Geri Dön

Haiti'de 8'i Türk toplam 17 kişi silahlı çete tarafından kaçırıldı! Kritik açıklama...

Haiti’de "400 Mawozo" adlı çete, turist otobüsünde seyahat eden 8’i Türk toplam 17 kişiyi kaçırdı. Otobüsün kaçırılmasıyla ilgili Dominik Cumhuriyeti'nde bulunan Santo Domingo Büyükelçiliği harekete geçti. Bakan Çavuşoğlu konuyla ilgili Kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, Haiti Dışişleri Bakanı Jean Victor Geneus ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Haiti'de 8'i Türk toplam 17 kişi silahlı çete tarafından kaçırıldı! Kritik açıklama...

Haiti'de fidye için adam kaçırma eylemleri ile ün salan "400 Mawozo" adlı çete, başkent Port au Prince'in dışında turist otobüsünü hedef aldı. Haiti basınında yer alan haberlerde, çetenin otobüste bulunan 8'i Türk toplam 17 kişiyi kaçırdığı ifade edilerek, geri kalan 8'inin Haitili ve otobüs şoförünün ise Dominik Cumhuriyeti vatandaşı olduğu bildirildi.

Adam kaçırma eylemenin geçtiğimiz yıl 400 Mawozo tarafından ABD'li ve Kanadalı 17 Hristiyan misyonerin kaçırıldığı Croix-des-Bouquets yakınlarında gerçekleştiği aktarıldı.

Dominik basınında yer alan haberlerde ise, kaçırılan Türk vatandaşlarının Haiti'ye komşu Dominik Cumhuriyeti'nden geçtiği ifade edildi.

Türk Büyükelçiliği harekete geçti

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dominik Cumhuriyeti'nden Haiti'ye giden ve içinde 8'i Türk vatandaşı 17 kişinin bulunduğu otobüs, silahlı gruplar tarafından kaçırıldı. Olayla ilgili güvenlik güçleri çalışma başlatırken, otobüste bulunanların fidye için kaçırıldığı ifade edildi. Santo Domingo Büyükelçiliği'nin Türk vatandaşlarının kurtarılması amacıyla harekete geçtiği ve Dominik Cumhuriyeti ile Haitili makamlarla temas halinde olduğu öğrenildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kabine sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Haiti de şu anda bir kriz masası kuruldu. İçişleri Bakanıyla dışişleri Bakanıyla da büyükelçimiz Fahri konsolosumuzda takip ediyor en kısa zamanda kurtarmak için gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını bize söylediler biz de takip ediyoruz Fidye için kaçırıldıkları düşünülüyor bir şey yok şu anda sağlık durumlarıyla ilgili olumsuz bir şey yok." dedi.

DAHA ÖNCE ABD VE KANADALILAR KAÇIRILMIŞTI

2021'in Ekim ayında Kanada ve ABD'lilerden oluşan 16 kişilik grup, yine Haiti'nin başkenti Port-au Prince'de kaçırılmıştı. Bu grubu, suç ve şiddet yanlısı silahlı grup olan 400 Mawozo adlı çete kaçırmıştı. Kaçırılan grup, haftalar süren müzakerelerin ardından serbest bırakılmıştı.

Haiti'de adam kaçırma olayları arttı

Haiti'nin İnsan Hakları Analiz ve Araştırma Merkezi'ne göre, geçen yıl 81'i yabancı uyruklu bin 200'den fazla kişi kaçırıldı.

Öte yandan Haiti'deki Birleşmiş Milletler Entegre Ofisi tarafından cuma günü yapılan açıklamada, başkent Port au Prince yakınlarında iki hafta önce çeteler arasında çıkan çatışmalarda en az 75 kişi hayatını kaybettiği aktarılmıştı.