Gazete Vatan Logo

Yüz yüze eğitim ile ilgili son dakika açıklaması! MEB resmen duyurdu, ikinci dönemde...

Milli Eğitim Bakanlığı resmen duyurdu. Milyonlarca öğrenciyi çok yakından ilgilendiriyor. İkinci dönem ile ilgili açıklama Bakan Özer'den geldi. Yüz yüze eğitime ara verilecek mi? Koronavirüs salgınında yeni varyantların ortaya çıkmasının ardından yeniden uzaktan eğitime geçileceğine yönelik iddialar ortaya atılıyordu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yüz yüze eğitim ile ilgili süreç hakkında kamuoyuna sıklıkla açıklamalarda bulunuyor. Yarıyıl tatilinin bitmesinin ardından başlayan ikinci dönem ile ilgili MEB'den açıklama geldi. Bakan Özer, okullarda yüz yüze eğitime devam edilmesiyle ilgili olarak, şu an itibari ile Omicron varyantının yayılımları çok yüksek olmasına rağmen okullara yansımasının son derece düşük olduğunu belirterek, “71 bin 300 okulumuzda nasıl önceden yüz yüze eğitimle devam ettiysek aynı kararlılıkla bu dönem de yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Yüz yüze eğitim ile ilgili son dakika açıklaması! MEB resmen duyurdu, ikinci dönemde...

Yüz yüze eğitim ile ilgili açıklamalar hem öğrenciler hem de veliler tarafından yakından takip ediliyor. Yüz yüze eğitim ile ile ilgili son dakika açıklaması Bakan Özer'den geldi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere Konya’ya geldi. İlk olarak Konya Valiliğinde Vali Vahdettin Özkan’ı ziyaret eden Bakan Özer, burada ikinci yarıyılın başlaması ve Covid-19 tedbirleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 2. döneminde de kararlılıkla yüz yüze eğitime devam edileceğini belirten Bakan Özer, “2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı'nın 2. dönemine yüz yüze eğitimle aynı kararlılıkla başladık. Sağlık Bakanımız ve Sağlık Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda gerekli önlemleri tüm okullarımızda 57 bin 108 devlet olmak üzere toplam 71 bin 300 okulumuzda nasıl önceden yüz yüze eğitimle devam ettiysek aynı kararlılıkla bu dönem de yolumuza devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi bizim eğitim sistemimiz çok devasa bir eğitim sistemi. Yaklaşık 850 bin dersliğin olduğu bir eğitim sistemi. Bugün itibari ile 850 bin derslikten sadece 50 tanesi vaka nedeniyle veya temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verdi. Şu an itibari ile Omicron varyantının yayılımları çok yüksek olmasına rağmen okullarımıza yansıması son derece düşük. Kapalı olan sınıfların oranı yüzde 1’in çok çok altında. İnşallah maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ederek okullarımızı yüz yüze eğitimle devam ettireceğiz. Tabii bizim için çocuklarımızın sağlığı çok önemli. Bu önlemler çok önemli. Sadece bu önlemlere riayet etmek okullar içinde değil okul dışında da çok önemli. Çünkü toplumda tüm sosyalleşme mekanları birbirine etki ediyor. Doğal olarak okullar da etkiliyor. O yüzden tüm toplumumuzdan istirhamımız okullarımızın açık kalması için sağlık kurallarına uymaları. İnşallah bu süreç başarılı bir şekilde birinci dönemde olduğu gibi devam edecek” dedi.

Haberin Devamı

Yüz yüze eğitim ile ilgili son dakika açıklaması MEB resmen duyurdu, ikinci dönemde...

“Konya’dan özellikle son yıllarda eğitime dair gerçekten çok güzel haberler alıyoruz”

Konya’da eğitim kalitesinin her geçen yıl hızla arttığına değinen Bakan Özer, “Bugün Mevlana şehri Konya’mızdayız. Konya’mızdaki eğitim durumunu eğitimin kalitesini nasıl artırabiliriz onları değerlendireceğiz. Açılışlarımız olacak. Konya’dan özellikle son yıllarda eğitime dair gerçekten çok güzel haberler alıyoruz. Konya’da eğitimin kalitesi her geçen gün çok daha iyi noktaya doğru gidiyor. Bugün de bu olumlu pozitif sonucu çok daha pozitif hale nasıl getirebiliriz onun değerlendirmesini yapacağız. Tüm eğitimin parametrelerini masaya yatıracağız. Hangilerini Milli Eğitim Bakanlığı olarak destek vererek çok daha iyi noktaya getiririz bunların çözüm yollarını arayacağız. İnşallah değerlendirme toplantısından sonra da Konya’ya müjdelerimizi paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Yüz yüze eğitim ile ilgili son dakika açıklaması MEB resmen duyurdu, ikinci dönemde...

YÜZ YÜZE EĞİTİM 81 İLDE DEVAM EDECEK

Bakan Özer son verdiği röportajda da yüz yüze eğitimin önemine vurgu yapmıştı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer;

"6 eylülde tüm kademelerinde yüz yüze eğitime başladık ve sağlık bakanlığı ile süreci koordineli bir şekilde yönettik. Okullardaki eğitim sistemini denetleyen bir elektronik sistem kurduk. Bu beş ayda yüz yüze eğitime ara vermeden başarılı bir şekilde devam ettik. Hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz açısından zor bir süreçti. Bu sürecin kahramanları oldular. İkinci yarıyılda tüm öğretmen ve öğrenciler başarılar diliyorum. Eğitim 81 ilde tüm kademelerde devam edecek. Şu an alınabilecek tüm önlemleri okullarımızda alıyoruz. En az bir doz aşı olan öğretenlerimizin oranı yüzde 94, en az iki doz aşı olan öğretmen oranı ise yüzde 90 oldu. İngiltere, Fransa gibi ülkelere oranla çok yüksek." diye konuştu. 

Haberin Devamı