Gazete Vatan Logo

Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı deniz kazası geçirdi. Sağlık durumlarıyla ilgili yeni açıklama

Ali Sabancı'nın kullandığı Zodyak bot Yunan adası Lipsi'de kayalıklara çarptı. Kendisi ve eşi Vuslat Doğan Sabancı yaralandı. Yaralanan çift ilk müdahalenin ardından önce Muğla’nın Bodrum ilçesine getirildi, ardından da İstanbul’daki özel hastaneye sevk edildi.

Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı deniz kazası geçirdi. Sağlık durumlarıyla ilgili yeni açıklama

Ali-Vuslat Doğan Sabancı önceki akşam evlilik yıldönümlerini kutlamak amacıyla Lipsi Adası açıklarındaki tekneden Leros Adası'nda restorana gitmek için oğulları Ali ve Emrecan ile birlikte Zodyak botla ayrıldı. Botu Ali Sabancı kullanıyordu. Kayalıkları fark eden kaptan önce çocukları denize attı sonra kendi atladı. Bot kayalıklara çarpıp ters döndü. Botun altında kalan çifti çocuklar ve kaptan su üstüne çıkardı.

İSTANBUL'A GETİRİLDİLER

Yunan bahil güvenliğinin Leros'a götürdüğü Ali Sabancı'nın ameliyatla dalağı alındı. Çift dün sabah tekneyle Bodrum'a götürüldü. Ali Sabancı ambulans uçakla, Vuslat Doğan Sabancı da Doğan Holding'e ait özel uçakla İstanbul'a geldi. Amerikan Hastanesi'ne kaldırılan Ali Sabancı'nın yırtılan aort damarı dikildi ve hayati tehlikenin önüne geçildi. Yüzünde kırıklar olan Vuslat Doğan Sabancı da operasyon geçirdi.

SABANCI ÇİFTİNİ ÇOCUKLARI VE KAPTAN KURTARDI

Oksijen sitesinin aile yakınları ve kazadan sonra ilk müdahaleyi yapan görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre de kaza şöyle meydana geldi: Sabancı çifti, oğulları Emre ve Kaan ile birlikte sürat botuyla Lipsi Adası’na doğru yol alıyorlardı. Bir restoranda rezervasyonları vardı.

Haberin Devamı

Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı deniz kazası geçirdi. Sağlık durumlarıyla ilgili yeni açıklama

BOTU ALİ SABANCI KULLANIYORDU

Yanlarında kaptanları da bulunuyordu ama botu Ali Sabancı kullanıyordu. Çocuklar ve kaptan botun arkasında oturuyordu. Kayalıkları ilk fark eden kaptan oldu. Önce çocukları denize attı sonra kendi atladı. Saniyeler sonra bot kayalıklara çarpıp ters döndü.

Vuslat Doğan ve Ali Sabancı botun altında, suyun içinde kalmışlardı. Çocuklar annelerini, kaptan ise Ali Sabancı’yı su üstüne çıkarttı. Kaptan yaralı olan Vuslat Doğan ve Ali Sabancı’nın kendilerinde olmadığını gördü. Hemen nabızlarını kontrol etti, hayatta olduklarını anladı.

Aralarında ABC Holding’in sahibi Adanalı işinsanı Mehmet Başer’in de teknesi olmak üzere 4 veya 5 teknenin botları kazazedelere yardımcı olmak için olay yerine geldi. Yunanistan Sahil Güvenlik güçlerinden yardım istendi. Çift denizden çıkartılarak, hızlı bir tekneyle Leros Adası’na götürüldü.

Haberin Devamı

AMELİYATTA DALAĞI ALINDI

Leros’ta Ali Sabancı’ya altı saat süren bir operasyon yapıldı, hasar gören dalağı alındı. Çarpmanın etkisiyle açılan bazı damarlarına müdahale edildi. Vuslat Doğan Sabancı’ya da gerekli acil müdahale yapıldı. Ali Sabancı Nişantaşı Amerikan Hastanesi’ne getirildiğinde aort damarında yırtılma olduğu tespit edildi. Acilen ameliyata alındı. Müdahale yapılarak hayati tehlikenin önüne geçildi. Ali Sabancı, aort damarına stent takılmasının ardından “çoklu/multi travma” için ameliyata alındı.

OPERASYONLAR SÜRECEK

T24’e bilgi veren kaynaklar ise hem Ali Sabancı’da hem de Vuslat Doğan Sabancı’da “kafa / beyin travması” gözlenmediğini, ancak her ikisi için de operasyonların süreceğini söylediler. Yüzünde çarpmanın izleri olan Vuslat Doğan Sabancı’nın plastik cerrahlar tarafından ameliyata alınacağı belirtildi.

Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı deniz kazası geçirdi. Sağlık durumlarıyla ilgili yeni açıklama

Öte yandan Yunan Sahil Güvenlik yetkililerinin yaptığı açıklamada ise botta 4 Türk, 1 Güney Afrika vatandaşı ve 1 İngiltere vatandaşı bulunduğu, iki kişinin ağır, bir kişinin de hafif yaralandığı bilgisi verildi.

Haberin Devamı

KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yunanistan’da kaza geçiren Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı’nın sağlık durumlarını açıkladı. Koca, Ali Sabancı’nın ilk müdahalenin ardından ambulans uçakla İstanbul’a sevk edildiğini; Vuslat Doğan Sabancı’nın genel durumunun iyi olduğunu söyledi.

Esas Holding’den yapılan yazılı açıklamada ise “Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı, 24 Ağustos 2023 tarihinde tatilleri sırasında bir deniz kazası geçirmiştir. Tedavileri devam etmekte olup, sağlık durumları takip edilmektedir” denildi.