Geri Dön

Rus basını "Türk Akımı"na ne dedi?

İstanbul'daki Erdoğan-Putin zirvesi Rusya basınında ilk sayfalardan verildi, gazeteler 'Türk meyvesi Rus pazarına geri dönüyor', 'Rusya ve Türkiye Türk Akımı'na imza attı' başlıklarını attı.

Rus basını "Türk Akımı"na ne dedi?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin'in İstanbul'daki buluşması ve atılan tarihi imzalar, Rus basınında manşetlerden verildi. Haber kanalları ise, Putin'in 24 Kasım 2015'te düşürülen uçaktan sonra Türkiye'ye düzenlediği ilk ziyareti sabah saatlerinden itibaren İstanbul'dan canlı yayınlarla aktardı. İnternet sitelerinde İstanbul mahreçli haberler bir numaralı gündem maddesi olurken, gazeteler bugünkü ilk sayfalarını Erdoğan-Putin görüşmesi üzerine kurdu.

Kommersant gazetesi, birinci sayfadan verdiği detaylı haberinde, Türk Akımı doğalgaz boru hattının hükümetler arası anlaşmasının imzalandığını ön plana çıkarttı. Gazete, görüşmeyi İstanbul'da takip eden köşe yazarının gözlemlerini içeren makaleyi tam sayfa yayınlarken, başka bir haberinde Türk Akımı'na ilişkin detayları sayfasına taşıdı.

İzvestiya gazetesi, haberinde 'Dostluk akımı yeniden kuruldu' başlığı kullanıldı. Haberde, Putin'in uçak krizi sonrası ilk defa Türkiye'yi ziyaret ettiği belirtilerek, Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin detaylara yer verildi.

Komsomolskaya Pravda, ziyareti 'Rusya ve Türkiye Türk Akımı'na imza attı' başlığıyla gördü. Haberde, 'Putin ve Erdoğan, Türk Akımı, doğalgaz indirimi ve tarım ürünleri konularında anlaştı' ifadeleri kullanıldı.

Ekonomi ve iş dünyasından haberlerin yer aldığı Vedomosti gazetesi, 'Tük narenciyesi Rus pazarına geri dönüyor' başlığını kullandı.

'RUSYA PAZARI YENİDEN AÇIYOR'

İnternet siteleri ve haber portallarında ise görüşmeye ilişkin çok sayıda haber yer aldı.

Kommersant-online 'Türk meyvesi geri dönüyor', Gazeta.ru sitesi 'Rusya, Türkiye'den meyve ithalatına izin verdi' ve 'Türk Akımı'nda imzalar atıldı', Lenta.ru sitesi 'Rusya, Türk tarım ürünlerine pazarını yeniden açıyor' gibi başlıklar kullandı.

Rus haber kanalları, Putin'in ziyaretini gün boyu İstanbul'dan gerçekleştirdikleri yayınlarla izleyicisine ulaştırdı. Erdoğan-Putin ortak basın açıklaması da canlı yayınla ekrana taşındı.

Rusya-24 kanalı, haberlerinde Türk Akımı, Suriye ve enerji alanındaki gelişmeleri ön plana çıkarttı. Kanal gün boyunca haber bültenlerinde İstanbul'dan canlı yayın gerçekleştirdi.

Life News kanalının haber başlıkları arasında 'Putin ve Erdoğan Türk-Rus ilişkilerinde normalleşmeye devam etme kararı aldı', 'Erdoğan: Türkiye ve Rusya Fırat Kalkanı'nda işbirliği yapabilir', 'Putin, Erdoğan görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü' gibi ifadeler yer aldı.

Putin'in İstanbul ziyareti için, 60 kadar Rus gazetecinin Türkiye'den vize aldığı belirtiliyor.