Geri Dön
DünyaGörenler büyük şaşkınlık yaşıyordu! Rosalia Lombardo'nun 102 yıllık gizemi çözüldü...

Görenler büyük şaşkınlık yaşıyordu! Rosalia Lombardo'nun 102 yıllık gizemi çözüldü...

İtalya'da 6 Aralık 1920 tarihinde İspanyol gribi salgınında 2 yaşındayken hayatını kaybeden küçük kızın mumyasını görenler büyük bir şaşkınlık yaşıyor. 102 yıldır neredeyse hiç bozulmadan günümüze ulaşan bu mumyanın ardındaki sır bilim camiasını da ikiye böldü. Mumyayla ilgili ortaya atılan 'gözünü açıp kapatıyor' iddiası ise gizemi başka bir boyuta taşıdı.

Görenler büyük şaşkınlık yaşıyordu! Rosalia Lombardo'nun 102 yıllık gizemi çözüldü...

İtalya'nın Sicilya bölgesinde yer alan dünyaca ünlü Capuchin Palermo Yeraltı Mezarlığı bugün 153 tanesi çocuk olmak üzere 8 binden fazla ceset barındırıyor. Ancak bu yeraltı mezarlığındaki mumyalar arasında bir tanesi var ki yıllardır tüm ziyaretçileri tam anlamıyla etkisi altına almayı başarmış durumda.

KÜÇÜK KIZINI MUMYALATMAK İSTEDİ
Milliyet'ten Betül Yasemin Keskin'in derlediği habere göre; Rosalia Lombardo o dönemi kasıp kavuran İspanyol gribi nedeniyle 6 Aralık 1920 yılında 2 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Kızını çok seven İtalyan general Mario Lombardo ise acısını bir nebze olsun hafifletmek için küçük yaşta hayatını kaybeden kızını toprağa vermek istemedi. Ve sonunda kızına olan sevgisi onu ünlü mumyacı Alfredo Salafia'nın yanına gitmeye itti. Salafia'dan kızını mumyalamasını isteyen baba Lombardo küçük kızının öldüğü anki haliyle mumyalanmasının en doğrusu olduğunu düşündü.

Görenler büyük şaşkınlık yaşıyordu Rosalia Lombardonun 102 yıllık gizemi çözüldü...

Aradan geçen 102 yıla rağmen canlılığından hiçbir şey kaybetmeyen küçük kız adeta masal kahramanı 'Uyayan Güzel'i andırıyor. Hayatıyla ilgili çok fazla bilgi olmayan Rosalia Lombardo'nun cesedi mumya ustası Alfredo Salafia'nın tekniği sayesinde çok iyi korundu hatta günümüzde yapılan röntgen çekimlerinde, tüm organların dikkat çekici şekilde sağlam olduğu gözlemlendi. Öyle ki Lombardo'nun beyninin sadece orijinal boyutunun yarısı kadar küçülmüş olduğu görüldü.

'GÖZÜNÜ AÇIP KAPATIYOR' İDDİASI
Sapsarı saçları ve minik kurdelesiyle sanki dün gece uykusuna yeni dalmış gibi görünen Rosalia Lombardo ile ilgili birtakım iddialar da var. Bu iddialardan en güçlü olanı ise Rosalia'nın mumyasının gün içinde gözlerini açıp kapatıyor olması. Minik kızın mumyasını ziyaret edenler onun gün içerisinde birçok kez gözlerini açıp kapadığını söylüyor.

Zamanla dilden dile yayılan bu iddiayla ilgili Capuchin Yeraltı Mezarlığı küratörü Dario Piambino-Mascali de açıklamada bulundu. Piambino-Mascali'ye göre Rosalia'nın gözlerini açıp kapaması imkânsız. Bu algının sebebi ise mumyanın içinde bulunduğu cam fanusun yarattığı optik yanılsama. Dario Piambino- Mascali de zaten küçük kızın gözlerinin tamamen kapalı olmadığını söylüyor.

Peki Alfredo Salafia 102 yıl önce Rosalia Lombardo'yu mumyalarken nasıl bir teknik kullanmıştı ve mumyası bugün bile ilk günkü canlılığını koruyordu? Araştırmacılar Salafia'nın mumyalama tekniğinin sırrını uzun yıllar sonra çözdü. Formüle göre Salafia, küçük kızı mumyalamak için çinko kullanmıştı. Ancak çinkonun hangi şekilde uygulandığı henüz bilinmiyor.

Görenler büyük şaşkınlık yaşıyordu Rosalia Lombardonun 102 yıllık gizemi çözüldü...

Mumyayı görenler 102 yıldır mumyanın bu şekilde korunmasının imkânsız olduğunu, mumyanın balmumundan yapılmış bir heykel olduğunu söylüyor. Ancak Rosalio Lombardo'nun mumyasının gerçek olmadığı yorumlarına karşılık bilim insanları yapılan testler sonucunda mumyanın orijinal olduğunu bir kez daha doğruladı.

ONUN KADAR İYİ KORUNAN YOK
Başlarda yeraltı mezarlığının en sonundaki küçük bir şapelde, ahşap bir kaide üzerindeki cam kaplı bir tabutun içerisinde sergilenen küçük kızın mumyası yakın bir zamanda daha kuru bir noktaya taşındı ve orijinal tabutu değiştirildi. Zamanla mumyada değişikliklerin olduğu gören uzmanlar, özellikle Rosalia Lombardo'nun cilt renginde bozulma meydana geldiğini fark edince mumyanın bozulmasını önlemek için onu nitrojen gazı ile hava geçirmez şekilde sarılmış bir cam fanusa yerleştirdi. Günümüzde Capuchin Yeraltı Mezarlığı'nda yaklaşık 8 bin ceset ve bin 284 mumya bulunmasına rağmen hiçbirinin Rosalia Lombardo'nunki kadar iyi iyi korunmadığı bilgisi de paylaşıldı.