Gazete Vatan Logo

Aşı olanlara tazminat Türkiye'de var mı, devlet aşı olanlara para veriyor mu? Korona aşısı olanlara tazminat başvurusu nedir?

Almanya'da devlet, korona aşısının sebep olduğu zarar gerekçesiyle 467 kişiye tazminat ödedi. Ülkede 5 bin 597 başvurunun ise halen incelendiği öğrenildi. Söz konusu haberlerin gündeme gelmesiyle vatandaşlar arama motorlarına yönelerek devlet korona aşısı olanlara tazminat mı ödeyecek, aşı olanlara devlet para veriyor mu, korona aşısı tazminat başvurusu nasıl yapılır, aşı olanlar tazminat alabilir mi? Gibi sorulara yanıt aranmaya başlandı.

Aşı olanlara tazminat Türkiye'de var mı, devlet aşı olanlara para veriyor mu? Korona aşısı olanlara tazminat  başvurusu nedir?

Sabah’ta yer alan habere göre Almanya'da ilk koronavirüs vakasının kayıtlara geçtiği 27 Ocak 2020 tarihinden bu yana toplam 11 bin 827 kişi, aşının yan etkilerinden ötürü tazminat başvurusunda bulundu. Devlet, 467 başvuruda yan etkiyi kabul etti ve mağdurlara tazminat ödedi. Henüz altı bine yakın başvurunun bilirkişi eksikliği nedeniyle işleme alınmadığı belirtildi.

Devlet korona aşısı olanlara tazminat mı ödeyecek, Türkiye’de korona aşısı tazminatı başvurusu var mı?

Almanya’da, ilk COVID-19 vakasının tespit edildiği 27 Ocak 2020 tarihinden bu yana, toplamda 11 bin 827 kişi, COVID-19 aşısının kendilerine zarar verdiği iddiasıyla tazminat talebinde bulundu. Alman yetkililer, bu başvuruların 467’sinde, başvuru sahibinin COVID-19 aşısı nedeniyle zarar gördüğünü kabul etti.

Devlet, 467 başvuruda yan etkiyi kabul etti, binlerce incelenen başvuru var. Türkiye’de korona aşısı tazminatı yok.

Neue Osnabrücker Zeitung'un haberine göre yaklaşık 65 milyon kişinin en az bir doz aşılandığı Almanya'da bu sayı oran olarak yüzde 0,00072'ye denk geliyor. Bir başka deyişle 138 bin 888 aşılamada bir kişinin aşıdan zarar gördüğü kabul edilmiş oldu.

Haberin Devamı

Almanya'da korona aşılarından kaynaklanan olası zararlarla ilgili tazminat başvuruları, eyaletlerdeki bakım idareleri olan "Versorgungsamt"lara yönlendirilmektedir. Bu başvurular, sosyal güvenlik, bireysel tazminat ve ağır engellilerle ilgili konulardan sorumlu olan bu idareler tarafından ele alınmaktadır. Aşıların neden olduğu zararlardan muzdarip olan bireylerin ilk olarak durumu aile hekimlerine bildirmeleri gerekmektedir. Hekimler, aşının olası bir rol oynamış olabileceği şüphesi bulunan vakaları Federal Aşılar ve Biotıbbi İlaçlar Enstitüsü'ne (Paul Ehrlich Enstitüsü) bildirmekle sorumludur. Hasta, bu sürecin ardından tazminat başvurusunda bulunabilir ve başvuru, uzman bir bilirkişi tarafından incelenir. Tazminat kararı, başvuruyu alan bakım idaresi tarafından verilmektedir. Bu yöntem, aşıların potansiyel zararlarına karşı etkili bir değerlendirme ve tazminat sürecini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Haberin Devamı