Geri Dön

İki kişiyi boğarak öldürdü! İdam cezasına çaptırılan kadının şaşırtan sonu

2009 yılında borçlu olduğu iki kişiyi boğarak öldüren 49 yaşındaki kadın idam cezasına çaptırıldı. Suçlu kadın, tek yıllarca tek kişilik hücrede kaldı. Geçtiğimiz günlerde hücresinde yemek yiyen kadın kimsenin beklemediği bir sonla hayatını kaybetti. İşte haberin detayları...

İki kişiyi boğarak öldürdü! İdam cezasına çaptırılan kadının şaşırtan sonu

2009'da borçlu olduğu iki kişiyi öldürmekten suçlu bulunan Ueta, 9 yıl önce idam cezasına çarptırılmıştı. Ueta karara itiraz etse de ölüm cezası 2017'de onaylanmıştı.

Ülkede onaylanan idam kararlarının ne zaman uygulanacağı mahkuma sadece infaza birkaç saat kala haber veriliyor. Vice'ın haberine göre, insan hakları örgütleri bu uygulamayı eleştiriyor.

İki kişiyi boğarak öldürdü İdam cezasına çaptırılan kadının şaşırtan sonu

İDAM CEZASI BİRKAÇ SAAT ÖNCE SÖYLENDİ

İnsan hakları örgütleri, Japonya'nın mahkumları infazları sadece birkaç saat önceden haber verme uygulamasını eleştiriyor. Ülkede ayrıca idam cezasına çarptırılan üç suçlu geçen yıl tek infaz yöntemi olan asılarak idama karşı dava açmıştı. Bu öldürme şeklinin insanlık dışı olduğu ve gereksiz acıya yol açtığı savunulmuştu.

Japonya'da doğal sebeplerden ölen son idam mahkumu Minoru Iwamori'ydi. 76 yaşındaki adam, yaşlı bir çifti öldürüp paralarını çalmaktan suçlu bulunmuş ve 2009'da idama mahkum edilmişti. Iwamori, cezası infaz edilmeden Aralık 2021'de kalp yetmezliğinden yaşamını yitirmişti.

İki kişiyi boğarak öldürdü İdam cezasına çaptırılan kadının şaşırtan sonu

HÜCRESİNDE YEMEK YİYORDU!

Independent Türkçe'de yer alan habere göre; Japonya Adalet Bakanlığı, iki kişiyi boğarak öldüren Miyuki Ueta'nın cumartesi hücresinde yemek yerken boğulmaya başladığını ve hapishane görevlilerinin müdahalesine rağmen bilincini kaybettiğini duyurdu.

BİR KEZ DAHA BOĞULMUŞ

Hiroşima'daki hapishaneden hastaneye kaldırılan kadının yaklaşık üç saat sonra boğulma sebebiyle öldüğü doğrulandı. 49 yaşındaki mahkumun 10 Ocak'ta da boğulma tehlikesi atlattığı ve hastaneye kaldırılarak kurtarıldığı açıklandı.