Gazete Vatan Logo

Hac’da şeytan taşlama faciası!

İslam alemi yasta: 753 ölü, 863 yaralı

Hac’da şeytan taşlama faciası!

Kurban Bayramı’nın birinci günü kutsal topraklardan kahreden bir haber geldi. Mina bölgesinde hacı adaylarının ‘şeytan taşlama’ sırasında yaşanan izdihamda 753 hacı adayı hayatını kaybetti.

İslam alemi bayrama acı haberle girdi. Yaklaşık 2 milyon Müslüman’ın Hac farizasını yerine getirdiği Mekke’de, Müzdelife ile şeytan taşlanan Cemarat’a giden Mina’daki çadır kentte kalan hacıların yürüdüğü yolda izdiham yaşandı. Alınan bilgiye göre hacı adayları sabah namazı vaktiyle birlikte şeytan taşlamanın yapılacağı Cemarat’a doğru yola çıktı. Yerel saatle 08.30-09.00 sularında Cemarat’ta şeytan taşlamayı bitirip Mina’ya dönenler ile Müzdelife’den Cemarat’a şeytan taşlamaya gelen ve karşılaşmaması gereken büyük bir hacı grubu karşı karşıya geldi.
Yaşlılarla karşılaşınca...
Mina’da şeytan taşlamaya giden ana yollardan biri olan Cemarat Köprüsü yakınındaki 204 ve 223’üncü caddenin kesiştiği noktada karşılaşan hacılar, burada aralarında tekerlekli sandalyede taşınan yaşlı hacı adaylarının da olduğu grupla karşılaşınca büyük izdiham yaşandı. Orta alanda başlayan sıkışma kaçmaya çalışanlarla geriye doğru büyüdü. Yüzlerce hacı adayı ezilerek ve üst katlardan düşerek feci şekilde hayatını kaybetti.
Afrikalı ve Uzakdoğulular
Faciada hayatını kaybeden hacı adaylarının büyük çoğunluğunun Afrika ve Uzakdoğu kökenli Müslümanlar olduğu bildiriliyor. İddiaya göre faciada en çok Umman, Pakistan ve Srilanka’dan gelen hacı adayları hayatını kaybetti.

CENAZELER SOĞUK HAVA DEPOLU TIR’LARA KONDU

Facianın ardından Suudi Sivil Savunma Birimi bölgeye sevk edilen 4 bin personel 200 ambulansla olayda hayatını kaybedenleri ve yaralananları hastanelere götürdü. Ancak ölü sayısının artması üzerine Suudi yetkililer cenazeleri, olay yerine gönderilen soğuk hava deposu bulunan TIR’lara taşıdı.
En sıkışık yer
Mekke’nin 5 kilometre uzağında bulunan Mina’da hacı adaylarının kalması için 160 bin çadır bulunuyor. Mina, ibadete gelen hacıların en sıkışık yaşadığı yer olarak biliniyor.

Haberin Devamı

Türk hacılar dakika farkıyla kurtuldu
Faciayı 60 bin kişilik Türk hacı kafilesi kıl payı atlattı. Çünkü Türkler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatıyla şeytan taşlamaya geceden götürüldü. Alınan bilgiye göre Türk hacı kafilesi bu yıl kafilenin en önünde yer alıyordu. Türk kafilesinden son hacı grubunun kazadan dakikalar önce olay bölgesinden ayrıldığı belirtildi. Hac için Mekke’ye giden eski AKP Bolu İl Başkanvekili Nurettin Doğanay, “İzdiham şeytan taşlamaya giden ilk grubun 3 kilometre gerisinde yaşandı. Biz en öndeki kafilede bulunuyorduk. Sağlık durumumuz iyi” dedi.
Görmez: 12 Türk kayıp
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Başkanlığın şemsiyesi altında giden hacılardan herhangi birisinin üzücü hadisenin yaşandığı saatte o bölgede olmadığını belirtti ve “18 hacımıza henüz ulaşılamamıştır. Yaralılar içerisinde öncelikle tespit etmeye çalışıyoruz” dedi. Görmez’in açıklamasından kısa süre sonra 18 Türk’ten 4’ünün otele geldiği, 2’sine telefonla ulaşıldığı öğrenildi. 12’si ise hâlâ kayıp.
Bir hacı adayımız hayatını kaybetti
İzdihamda yaralanan Türk hacı Yaşar Tartop’un kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

