Geri Dön
EğitimPedagojik formasyon kalktı mı? Danıştay’ın formasyon kararı ne?

Pedagojik formasyon kalktı mı? Danıştay’ın formasyon kararı ne?

Danıştay pedagojik formasyon kararı merak ediliyor. Bazı üniversiteler Eğitim Fakültesi mezunu olmayan adaylar için ‘pedagojik formasyon' kontenjanı açmıştı. Ancak bu durum yargıya taşındı. YÖK, 2021 - 2022 eğitim öğretim yılından itibaren 'Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı'nın yeniden başlatılacağını duyurmuştu. Danıştay'ın Pedagojik Formasyon kararını yürütme kararı aldığı iddia edildi. Peki, Pedagojik formasyon kalktı mı? Danıştay pedagojik formasyon kararı nedir? İşte detaylar…

Pedagojik formasyon kalktı mı? Danıştay’ın formasyon kararı ne?

Pedagojik formasyon ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Pedagojik Formasyon uygulaması ile ilgili Danıştay'ın aldığı karar merak ediliyor. Peki, Pedagojik formasyon kalktı mı? Danıştay pedagojik formasyon kararı nedir? Formasyon iptal mi oldu? İşte detaylar…

FORMASYON KALKTI MI?

Yüksek Öğretim Kurulunca 27/09/2021 tarihinde yayımlanan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar doğrultusunda YÖK'ün üniversitelerde verdiği Öğretmenlik Pedagojik Formasyon Eğitimine ilişkin Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği'nin, 2021 Ekim ayında Danıştay Dairesinde yapmış olduğu yürütmeyi durdurma ve formasyon iptaline dönük başvuruda Danıştay ara karar yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

Buna göre halen süren pedagojik formasyon eğitimi ve sonraki uygulamaların söz konusu yürütmeyi durdurma kararının hukuki etkisine binaen yasal dayanağı ortadan kalkmıştır.

Açıklamada "Üniversite senatolarının belirleyeceği kriterler, üniversitelerin fiziki alt yapısı, öğretim üyesi yeterliliği, eğitimin niteliği, illerde Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların fiziki kapasitesi ve öğretmenlerin branşlara göre dağılımı gibi hususların da göz önünde bulundurularak başlatılması mümkün olabilecektir" denildi.