Gazete Vatan Logo

Dünyanın en tehlikeli yanardağı harekete geçti! Alarm kırmızıya yükseltildi

Dünyanın en aktif yanardağlarından biri, 3 aylık aranın ardından tekrardan faal hale geldi. Yanardağdaki hareketlilik nedeniyle bölgede alarm seviyesi kırmızıya yükseltildi.

Kilauea Yanardağı lav püskürtüyor. Hawaii'nin en büyük ikinci yanardağı, üç aylık sessizliğin ardından yeniden faaliyete geçti. Yanardağ gözlemevinin kamerasına yansıyan görüntülerde, dağın zirvesindeki kraterin içinde patlamaların başladığını gösteren parıltılar tespit edildi.

CNN Türk'ün haberine göre; en son ocak ayında faaliyete geçen yanardağ, mart ayına kadar aktifliğini sürdürmüştü. Üç aylık durgunluğun ardından, büyüleyici patlamalar bu suskunluğu sona erdirdi.

Yetkililer, yanardağlar ulusal parkında yer alan volkanın çevresinde tehlike altında olan yerleşim yeri bulunmadığını duyurdu. Lav akıntısının şu anda yanardağın krateri ile sınırlı olduğu açıklandı. Ancak bölgedeki alarm kodu turuncudan kırmızıya yükseltildi.

Dünyanın en aktif yanardağlarından Kilauea'da 1983'ten beri patlamalar meydana geliyor.

Her yanardağ Kilauea kadar zararsız olmuyor. Volkanik patlamalar 2000 yılından bu yana yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.