Geri Dön

Son dakika... Erdoğan'ı seçen subay ordudan atıldı!

NATO tatbikatında yaşanan hedef skandalının ardından cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafını seçen subay ordudan atıldı.Norveç'teki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu da yayınladı. Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 'Atatürk ve Erdoğan'ı düşmanla işbirliği içerisinde gösteren tatbikat skandalı nedeniyle özür diledi.

Son dakika... Erdoğan'ı seçen subay ordudan atıldı!

NATO yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Norveç'te 8-17 Kasım tarihleri arasında yapılan tatbikatın masa başında düzenlenen simülasyonları sırasında iki olay yaşandı.
Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 'Atatürk ve Erdoğan'ı düşmanla işbirliği içerisinde gösteren tatbikat skandalı nedeniyle özür diledi.
Teknisyen 'heykelin Atatürk'e ait olduğunu bilmiyordum' dedi
Simülasyonlara ilişkin düzenlemelerin yürütüldüğü Norveç'teki Ortak Harp Merkezi'nde (JWC), ilk olayda simülasyonla ilgili arka plan belgeleri çerçevesinde 'Düşman Liderler Biyografisi' hazırlandı. Ancak hazırlığı yapan ekip teknisyeni Atatürk'ün heykelini bu biyografilerden birine yerleştirdi. Olayın ardından bilgisine başvurulan teknisyen, sosyal medyadaki araştırma sonrasında Atatürk heykelini 'yanlışlıkla' yerleştirdiğini savundu.
Simülasyona katılan Türk ekibin müdahalesi sonrasında Atatürk heykeli düşman liderler biyografisinden kaldırıldı.
Skandala neden olan teknisyen ise heykelin Atatürk'e ait olduğunu bilmediğini savunarak özür diledi.
Erdoğan adıyla sahte hesap
NATO yetkilisinden alınan bilgiye göre, diğer olayda Norveç Silahlı Kuvvetlerine bağlı bir sivil personel Hollanda'daki karargahta simülasyon çerçevesinde kullanılan sanal bir sohbet mecrasında 'Recep Tayyip Erdoğan' adlı sahte hesap açtı.
Norveç ordusuna bağlı personel, sahte hesapla, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın simülasyonda 'düşman ülke liderleriyle' yakın ilişki kurduğu ve iş birliği yaptığı mesajını verdi.
SUBAY ORDUDAN ATILDI

NATO'dan yapılan açıklamada, "Düşman tablosunda Erdoğan'ın fotoğrafını kullananan subay ordudan atıldı. Atatürk fotoğrafını görevli teknisyen seçti." ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayı şu sözlerle duyurmuştu:

Son olarak dün, Norveç'te bir durum oldu. Düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar ve Atatürk'ün ismi bir tarafta da şahsımın ismi var. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu bakanımız da Kanada yolundaydılar. Bizi yoldan aradılar, böyle böyle dediler. Bu da NATO tatbikatı. 40 askerimiz var. Biz bu askerimizi çekme kararı verdik. Çekiyoruz dediler. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi çekin dedik. Gerekli bağlantıları vs yaptılar, yapıyorlar. Oyun başka. Zaman zaman değişik yerlerde de bunlar yapıldı yapılıyor. Maalesef içimizde de bunlar var. Biz silahı güç olarak kabul ediyorsak o zaman bırakalım biz siyaseti. Haktan daha güçlü bir şey olamaz..