Geri Dön

Kanada Başbakanından toplu mezar açıklaması: Vahşetlerin hesabı sorulmalı!

Kanada Başbakanı Justin Trudeau yaptığı açıklamada, Ukrayna'da bulunan toplu mezarların Rusya'nın işlediği savaş suçlarının kanıtı olduğunu ifade ederek, Rusya’nın bu konuda hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

Kanada Başbakanından toplu mezar açıklaması: Vahşetlerin hesabı sorulmalı!

Kraliçesi II. Elizabeth için yarın yapılacak olan cenaze törenine katılmak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'ya gelen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere Başbakanı Liz Truss ile bir araya gelmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Truss ile yaptığı görüşmede ana gündem maddesinin Rusya'nın Ukrayna'yı işgali olduğunu aktaran Trudeau, "Açıkçası İngiltere ve Kanada, Ukrayna'yı desteklemek ve Rusya'nın yasadışı eylemlerine karşı çıkmak konusunda en güçlü ülkelerden ikisi oldu" dedi.

Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin açıkça savaş suçlarını içerdiğini belirten Trudeau, Bucha’da ve Ukrayna tarafından geri alınan topraklarda bulunan toplu mezarların Rusya’nın işlediği savaş suçlarının kanıtı olduğunu ifade ederek, "Uygun bir soruşturma ve şeffaflık olmalı. Vladimir Putin, destekçileri ve Rus ordusunun Ukrayna'da yaptıkları ve işlemeye devam ettikleri vahşetlerin hesabı sorulmalı" dedi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın İzyum kenti Ukrayna ordusu tarafından Rus güçlerinden geri alınmış kentte toplu mezar bulunmuştu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İzyum'daki toplu mezarda 400'den fazla ceset bulunduğunu belirtmiş, mezarda işkence izleri olan çocukların, füze saldırıları sonucu ölenlerin ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı personellerin cansız bedenlerinin bulunduğunu aktarmıştı.

Moldova’dan Rusya’ya kınama

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Ukrayna’nın geri aldığı İzyum kentinde bulunan toplu mezarla ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya’nın vahşetini en güçlü şekilde kınıyoruz. Savaş suçlarının hesabı sorulmalıdır” dedi.

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu sosyal medya hesabı üzerinden Ukrayna’nın geri aldığı İzyum kentinde bulunan toplu mezarla ilgili açıklamada bulundu. Sandu, “Kurtarılan İzyum’dan gelen yürek burkan haber karşısında dehşete düştüm. Ukrayna makamları tarafından bulunan toplu mezarlar, uluslararası hukukun mutlak ihlaliyle zulmün kanıtıdır. Rusya’nın vahşetini en güçlü şekilde kınıyoruz. Savaş suçlarının hesabı sorulmalıdır” ifadelerini kullandı.

"TÜM SAVAŞ SUÇLARININ CEZALANDIRILMASINDAN YANAYIZ"

Öte yandan Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky de toplu mezarın bulunmasıyla ilgili yaptığı açıklamada özel bir savaş suçları mahkemesinin kurulması çağrısında bulunarak, “Rusya, İzyum bölgesinde yüzlerce kurşuna dizilmiş ve işkence görmüş insanın bulunduğu toplu mezarlar bıraktı. 21. yüzyılda sivil halka yönelik bu tür saldırılar düşünülemez ve tiksindiricidir. Bunu görmezden gelemeyiz. Tüm savaş suçlularının cezalandırılmasından yanayız. Saldırı suçunu kovuşturacak özel bir uluslararası mahkemenin hızla kurulması çağrısında bulunuyorum” dedi.