Gazete Vatan Logo

100 yıllık ortaklığı kutlarız

Koç ve Fiat ortaklığı ile kurulan Tofaş, 50’nci yaşını kutluyor. FCA Başkanı Elkan, “2068’de ortaklığı yine kutlayacağız” derken Koç Holding Başkanı Ömer Koç, “Dev olduk” diye konuştu

100 yıllık ortaklığı kutlarız

1968 yılından bu yana Türkiye otomotiv sanayisine yön veren Tofaş, 50’nci yılını İstanbul’da düzenlenen bir davet ile kutladı. Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un ev sahipliğinde düzenlenen geceye Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, Tofaş Yönetim Kurulu Üyesi ve FCA EMEA Başkanı Alfredo Altavilla, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen ve Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu’nun yanı sıra Koç Topluluğu ile Tofaş’ın üst düzey yöneticileri, Tofaş bayileri, iş dünyasının önemli isimleri katıldı.

FCA Başkanı Elkann davette yaptığı konuşmada, “1960’lı yılların sonlarında, büyükbabam Giovanni Agnelli’nin başkanlığında Fiat, otomotiv alanında güçlü ve güvenilir bir yerel ortak ile güçlerini birleştirerek, Türkiye gibi yeni piyasalara açılma fırsatı arıyordu. O gün Koç Ailesi ile kurulan, 3 nesilden fazla bir süreye yayılan bu iş birliği, grubumuzun tarihindeki en uzun soluklu ortaklık oldu” diye konuştu.

Haberin Devamı

Mustafa Koç’u andı

Elkann, Mustafa Koç’u da bu önemli gecede özellikle anmak istediğini belirtti ve “Bir iş arkadaşı ve bir dost olarak onu tanımak benim için büyük bir ayrıcalıktı” dedi.

John Elkann, şunları kaydetti: “Bu sağlam ortaklık gelecekte de iyi bir şekilde devam edecek. Ben, bundan sonraki 50 yılı yeni bir başlangıç olarak görüyorum. Tofaş, kazandığı deneyimi uzun yıllar sürdürecek ve büyümeye devam edecek tüm becerilere sahip. 2068’de ortaklığımızın 100 yıllık başarısını kutlayacağımıza eminim.”

TOFAŞ SANAYİ DEVİNE DÖNÜŞTÜ

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, “Kurucumuz Vehbi Koç’un ‘Türk insanını otomobil sahibi yapma’ vizyonu ile Tofaş’ın temelleri atıldı. Şirketimiz, ülkemizin otomotiv sektörünün gelişiminde önemli rol oynadı. Uluslararası pazarlarda sunduğu araçlar ile de ülkemizi küresel ölçekte başarıyla temsil ediyor” dedi. Koç, şöyle devam etti: “Tofaş, son yıllarda tarihi yatırımlar gerçekleştirdi ve üretim rekorları kırdı. Bugün en kuvvetli dönemini yaşıyor. Koç Holding ve Fiat’ın uzun yıllara dayanan ortaklığıyla pek çok başarılı projeyi hayata geçirdik. Yarattığı dış ticaret fazlası ve istihdamla Türkiye’ye önemli katma değer sağlayan bir sanayi devine dönüştü.”

Haberin Devamı