Geri Dön
DünyaKobani IŞİD’den kurtuldu

Kobani IŞİD’den kurtuldu

Bütün dünyanın heyecanla izlediği Kobani’deki savaş 133 günün sonunda bitti. ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları ve Peşmerge destekli YPG güçleri son IŞİD güçlerini temizlediğini ilan etti

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin karşısında yer alan Suriye’nin Kobani (Ayn El Arap) kentinde 133 gündür süren çatışmalar, IŞİD’in tamamen püskürtülmesiyle sona erdi.

IŞİD militanları geçen yıl 14 Eylül’de Kobani’yi ele geçirmek için saldırı başlattı. IŞİD’in ilerleyişi sırasında 300’ü aşkın köyde yaşayan binlerce insan evini terk etti ve sınırı aşarak Türkiye’ye giriş yaptı. Dört ayı aşkın bir süredir Kobani merkezinde sokak savaşı şeklinde devam eden çatışmalar sırasında, ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları IŞİD mevzilerini bombalayarak ilerleyişi durdurdu. Peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu’ndan da destek alan PYD’nin silahlı kanadı YPG güçleri, haftalardır süren çatışmaların ardından dün 4 sokakta gerçekleştirdiği baskınlarda sıkışan IŞİD militanlarını etkisiz hale getirerek Kobani’nin özgürleştiğinin haberini verdi.

Kantonun yıl dönümü

Yoğun olarak Kürt nüfusun yaşadığı Kobani’de gelen haber, başta Suruç ilçesi olmak üzere birçok kentte sevinç yarattı. Sınır hattında bulanan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Kobani’nin kontrolünün büyük ölçüde YPG’nin elinde olduğunu ve tamamen özgürleşmesinin an meselesi olduğunu belirterek, “Bugün (dün)itibarıyla Kobani artık IŞİD çetelerinden temizlendi. Yarın (bugün) Kobani Kantonu’nun kuruluş yıl dönümü. Bu müjdeyi bizler de yeni aldık. Kobani Kanton Başkanı Enver Müslim’le yaptığımız görüşmede Kobani’nin YPG ve YPJ direnişi sonucu özgürleştiğinin müjdesini aldık. Bütün insanlığa hayırlı olsun” diye konuştu.