Geri Dön

Yunanistan'da iki tren çarpıştı! 32 kişi hayatını kaybetti

Yolcu treninde seyahat eden Angelos Tsiamouras çarpışmayı "Bir deprem gibiydi" diyerek anlattı, raydan çıkan vagonların yanı sıra bazı vagonlardan yükselen alevler faciaya yol açtı. Can kaybı her geçen saat artarken, uluslararası medya 'katliam' başlıkları attı.

Yunanistan'da iki tren çarpıştı! 32 kişi hayatını kaybetti

Yerel yetkililerden elde edilen bilgilere göre başkent Atina'dan Selanik'e seyreden bir yolcu treni karşı istikametten gelen bir yük treni ile çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle raylardan çıkan trende en az 32 kişi hayatını kaybetti 85 kişi de yaralandı. 

Milliyet'te yer alan habere göre; ekiplerin kurtarma operasyonu bölgede devam ediyor.

Yunanistan'da gece yarısı duyulan haber dakikalar içinde dünyada manşet oldu. Ülkenin orta kesimindeki Larissa şehri yakınlarında bir yolcu treni ile yük treni çarpıştı.

Yolcu treninde çarpışma sırasında 350 kişi bulunuyordu. Yerel medyaya yansıyan görüntülerde ve uluslararası haber ajanslarının servis ettiği fotoğraflarda, raydan çıkmış vagonlardan dumanların yükseldiği görüldü.

Kazanın bildirilmesiyle birlikte itfaiye ekipleri ve onlarca ambulans olay yerine sevk edildi. 150 itfaiyeci ile kurtarma ekipleri sabaha kadar yolcu treninde sıkışmış kişileri kurtarmaya çalıştı. İtfaiye sözcüsü Vassilis Varthakoyiannis ise, kurtarma görevlileri için şartların çok zor olduğundan söz etti.
Bir kurtarma görevlisi, "Hayatım boyunca böyle bir şey görmedim. Trajik, beş saat sonra bile cesetler bulduk" dedi.

Olay yerinden gelen görüntülerde, vagonların kaldırılabilmesi için vinç ve diğer teknik ekipmanların da kullanıldığı yer aldı.

Uluslararası haber ajansı Agence France-Presse (AFP), yerel medyanın trenlerin çarpışmasını Yunanistan'ın gördüğü en kötü tren kazası olarak nitelediğini aktardı.

Tren yolcularından Stergios Minenis, "Panik vardı. 10, 15 saniye için kaos vardı. Takla attık, yangın çıktı, pencereler kırıldı, insanlar çığlık atıyordu ve kapana kısılmıştı" sözleriyle yaşananları anlattı.

Yerel medyaya konuşan Angelos Tsiamouras adlı yolcu ise, "Bir deprem gibiydi" cümlesini kurdu. Lazos isimli bir başka yolcu, kazayı 'fazlasıyla şoke edici ' diyerek tanımladı:
Genç bir kadın yolcu, kulakları sağır eden bir ses duyduktan birkaç dakika sonra trenin paramparça bir şekilde durabildiğini söyledi.

Skai televizyonuna konuşan bir diğer yolcu, "Pencereler aniden patladı. İnsanlar çığlık atıyordu ve korkuyordu. Neyse ki, kapıları açıp hızlıca kaçabildik. Diğer vagonlardakiler çıkmayı başaramadı" ifadelerini kullandı.

İKİ VAGONDA YANGIN ÇIKTI

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Thessaly bölge valisi Kostas Agorastos'un "Çok şiddetli bir çarpışmaydı. Bu dehşet verici bir gece, olay yerini tarif etmek çok zor" dediğini bildiriyor. Vali Agorastos, yolcu treninin ilk dört vagonunun raydan çıktığını, sonraki iki vagonda ise alevlerin yükseldiğini söyledi.

Yunan devlet televizyonu ERT ise, çarpışma sonucu vagonlardan birinde yangın çıktığını ve yolcuların içeride mahsur kaldığını izleyicilerine aktardı.

CAN KAYBI ARTIYOR

Can kaybına dair ilk bilgiler gece yarısı paylaşıldı, 16 insanın yaşamını yitirdiği duyuruldu. Sabaha doğru ölü sayısı artmaya devam etti, son olarak 32 insanın yaşamını yitirdiği açıklandı. Yetkililer, 85 yaralının ise hastanelere taşındığı bilgisini verdi. Yaralılardan 25'nin durumu ağır.

Larissa'daki iki hastane yaralıların tedavisi için tamamen kapatıldı. Başkent Atina ve Selanik'teki askeri hastaneler de muhtemel yaralı nakli için hazır bekletiliyor.

BBC, kazayı 'Katliam' manşetiyle okurlarına aktardı. CNN International'ın manşeti ise, 'Yunanistan'daki tren çarpışmasında en az 32 ölü, 85 yaralı. Yolcu ve yük treninin Yunanistan'ın ortasında kafa kafaya çarpışmasının ardından kurtulanlar için umutsuzsuzca aranıyor' oldu.

Larissa'dan hareket edip Selanik'e doğru yola çıkan trenin yük treniyle neden çarpıştığı henüz bilinmiyor.

'Alarm' durumuna geçen Atina yönetimi, acil bir kabine toplantısı gerçekleştirdi. Yerel medya, Yunanistan Thanos Plevris'in kaza bölgesine gittiğini yazdı.