SUUDİ BAKAN’DAN SUÇLAMA

‘İzdihamın sebebi disiplinsiz hacılar’
Suudi Sağlık Bakanı Halid El Falih, faciaya ‘disiplinsiz’ hacıların neden olduğunu iddia etti. AFP’nin Suudi El Ekberiye televizyonundan aktardığına göre; Bakan Halid El Falih, “Hacılar talimatlara uysaydı, bu tip bir kaza önlenebilirdi” dedi.
İran: Kapanan yol yüzünden oldu
47 İranlı hacının öldüğü kazada İran’ın hac organizasyonun başında bulunan Said Ohadi, kazanın olduğu yer yakınlarındaki bir yolun, faciadan kısa süre önce ‘bilinmeyen nedenlerle’ kapatıldığını iddia etti. Ohadi, “Bu da söz konusu trajedinin yaşanmasına neden oldu” dedi. İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emir Hüseyin Abdullahiyan da şunları söyledi: “Suudi Arabistan’ın Maslahatgüzarı’nı Mina’da yaşanan izdiham olayıyla ilgili açıklama yapması için çağırıyoruz.”
Erdoğan: Teessür içindeyim
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yayınladığı taziye mesajında şunları söyledi: “Derin bir teessür içindeyim. Kabe’deki kazanın ardından mübarek Kurban bayramının ilk gününde yaşanan bu elim facia, tüm İslam dünyasında büyük bir üzüntüye yol açmıştır. Hac vazifelerini ifa ettikleri sırada meydana gelen izdihamda hayatlarını kaybeden merhumlara Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına sabır, yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.”
Davutoğlu: Üzüntüye boğulduk
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Twitter mesajında hacda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi: “Böylesi mübarek bir günde kutsal topraklardan aldığımız haberler hepimizi üzüntüye boğdu. Yüce Rabbim’den O’nun yolunda iken hayatını kaybeden tüm Müslüman kardeşlerim için rahmet niyaz ediyorum.”
‘Yürüyen merdivende sıkıştılar’ iddiası
Bir iddiaya göre şeytan taşlamanın yapıldığı 3’üncü kata çıkaran yürüyen merdivenlerde büyük bir hacı grubu sıkışarak hayatını kaybetti. Buradaki hacıların bazılarının ise düşerek öldüğü iddia edildi.
HAC’DAKİ FACİALAR
9 yıl önce de aynısı yaşandı
6 Ocak 2006: Mekke’de bir otel çöktü, 76 kişi hayatını kaybetti.
12 Ocak 2006: Mina’da “şeytan taşlama” esnasında 364 kişi öldü.
1 Şubat 2004: Mina’da yaşanan izdiham ve “şeytan taşlama” sırasında 251 kişi öldü.
11 Şubat 2003: Aralarında altı kadının da bulunduğu 15 kişi öldü.
5 Mart 2001: Mina’da 23’ü kadın 35 hacı hayatını kaybetti.
9 Nisan 1998: Mina’da çıkan izdihamda 118’den fazla hacı öldü, 180’i aşkın insan yaralandı.
15 Nisan 1997: Mina’da hacıların konakladığı kampta gaz sobasından çıkan yangında, 343 kişi öldü,
bin 500’ü aşkın hacı yaralandı.
7 Mayıs 1995: Mina’daki kampta çıkan yangında üç kişi öldü, 99 kişi yaralandı.
24 Mayıs 1994: “Şeytan taşlama” esnasında çıkan izdihamda 270 kişi öldü.
2 Temmuz 1990: Mina’daki tünelde havalandırma sisteminde çıkan arızanın akabinde yaşanan izdihamda bin 426 kişi hayatını kaybetti.
10 Temmuz 1989: Mescid-i Haram’ın dışında düzenlenen iki saldırıda bir kişi öldü, 16 kişi yaralandı.
16 Kuveytli Şii yakalandı ve haftalar sonra idam edildi.
31 Temmuz 1987: Suudi yetkililer, İranlı hacılar tarafından izinsiz düzenlenen protesto gösterilerini bastırdı. 275 İranlının da aralarında bulunduğu 400’ü aşkın hacı hayatını kaybetti.
20 Kasım 1979: Suudi hükümetine karşı olan yüzlerce silahlı kişi, Mescid-i Haram’ın içinde onlarca hacıyı rehin aldı. Yaşanan çatışmada 153 kişi ölürken, 560 kişi de yaralandı.
Aralık 1975: Mekke’ye yakın bir kampta gaz bombasının tetiklediği büyük yangında 200 hacı hayatını kaybetti.

Haberin Devamı