Gazete Vatan Logo

Aykut Erdoğdu’nun o sözlerine TADİV Başkanı Aygün Attar’dan sert tepki!

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun Türkiye-Azerbaycan enerji iş birliğine ilişkin iddialarına peş peşe sert tepkiler geldi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva'dan sonra bir tepki de Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi, Türkiye Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar'dan geldi. Attar, “Aykut Erdoğdu’nun Türkiye ile Azerbaycan arasındaki doğalgaz anlaşmasıyla ilgili mesnetsiz iddiaları cahil cesaretinin tezahürü mü, Bir Millet İki Devlet hazımsızlığının dışa vurumu mu?” dedi.

Aykut Erdoğdu’nun o sözlerine TADİV Başkanı Aygün Attar’dan sert tepki!

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu Türkiye-Azerbaycan enerji iş birliği ve TANAP projesi ile ilgili iddialarda bulunmuştu. Projenin Türkiye'ye avantaj sağlamadığını öne süren Erdoğdu'ya peş peşe sert tepkiler geldi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, CHP'li Erdoğdu'nun iddiaları ile ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye ile Azerbaycan'ın her alanda olduğu gibi enerji alanında da açık, tamamen şeffaf ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliğine sahiptir. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji alanındaki iş birlikleri ve iki ülke liderine yönelik iddialarının asılsızdır. Erdoğdu'dan özür bekliyoruz" diyerek tepki gösterdi.

'BU KİN NİYE?'

CHP'li Erdoğdu'ya bir tepki de Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi, Türkiye Azerbaycan Dostluk, İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar'dan geldi. "Şuşa Beyannamesi TBMM'de iken TANAP iftirası neden?" diyen Attar şunları dile getirdi: "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, partinizin milletvekillerinin Can Azerbaycan'a yönelik asılsız ve suçlayıcı iddiaları karşısında bir açıklama yapılacak mı CHP 'den? Karabağ savaşı günlerinde Genel Başkan Yardımcınız tarafından düşman tezlerinin tekrar edilmesi, Şuşa Beyannamesi TBMM'de iken TANAP iftirası neden? CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun Türkiye ile Azerbaycan arasındaki doğalgaz anlaşmasıyla ilgili mesnetsiz iddiaları cahil cesaretinin tezahürü mü, Bir Millet İki Devlet hazımsızlığının dışa vurumu mu? Milli mücadele döneminde evlilik yüzüklerini Anadolu'ya yardım için gönderen Can Azerbaycan'a bu kin neden? Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı olarak Aykut Erdoğdu'yu Can Azerbaycan 'a yönelik mesnetsiz iddiaları nedeniyle şiddetle kınıyoruz. Böylesi hassas bir dönemde Bir Millet İki Devlet felsefesine ciddi zarar vuran ifadeleri için özür bekliyoruz. Karabağ savaşı sürecinde Türkiye olarak Can Azerbaycan ile sergilediğimiz dayanışma, bizi 1944 yılında Boraltan Köprüsü'nde dönemin iktidarının kardeşlerimize ihanet ederek SSCB'ye vermesi ve tümünün kurşuna dizilmesiyle ülkemize yaşattığı utançtan kurtarmıştı. CHP unutma! Can Azerbaycan da yüzlerce masum kadın ve küçük yaşlı çocuk Karabağ savaşında savaş suçu sayılan yöntemlerle düşman tarafından hayatını kaybettiğinde kılını kıpırdatmayan, PKK'ya yönelik operasyonlarda 'insan hakları' çığlıkları atanlardan da zaten bu beklenirdi. Azerbaycan tarih boyunca tıpkı Türkiye gibi her zaman koşulsuz olarak yardım elini Anadolu'ya uzatmış, Balkanlar'da evladı Fatihan için gönüllü olmuş, Sakarya'da Çanakkale'de savaşmıştır. Altın, petrol göndermiş 'gardaş yardımı'ndan para alınmaz demiş. Atatürk'ün partisi bilmiyor, ne acı! Karabağ savaşı sürecinde Türkiye'nin Azerbaycan'a güya silah ve cihatçı gönderdiğini iddia eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Çeviköz'ün 2001'de Bakü Büyükelçiliği yaptığını biliyor musunuz? Bakü'de olan ve kulaklarını kapatmayan herkes Can Azerbaycan'nın Türkiye sevgisine tanık olur oysa.."