Geri Dön
Dünya‘Türklere S-400 aldırtmayacağız’

‘Türklere S-400 aldırtmayacağız’

Varşova’daki NATO Zirvesi’nin önemli gündem maddelerinden biri de Türkiye’nin Rusya’ya sipariş verdiği S-400 füzeleri ve ABD’den alacağı yeni nesil F-35 savaş uçakları oldu.

‘Türklere S-400  aldırtmayacağız’

ABD ve Türk heyetleri arasında bu iki konuda gerginlik yaşandı. ABD Kongre Üyesi ve ABD NATO Heyet Başkanı Micheal Turner, “Biz Türkiye ve Rusya arasındaki füze satışını engelleyeceğiz. Bu alımı, füzelerin teknik yapısından dolayı durdurup bloke edeceğiz. Çünkü Rusların füze sistemi, NATO sistemine eş güdümlü değil” dedi. Turner, ‘NATO’nun kurulması ve en temel ilkelerine aykırı bir durum bu. Ve NATO tarihinde ilk kez bir üye, üstelik güçlü jeopolitik durumu gözönünde bulundurulursa, dostluğa aykırı bir alım yapıyor. Türklere S-400 füzelerini aldırtmayacağız. Rusya’dan S-400 füzelerinin teslimatı gerçekleştirilirse, bu büyük bir skandal olur” ifadelerini kullandı.

‘Teslimatı bekliyoruz’

Turner’ın sunumuna cevaben Türkiye heyeti ise, “Biz Rusya ile bir anlaşma yaptık. Füzelerin teslimatı yakında gerçekleştirilecektir. Bu konunun, hukuki yönden ele alınması gerekiyor” diye tepki gösterdi. Önümüzdeki günlerde ABD Kongresi’nde füzelerle ilgili bir tasarının ele alınacağı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’ye yapacağı ziyarette, mevkidaşı Mike Pompeo ile konuyu masaya yatıracağı gelen bilgiler arasında. Zirvede İsrail’in de füze alımı konusunda dosyaya müdahil olması Türk heyeti tarafından tepkiyle karşılandı. Türk heyetinden kaynaklar, “İsrail’e ne oluyor ki, bu konuda açıklamalarda bulunuyor” şeklinde tepki gösterdi.

‘S-400 ile F-35 yan yana olmaz’
ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Heather Wilson, Türkiye’nin S-400 füzesi almasının NATO ittifakı açısından bir sorun teşkil etmediğini ve ülkesinin de Ankara’nın Rus S-400 sistemi almasına ilişkin sorunun bir parçası olduğunu söyledi. Wilson, Washington merkezli Atlantik Konseyi’nin düzenlediği “ABD İttifaklarını Güçlendirme” başlıklı panelde konuştu. Wilson, “Özellikle de gelişmiş savaş uçaklarının Türkiye’de konuşlu olduğu yer bakımından operasyonel sorunlar var. Onlar NATO ittifakı içinde ve aynı zamanda ABD uçakları var, F-35’ler gibi. Türkiye F-35 ortağı ancak onların bu uçakları S-400’lere yakın bir yerde tutmasını istemeyiz. Türkiye ile görüşmeler devam ediyor ve Türkiye bu uçakları teslim almadan bu sorunun çözüleceği konusunda umutluyum” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler