Geri Dön

Tayin olan öğretmenlerin çocuklarının okul nakil işlemleri nasıl olacak? Nakillerde kontenjan şartı kalktı mı? MEB’ten yeni düzenleme!

MEB duyurdu! Öğretmen çocuklarına kontenjan sınırı kalktı. Kontenjan şartı olmadan nakil imkânı getirildi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen çocuklarının lise nakillerinde kontenjan şartını kaldırdıklarını duyurdu. Peki, Tayin olan öğretmenlerin çocuklarının okul nakil işlemleri nasıl olacak? Nakillerde kontenjan şartı kalktı mı? İşte MEB’in Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığıdeğişiklik

Tayin olan öğretmenlerin çocuklarının okul nakil işlemleri nasıl olacak? Nakillerde kontenjan şartı kalktı mı? MEB’ten yeni düzenleme!

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Atamalarda öğretmen çocuklarına kontenjan sınırı kalktı.

ATAMASI OLAN ÖĞRETMEN ÇOCUKLARININ NAKİLLERİNDE KONTENJAN ŞARTI KALKTI!

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemede öğretmen çocuklarının nakil ve geçiş işlemleri konusunda değişikliğe gidildi. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Tayin olan öğretmenlerimizin çocuklarının liselere nakil konusunda yaşadığı sıkıntıları gidermek amacıyla okul değişikliği işlemlerindeki kontenjan şartını kaldırdık.” dedi.

OKULDA BOŞ KONTENJAN KRİTERİ ARANMAYACAK

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenlemeye göre, görev yeri değişikliği yapan öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarının liselere nakil ve geçişlerinde gideceği okulda boş kontenjan kriteri aranmayacak.

ORTAÖĞRETİM SÜRESİNCE BİR DEFA YARARLANILACAK!

15 Kasım 2022’de Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe dair detayları paylaşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Görev yeri değişen öğretmenlerimiz, lise çağındaki çocuklarının nakil işlemlerindeki kontenjan sınırı nedeniyle kendi merkezî sınav puanlarının daha altında ya da kayıt alanlarının uzağında okullara gitmek durumunda kaldığına yönelik sorunları bize ilettiler. Biz de tayin olan öğretmenlerimizin çocuklarının liselere nakil konusunda yaşadığı sıkıntılarını gidermek amacıyla okul değişikliği işlemlerindeki kontenjan şartını kaldırdık. Buradaki kriterimiz, merkezî sınav puanıyla öğrenci alan okullarda öğrencinin taban puanı, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullarda ise yerleştirme dengesinin sağlanması olacak.” dedi.

Görev yeri değişen öğretmenlerin çocukları, ortaöğretim süresince bir defaya mahsus olmak üzere kontenjan şartı aranmadan nakil yapabilecek.