Geri Dön
EğitimSözleşmeli öğretmen kadrolu öğretmen farkı ortadan kalkacak mı? Sözleşmeli öğretmenlere kadro verilecek mi, ne zaman?

Sözleşmeli öğretmen kadrolu öğretmen farkı ortadan kalkacak mı? Sözleşmeli öğretmenlere kadro verilecek mi, ne zaman?

Sözleşmeli öğretmenlik kalkıyor mu, sözleşmeli öğretmenlere kadro gelecek mi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Milli Eğitim Şurası’nda yaptığı açıklamada  çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu kısa sürede Meclis'e sunacaklarını söyleyerek, Sözleşmeli ile kadrolu öğretmenlik ayrımına ilişkin de yeni bir açıklama yaptı. İşte detaylar…

Sözleşmeli öğretmen kadrolu öğretmen farkı ortadan kalkacak mı? Sözleşmeli öğretmenlere kadro verilecek mi, ne zaman?

7 yıl aranın ardından düzenlenen Milli Eğitim Şurası'nın açılışında konuşan Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu kısa sürede Meclis'e sunacaklarını söyledi ve Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kalkacağını belirten bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamanın ardından Sözleşmeli öğretmenlik kalkıyor mu? Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımı ortadan kalkacak mı? Sözleşmeli öğretmenler ne zaman kadroya geçecek? Gibi sorulara yanıt aranmaya başlandı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALKIYOR MU, SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE KADRO GELECEK Mİ?

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu kısa sürede Meclis'e sunacaklarını söyleyen Erdoğan Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kalkacağını belirtti ve ekledi: "Mecburi hizmet hariç, özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar. Tüm bu hususları içeren Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çok yakında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin takdirine sunulmasını planladık. Bu tarihi reformun tüm öğretmenlerimize şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Öğretmenlerimizin de mesleklerinin kutsiyetine ve hassasiyetine uygun biçimde görevlerini layıkıyla yapmayı sürdüreceklerine inanıyorum. 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanıyla görev yapacaklardır.”

10 YILINI DOLDURUP SINAVI GEÇENLER UZMAN ÖĞRETMEN OLACAK

Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz. Eğitimlerini tamamlayan ve yapılan sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında bin lira artış olacaktır. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz ise sınavdan muaf tutulacaktır. 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanıyla görev yapacaklardır. Yine bu öğretmenlerimize ilave bir derece verecek, ayrıca maaşlarında da 2 bin lira artışa gideceğiz. Doktora yapmış öğretmenlerimiz ise bu sınavdan muaf tutulacaktır."

Sözleşmeli öğretmenler ne zaman kadroya geçecek?

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçiş tarihi Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Meclis’ten geçmesiyle belli olacak.

Çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu inşallah kısa sürede Meclisimizin takdirine sunacağız." ifadelerini kullanan Erdoğan, "Öğretmenlerimizin özlük haklarını artırmayı, mali ve sosyal imkanlarını genişletmeyi, çalışma şartlarını iyileştirmeyi asla ihmal etmiyoruz." dedi.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler