Geri Dön
DünyaOmicron varyantıyla ilgili Putin'den şok açıklama: 'Canlı aşı'

Omicron varyantıyla ilgili Putin'den şok açıklama: 'Canlı aşı'

Koronavirüsle mücadelenin tüm dünyada güçlü bir şekilde devam ettiği şu günlerde, Omicron mutasyonu endişe yaratmaya devam ediyor. DSÖ tarafından 'endişe verici' kategorisine alınan varyantla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den ezber bozan bir açıklama geldi. Putin'in 'canlı aşı' sözleri ise gündem oldu.

Omicron varyantıyla ilgili Putin'den şok açıklama: 'Canlı aşı'

Dünyanın koronavirüs ile mücadelesi son sürat devam ederken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den flaş açıklamalar geldi. Omicron hakkında konuşan Putin'in 'canlı aşı' sözleri gündem oldu.

Dünya 2019'dan beri Wuhan'da ortaya çıkan koronavirüsün (Kovid-19) pençesinde.

Çeyrek milyardan fazla insana bulaşan virüs son günlerde Omicron Varyantı ile gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor.

Yeni varyant ile ilgili açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözleri ise kısa sürede gündem oldu.

Rus lider Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 'endişe verici' kategorisine alınan varyanttan korkmak için erken olduğunu belirtti.

Putin açıklamasında 'O kadar da öldürücü olmadığını söylüyorlar. Hatta bazı uzmanlar buna canlı aşı diyor' ifadesini kullandı.

CANLI AŞI NEDİR?

Canlı aşılar, belirli bir hastalığın koruyucu antikorlar üretecek bir bağışıklık tepkisini tetiklemesine neden olan, ancak bir kişiyi hasta edecek kadar güçlü olmayan, zayıflatılmış bir virüs formuna ev sahipliği yaparlar. Örneğin kızamık, kabakulak ve sarı humma aşıları zayıflatılmış virüs içerir.

Öte yandan Omicron salgınının merkez üssü olan Gauteng eyaletinin Tshwane ilçesindeki hastanelerde 166 hasta üzerinde yapılan araştırma, hastaların ağırlıklı olarak pandeminin birinci ve ikinci dalgalarında hastaneye yatırılanlardan daha genç olduğunu ve oksijene ihtiyaç duyma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler