Geri Dön

2022 Üniversite kayıtları başladı! Üniversite kayıtları nasıl yapılır? e-Devlet Üniversite kayıt ekranı!

Milyonlarca aday bekliyordu! Bugün başlıyor! YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler üniversite kayıtlarının başlayacağı tarihe çevrilmişti. ÖSYM tarafından paylaşılan takvimde üniversite kayıtları elektronik ortamda alınacak. Öğrenciler, kayıt işlemleri ile ilgili detaylar da merak ediliyor. Peki, Üniversite kayıtları ne zaman, saat kaçta başlıyor? Üniversite kayıtları nasıl yapılır? e-Devlet Üniversite kayıt ekranı ve kayıt için gerekenler…

2022 Üniversite kayıtları başladı! Üniversite kayıtları nasıl yapılır? e-Devlet Üniversite kayıt ekranı!

Milyonlarca aday üniversiteli olmak için son adımı üniversite kayıtları başlıyor! Uzun bir maratonun sonunda tercihler yapıldı, yerleştirme sonuçları açıklandı. Üniversite adaylarının yükseöğretim eğitimi için son aşama olan kayıt işlemleri de bugün başlıyor. Üniversiteye geçişte elektronik kayıtlar alınacak. Daha sonra kayıtlar fakültelere gidilerek yapılacak. Peki, Üniversite kayıtları ne zaman, saat kaçta başlıyor? Üniversite kayıtları nasıl yapılır? e-Devlet Üniversite kayıt ekranı ve kayıt için gerekenler…

2022 ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Adaylar üniversiteli olmak için son adım olan, kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos 2022 günleri arasında tamamlayacak. Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILIR?

Üniversite kayıtları e devlet sayfası üzerinden yapılıyor. E devlete giriş yapıldıktan sonra, 'e-hizmetler' bölümü altında yer alan 'Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altında açılacak olan 'Üniversite E-Kayıt' seçeneği tıklandığında öğrenciden istenilen bilgi ve belgeleri girerek e kayıt işlemi tamamlanmış oluyor. Kaydını tamamlayan öğrenciler bu sayfadan, kaydolduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabiliyor.

ÜNİVERSİTE E-KAYIT EKRANI İÇİN TIKLAYIN

Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabiliyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN GEREKENLER

ÖSYM tarafından açıklanan üniversite kayıt evrakları şu şekilde;

- Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,

- Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge,

- Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri,

- Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf,

- Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

- Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)