Geri Dön

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri İsveç'te soğuk duş etkisi yarattı: Boşuna uğraşma İsveç!

Finlandiya ile birlikte NATO'ya girmek için Türkiye ile üçlü mutabakat imzalayan İsveç'te peş peşe yaşanan skandallar ülkenin bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Terör örgütünün skandal gösterileri ve Rasmus Paludan'ın rezalet eylemi İsveçli siyasileri birbirine düşürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin son açıklamaları, İsveç basınında büyük yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri İsveç'te soğuk duş etkisi yarattı: Boşuna uğraşma İsveç!

İskandinav ülkesi İsveç NATO rüyası PKK ve Rasmus Paludan'ın skandal eylemlerinden sonra kabusa dönmüş durumda. Ülkede aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türk Elçiliği önünde Kur’an yakmasına izin verilmesinin yankıları sürüyor.

NATO üyeliği için Türkiye'nin kapısını aşındıran İsveç'te yaşanan skandal sonrası en sert tepkiyi gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

NATO üyeliği için Türkiye'nin kapısını aşındıran İsveç'e net bir mesaj veren Erdoğan şu ifadeleri kullandı;
'Açıklamasında 'İsveç, boşuna uğraşma. Sen benim mukaddes kitabım Kuran'ın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATO'ya girmenize 'evet' demeyiz. Finlandiya'nın NATO'ya girme konusunda bakışımız olumludur.'

Erdoğan'ın sözleri İsveç'te soğuk duş etkisi yarattı. Ülkenin hemen hemen bütün gazete ve televizyonları Erdoğan'ın açıklamasına yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın sözleri İsveçte soğuk duş etkisi yarattı: Boşuna uğraşma İsveç

Expressen gazetesi bu gelişmeyi 'Türkiye NATO'da İsveç'e hayır diyor' başlığı ile okurlarına duyurdu.

Haberde 'Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin tutumunu Çarşamba günü netleştirdi. Erdoğan, Meclis'teki bir toplantıda, siz buna izin verdiğiniz sürece, NATO'ya girmenize evet demeyeceğiz, dedi Erdoğan'ın sözleri ayakta alkışlandı' ifadelerine yer verildi.

'Türkiye, NATO sürecinde İsveç'e somut bir talepte bulunuyor' diyen Aftonbladet, 'Türkiye, İsveç'te Kuran'ın yakılmasına izin verildiği sürece İsveç'in NATO üyeliğine hayır diyecektir' yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın sözleri İsveçte soğuk duş etkisi yarattı: Boşuna uğraşma İsveç

Svenska Dagbladet 'Erdoğan Kuranlar yakıldığı sürece hayır diyor' başlığı ile okurlarının karşısına çıkarken Dagens Nyheter haberinde şu ifadelere yer verdi;

'Erdoğan, Kuran yakılmasına izin verildiği sürece İsveç'in NATO üyeliğine evet olmayacağını söyledi.'

Dala-Demokraten 'Erdoğan kutsal kitabım Kuran'ın yakılıp yok edilmesine izin verdiğiniz sürece, NATO'ya girmenize evet demeyeceğiz diyor' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın sözleri İsveçte soğuk duş etkisi yarattı: Boşuna uğraşma İsveç

"SOMUT BİR ADIM GÖRMEDİK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tallin’de Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecine ilişkin şu açıklamaları yaptı:
"Finlandiya'yla görece olarak Finlandiya üyeliğiyle ilgili biraz daha az sorun var. Ancak siyasi bir irade ifade etmiş olmalarına rağmen özellikle İsveç'ten bu taahhütlerini yerine getireceklerine henüz somut bir adım görmedik. Bu üçlü mutabakat zaptının uygulanması için somut adımlar bekliyoruz. Dostlar ve müttefikler olarak birbirimizin meşru güvenlik endişelerini anlamalıyız. Sadece tek taraflı bir meşru endişeyi anlamak yeterli değil. Türkiye her zaman NATO'nun açık kapı politikasını destekleyen bir ülke oldu. Türkiye, Bükreş Zirvesi'nden bu yana NATO'ya her zirvede ve her bakan seviyesindeki toplantıda bu ülkelerle ilgili onların NATO üyesi olmasıyla ilgili hatırlatmalar yapıyor. Dolayısıyla biz NATO'nun genişlemesine karşı değiliz. Bunu güçlü bir biçimde destekliyoruz ancak bizim güvenlik endişelerimizin de karşılanması gerekiyor.”