Gazete Vatan Logo

Maymun çiçeği virüsü kapıya dayandı! Şimdi de komşuya sıçradı

Maymun çiçeği virüsü ile ilgili son dakika gelişmesi! Hızla yayılıyor, Türkiye’nin sınırına kadar dayandı. Virüs, bazı Avrupa ülkelerinin ardından Brezilya, ABD, Kanada ve Avustralya'da da tespit edildi. Son olarak ise yeni vaka tespitine dair açıklama Gürcistan’dan geldi.

Maymun çiçeği virüsü kapıya dayandı! Şimdi de komşuya sıçradı

Gürcistan Hastalık Kontrol ve Halk Sağlığı Milli Merkezi, yazılı açıklama yaparak ülkede görülen ilk maymun çiçeği vakasını duyurdu. Avrupa bölgesine seyahat eden bir kişide virüse rastlandığı doğrulanarak, ‘hafif bir viral enfeksiyona sahip’ hastanın taburcu edildiği belirtildi. Brezilya’da tespit edilen ilk vakada da hastanın Avrupa’ya seyahat ettiği belirtilmişti.

DSÖ, MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ İÇİN TOPLANACAK

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bilim insanları 23 Haziran’da Maymun Çiçeği virüsünün, şu an Covid-19 için geçerli olan en yüksek küresel uyarı seviyesi ‘uluslararası önemi haiz halk sağlığı acil durumu’ olarak değerlendirilmesi konusunda toplanacak.

Maymun çiçeği virüsü kapıya dayandı Şimdi de komşuya sıçradı

MAYMUN ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vuslat Keçik Boşnak, hastalığın belirti ve bulgularını açıklarken “Belirti ve bulgular arasında ateş, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk, yoğun vücut ve sırt ağrısı, lenf bezlerinde şişlikler, ciltte su çiçeğine benzer, su dolu küçük kabarcıklar şeklinde görülen döküntüler olarak karşımıza çıkar” ifadelerini kullandı. (CNN Türk)