Geri Dön
Ekonomi0,99 kredisi ne zaman başlayacak? Düşük faizli konut kredisi şartları ne?

0,99 kredisi ne zaman başlayacak? Düşük faizli konut kredisi şartları ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan konut destek paketi kapsamında verilecek krediler vatandaşlar tarafından araştırılıyor. "İlk evim Konut Finansman Paketi" çerçevesinde ev almak isteyenlere 0.99 faizli konut kredisi sağlanacak. Ev hayali kuran binlerce kişi araştırmalarına devam ederken, 0,99 kredisi verilmeye başlanacağı tarih merak ediliyor. Peki, 0,99 kredisi ne zaman başlayacak? Düşük faizli konut kredisi şartları ne? Düşük faizli kredi veren bankalar hangileri? İşte detaylar…

0,99 kredisi ne zaman başlayacak? Düşük faizli konut kredisi şartları ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrasında verdiği düşük faizli konut kredisi ve "İlk evim Konut Finansman Paketi" müjdesi vatandaş tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Açıklanan konut kredisi paketleri ile birlikte vatandaş da ev alabilmek için koşulları araştırıyor. Peki, 0,99 kredisi ne zaman başlayacak? Düşük faizli konut kredisi şartları ne? Düşük faizli kredi veren bankalar hangileri? İşte detaylar…

0,99 KREDİSİNİ KİMLER KULLANABİLECEK? HANGİ BANKALAR KREDİ VERECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı "İlk evim Konut Finansman Paketi" çerçevesinde, kamu bankalarınca, ilk ve tek konutunu alacak olanlara yönelik birinci el konutlarda (sıfır konut) uygulanmak üzere, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0.99 faizli konut kredisi sağlanacak.

İkinci paket olan ve Döviz, Altın varlıklarının Türk Lirası’na dönüşümünü teşvik edecek "Genişletilmiş Konut Finansman Paketi" ile de kamu bankaları birinci ve ikinci el konutları da kapsayacak biçimde, konut değerinin en az yüzde 50'si 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının yahut hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına satımı ile karşılanması şartıyla, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi verilecek. Böylece liralaşma politikasının da devamlılığı sağlanmış olacak.

0,99 KREDİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

0,99 kredi başvurusu finansman hazırlıklarının tamamlanmasının ardından bankalar tarafından kamuya duyurulacak.

ÖRNEK KREDİ HESAPLAMA

Çekilecek krediye göre taksit ve toplam tutarı hesaplandığında 100 bin lira kredide yüzde 0.89 faizle aylık ödeme 1359 lira oluyor.