Geri Dön

Kök İşareti Nedir, Ne İşe Yarar? Klavyede Kök İşareti Nasıl Yapılır?

Matematiksel bir terim olarak öne çıkan kök işareti eğitimde yaygın olarak kullanılır. Önüne getirilmiş olan sayının karekökünü almak için değerlendirilen bir sistem olduğunu söylemek mümkün. Sembol olarak ele alındığında ise √ şeklinde görüldüğünü söylemek mümkün. Hemen önüne gelen rakamı etkilemek suretiyle eğer bu rakamın karekökten çıkması isteniyorsa o vakit karekökü alınır. Birçok matematiksel işlemde önemli bir yere sahiptir ve yaygın biçimde değerlendirilir.

Kök İşareti Nedir, Ne İşe Yarar? Klavyede Kök İşareti Nasıl Yapılır?

Kök İşareti Nedir?

Karekök işareti matematik üzerinden bir terimdir. Bu terim √ şeklinde yazılır ve kullanılır. Önüne getirilen sayının karekökünün alınacağı anlamına geldiğini söylemek mümkündür. Böylece herhangi bir sayının karekökü alınmak suretiyle o sayı sembolünün dışına çıkmış olur.

Yani bir sayının karekökünün alınması ile birlikte sembol ortadan kalkar. Tam tersi olarak da yine sayı karekök içerisine alınabilir. Çok sık kullanılan ve hem matematik hem de geometri üzerinden değerlendirilen bir matematiksel terimdir.

Kök İşareti Ne İşe Yarar?

Kök işareti aynı zamanda karekök işareti olarak bilinmektedir. Önüne getirilmiş olan sayının karekökünün alınması gerektiği durumunu ifade eder. Örneğin √16 şeklinde yazıldığı zaman bu sayının karekökü alındığında işaret ortadan kalkar ve 4 olarak değerlendirilir. Çünkü bir sayı eşit oranda 2 tane sayı ile çarpılma imkanı veriyorsa o sayının karekökü alınabilir.

Yani örneğin 4x4=16 söz konusu olduğunda 16 sayısı kök içerisinde gösterilebilir. Bu kapsamda ele alınmak sürekli birçok farklı örnek anlatmak mümkün. Hem günlük yaşamda yazılı olarak hem de bilgisayar üzerinden dijital ekranda kullanılabilir.

Klavyede Kök İşareti Nasıl Yapılır? 

Bilgisayarda klavyeyi kullanmak suretiyle kolay bir şekilde kök işaretini ortaya çıkarmak mümkündür. Bu konuda öncelik olarak Bilgisayarda space, yani boşluk tuşunun sol tarafındaki alt tuşuna basılı tutulur. Daha sonra klavyenin sağ tarafında bulunan numlock tuşları kullanılır. Numlock açıldıktan sonra alt tuşuna basılı tutarak Sırasıyla 8730 rakamlarına basılır.

Bu rakamlara basılması ile beraber ekran √ simgesi bu şekilde belirmektedir. Tabii aynı zamanda bilgisayarda arama motoruna sormak suretiyle ilk sayfada çıkan √ işareti alınarak kopyalamak suretiyle değerlendirilebilir. Matematikte yaygın kullanılan bir işaret olduğunu söylemek mümkündür.