Gazete Vatan Logo

Kılıçdaroğlu'nun 2. tur stratejisi dünya basınında: Şirin kalp hareketleri geride kaldı

Seçimin ikinci tura kalmasıyla birlikte söylemlerini sertleştiren muhalefet bloğunun yeni planı dünya basınında ses getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun 2. tur stratejisi dünya basınında: Şirin kalp hareketleri geride kaldı

14 Mayıs Pazar günü yapılan seçimler Türkiye tarihinde bir ilke imza atarak 2. tura kaldı. Dünya basının yakından takip ettiği gelişmeyi birçok ülke canlı blog olarak okuyucularına sundu.

RUSYA-TÜRKİYE YORUMU MANŞETTE

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün CNN International'a önemli açıklamalarda bulundu. Politico tarafından yapılan haberde Erdoğan'ın Putin hakkında söyledikleri sözler manşetten verildi. Seçimler öncesi batının baskılarına rağmen Putin ve Rusya ile ilişkilerin güçlenmeye devam edeceğini belirten Erdoğan, 'Rusya ve Türkiye'nin mümkün olan her alanda birbirine ihtiyacı var' dedi.

'GERGİN VE KUTUPLAŞTIRICI OLACAK'

Orta doğunun önemli medya kuruluşlarından olan Middle East Eye ise ilk turda Erdoğan'ın gerisinde kalan Kılıçdaroğlu için bir eleştiri yazısı yayınladı. Seçim sonrası Kılıçdaroğlu için 'ortaya çıkması 4 gün sürdü' diyen Middle East Eye, CHP'den ismini vermek istemeyen bir yetkilinin 'Bu kampanya gergin, kutuplaştırıcı ve daha milliyetçi olacak' dediğini belirtti ve ekledi:

'İkinci tur Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında basit bir seçim olacak, ana temamız korku'

Yazının devamında Middle East Eye, Kılıçdaroğlu'nun milliyetçi söylemlerini eleştirdi. İkinci tur için muhalefet bloğunun hiçbir planı olmadığını belirten gazete, Millet İttifakı'nın anketlere güvendiğini ve bu nedenden ötürü yedek bir strateji planlamadıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun Z kuşağından oy almak için bir Youtube kanalına çıkacağını da hatırlatan gazete, 8 milyon kişinin ilk turda oy kullanmadığını ve bu kişilerin ağırlıklı olarak gençlerden oluştuğunu aktardı.

SİNAN OĞAN KONUSU

Gazete Sinan Oğan hakkında da ilginç ifadelere yer verdi. MEE'ye göre. Ogan, gazetecilerin telefonlarını açmıyor ve eğer birileri ona ulaşırsa, henüz duyuracak bir şeyi olmadığını söylüyor.

'ŞİRİN KALP HAREKETLERİ GERİDE KALDI'

Al Jazeera'nin haberinde de benzer ifadeler yer aldı. Kılıçdaroğlu'nun ilk turda yaptığı yumuşak dilli reklamlar yerine taktik değiştirdiğini belirten Al Jazeera, 'Kılıçdaroğlu'nun kullandığı tatlı dilli ve şirin kalp hareketleri artık geride kaldı' ifadesini kullandı.

Haberin devamında değişen taktiklere rağmen Erdoğan'ın 2. turda favori olduğunu hatırlatan Al Jazeera, milliyetçi oyların birçoğunun seçimde Erdoğan'a gideceğini düşündüklerini yazdı.

YUNAN BASINI
Yunan medyasından In.Gr ise seçimlerde ilk turda hiçbir şeyin kanıtlanmadığını, kanıtlanan tek şeyin 'Erdoğan'ın bir sonraki hamlesini tahmin etmesi zor olan ciddi bir oyuncu olduğu' ifadesini kullandı. In.Gr'ye göre batılı ülkeler önümüzdeki 5 yıl içinde Erdoğan'la tekrar karşı karşı kaldıkları konusunda hemfikir.