Gazete Vatan Logo

İsrail'e füzeyle saldırdılar! İran da dahil oldu, ABD meydan okudu: Vururuz

İsrail ablukasındaki Gazze'den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Dünya ise nefesini tutmuş Ortadoğu'dan gelen haberleri takip ediyor. ABD Başkanı Biden'ın İran'ın 'intikam saldırısı'nın er ya da geç gerçekleşeceğini açıklamasının üzerine İsrail ordusu yüksek alarma geçti. Bölgedeki ABD unsurlarının olası İran saldırısında İsrail'i savunacağının ortaya çıkmasının ardından İran'dan Washington'a net bir mesaj geldi: Uzak durmazsanız vururuz

İsrail'e füzeyle saldırdılar! İran da dahil oldu, ABD meydan okudu: Vururuz

Ortadoğu nefesini tuttu, İran’ın İsrail’e vereceği tepkiyi bekliyor. İsrail ordusu, 1 Nisan’da Suriye’nin başkenti Şam’daki İran Büyükelçiliği yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına hava saldırısı gerçekleştirmiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general olmak üzere 7 asker hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrası İran’dan sert açıklamalar gelmiş, İsrail’e karşılık verileceği açık biçimde ilan edilmişti.

ABD’li Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, İsrail’in 24-48 saat içinde İran’dan gelebilecek bir doğrudan saldırıya hazırlandığını yazdı. İran yönetiminden bilgi alan ikinci bir kaynak ise saldırı planlarının tartışıldığını, henüz nihai karar verilmediğini aktardı.

İRAN'IN PLANI NE?

İran Devrim Muhafızları’ndan adı açıklanmayan bir danışmana göre de, Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney’e İsrail’e saldırı için farklı seçenekler ve o da “siyasi riski” değerlendiriyor. CBS’in haberindeyse, İran’ın İsrail’i 150 cruise füzesi dışında 100’den fazla İHA ile hedef alacağı, hedefin, füzelerin en az birinin İsrail hava savunmasını aşması olduğu yazıldı.

Haberin Devamı

İsrail’den ise “Hazırlıklıyız” açıklamaları geldi. Başbakan Binyamin Netanyahu, ülkesinin savunma ve saldırı alanındaki tüm ihtiyaçlarına odaklandıklarını söylerken, Gazze dışındaki alanlarda da savaşa hazırlandıklarını belirtti. Netanyahu, dün de Savunma Bakanı Yoav Gallant ve muhalefet lideri Benny Gantz ile görüştü. İsrail basını da, İran’ın olası saldırısına karşı İsrail’in planının hazır olduğunu yazdı. Ynet’in haberinde, “IDF ve Mossad, İsrail’in İran topraklarından saldırıya uğraması durumunda İran’a saldırı planlarını onayladı” denildi.

'BÖLGEYE GİTMEYİN'

ABD, İran’ın saldırı düzenleyebileceği endişesi üzerine, İsrail’deki elçilik çalışanlarına seyahat kısıtlaması getirdi. İsrail’deki diplomatik personele, Kudüs ve çevresi ile Tel Aviv ve Beerşeba bölgeleri dışına çıkmamaları uyarısı yapıldı. Alman Havayolları Lufthansa, İran’ın başkenti’ne yönelik uçuş kısıtlamasını uzattı. ABD, Rusya, İngiltere, Hindistan, Avustralya ve Fransa gibi ülkeler, vatandaşlarına bölgeye gitmeme konusunda uyarıda bulundu. İran’daki Fransız diplomatların aileleri de tahliye ediliyor.

Haberin Devamı

HİZBULLAH'TAN FÜZE SALDIRISI

Hizbullah dün akşam Lübnan’ın güneyinden İsrail’e füze saldırısı düzenledi. Hizbullah açıklamasında İsrail’de bir askeri üssün katyuşa füzeleriyle vurulduğu belirtildi. İsrail ise füzelerin bir kısmının demir kubbe sistemi ile vurulduğunu, kalanların boş araziye düştüğünü açıkladı.

BİDEN'DAN İRAN'A 'YAPMAYIN' ÇAĞRISI

ABD Başkanı Joe Biden, İran’a “Yapmayın” çağrısında bulunarak, “Biz kendimizi İsrail’in savunmasına adadık. İsrail’i destekleyeceğiz, İsrail’in savunulmasına yardımcı olacağız ve İran başarılı olamayacak” dedi. Gazetecilerin İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının ne kadar yakın olduğu sorusu üzerine Biden, gizli bilgilere girmek istemediğini ancak “beklentim daha erkenden ziyade daha geç” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise çatışmadan tüm dünyanın zarar göreceğini belirterek ABD’nin Tahran’a İsrail’le gerilimi tırmandırmaktan kaçınma çağrısı yapmaları için Avrupa, Çin ve Türkiye de dahil olmak üzere bir dizi ortakla temasa geçtiğini söyledi.

Haberin Devamı