arası 2 saate düşüyor Bakan Karaismailoğlu CNN Türkte açıkladı

İSTANBUL'DA YOLLAR DEPREME HAZIR MI?

Biz İstanbul'da da hazırız. Yaptığımız tüm yatırımların arkasındayız. Tüm yaptığımız yollara kefiliz. İnşallah böyle bir afetlerle karşılaşmayız ama yaptığımız yollar sapasağlam ayakta kalır. Ulaştırma yatırımlarını bir defa yapıyorsunuz ama uzun yıllar kullanıyorsunuz. FSM'nin halatlarını değiştiriyoruz, aynı şeyi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde de yapıyoruz. Köprülerimiz depremde güvenli durumda diyebiliriz. Bunlar mühendislik dehası. Bilim ve teknolojiyle çalışıyoruz. Çanakkale'de 280 km saatlik rüzgar yükünü kaldıracak dirençli bir yapı var. Bunlar dimdik ayakta kalacak projeler.

"500 MİLYON LİRALIK YATIRIM HEBA EDİLDİ"

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çok önemli bir konu. Mutlaka vatandaşımızın çok daha duyarlı olması lazım. Yapıların yenilenmesi gerekiyor. Bunlar tabii ulaşıma da yansır. İBB'nin üzerine çok önemli sorumluluk düşüyor. Bunlar çalıştay düzenleyerek çözülmez. Yatırımlarda hiçbir ilerleme olmuyor. İBB 2019 Haziran'ından beri bir çivi çakılmadı. Metrolar için söylüyorum bunu. Niçin göreve geldiniz o zaman? Belediyenin yapması gereken metroyu biz yaptık. Seçimden bu tarafa 4 yıl geçmiş, bir projenin yüzde 5'i yapılmış. İBB'nin bütçesi bunları yapmaya muktedirdir. Böyle bir hizmet olabilir mi? Sonunda vatandaşımız sandıkta cevabını verecek. Bu metrolar yapıldığında vatandaşın yaşam kalitesi artacak. Konuşmaya gelince herkesten fazla konuşuyorlar.

"VATANDAŞIMIZ YAPILMAYAN İŞLERİN HESABINI 14 MAYIS'TA SORACAKTIR"

İstanbul'a en uygun ulaşım yatırımı tünellerdir. Kağıthane'deki tünelden günde 60 bin araç geçiyor. Dolmabahçe Levazım Tüneli duyarsız yönetim gelince durduruldu. 500 milyon liralık yatırım heba edildi.

Sarıyer-Kilyos tünelinin imalatına başladık. 2 buçuk yılda bitecek. İBB yönetimiyle bir arpa yol yürüyemeyiz. Vatandaşımız yapılmayan işlerin hesabını 14 Mayıs'ta soracaktır.

DEMİRYOLU YATIRIMLARINDA SON DURUM NE?

Demiryollarıyla ilgili çok iyi haberlerimiz var. Biz aslında dünyada ilk demiryolu sistemleri kuran ülkeyiz. Cumhuriyet'in ilk yıllarında demirağlarla örme konusunda olağanüstü yatırımlar yapıldı. Demiryolları farklı bir kültür. Şu an demiryolu yatırımları dönemine girdik.

'26 NİSAN'DA ANKARA- SİVAS HATTI AÇILIR"

Ankara-İzmir arasını hızlı trenle 3 buçuk saatte gideceğiz, 2 buçuk yıl sonra bitecek. Ankara-Sivas hattımızı 1 hafta sonra açıyoruz. 26 Nisan'ı hedefledik. Dünyanın mega projelerinden biri. Maliyet değeri 70 milyar TL. 2 saatte Ankara'dan Sivas'a gidecek. Hızlı tren faklı bir konfor. Bu konforu yurdumuza yaymak için çalışmalar yapıyoruz. Kargo taşımacılığında demiryolunun kullanımı düşük. Yüklerin yüzde 90'ı deniz yoluyla taşınıyor.

HAYDARPAŞA GARI'NDA SON DURUMU NE?

Haydarpaşa ve Sirkeci garı sembol yapılar. Haydarpaşa'da arkeolojik kazı devam ediyor. Orayı demiryolu garı olarak ve müze olarak kullanılacak. Önemli aşamaları çıkardık. İstanbul'un tarihi ortaya çıktı. Yerinde sergilenecekler. Sirkeci ve Kazlıçeşme arasında muhteşem iş yapıyoruz. İstanbul aslında buralar demek. Bir yaşam alanı üretiyoruz orada. Orada bir demiryolu müzesi var onu daha da genişleteceğiz. Farklı fonksiyonlardaki müzelerle birlikte İstanbulluların hizmetinde olacak.

SÜPER HIZLI TREN HAKKINDA

İstanbul-Ankara arası 80 dakika olacak. Kadıköy'den Kızılay'a 80 dakika sürecek. 350 km hız yapacak. Kolay bir hat değil tabii ki. Çok yüksek teknoloji getiren bir yatırım. Kazmayı vurduğumuzda en fazla 5 yıl içinde bitecek bir proje. Bu işi yapabilecek firmalarla yola çıkacağız. 5 yıl içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Ulaşımda ülkemize bir level atlatacak. Mevcut trenimiz bir ihtiyaca cevap veriyor şu anda. Hem uçak yolcuğundan daha az sürede ulaşışmış olacak. Uçağa gerek yok. Havayolu tabiiki devam edecek ama Ankara'dan İstanbul'a treni tercih edecek. Hızlı trendeki bilet fiyatları otobüslerden daha düşük.

İstanbul-Antalya 5 saat olacak. Demiryolu ağımız artarak devam edecek. Alanya'yı da Mersin'e tünellerle duble yol olarak bağlayacağız.

DEMİRYOLU GÜVENLİĞİNDE SON DURUM NE?

Sinyalizasyon konusunda çok iyi duruma geldik. Gelmeye de devam ediyoruz. Demiryollarının bakım ve temizliği yapılıyor. Hızlı tren sinyalizasyonu konusunda da atmamız gereken adımlar var.

Demiryolunda 19,5 milyon kişi taşındı. Yatırımlar sonrası 270 milyon kişiye çıkacak.

İŞTE YENİ ZİGANA TÜNELİ'NİN AÇILACAĞI TARİH

Yeni Zigana Tüneli, iftihar edeceğimiz projelerden birisi. Tamamlandığında Avrupa'nın en uzun türeni dünyanın en uzun 3. tüneli olacak. 3 Mayıs'ta inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açacağız.