Geri Dön

Akşener krizi dünya basınına böyle yansıdı!

Dün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6'lı masanın adayının Kılıçdaroğlu olduğunu ve CHP liderinin adaylığına karşı çıktığını söyledi. İBB Başkanı İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş'ı aday olmaya çağıran Akşener'i dünya basını manşetten gördü.

Akşener krizi dünya basınına böyle yansıdı!

Meral Akşener'in dün 6'lı masa hakkındaki açıklamaları gündeme bomba gibi düştü. Söz konusu açıklamalarda muhalefet adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu belirten Akşener, bu adaylığa karşı çıktığını belirtti. Akşener'in bu açıklamaları ise dünya basınında ses getirdi. Yunan, Fransız Alman ve Orta Doğu'nun önde gelen medya kuruluşları olayı manşetten okuyucularına sundu.

Meral Akşener şu ifadeleri kullanmıştı: En sonda söyleyeceklerimizi başta söyleyeyim; İYİ Parti kıskaca alınmış, bir dayatmaya mecbur bırakılmış, ölüm ile sıtma arasında tercihe zorlanmıştır. Buna boyun eğmeyecektir. Kişisel ikbal hesapları için üretilmiş siyasetin hınk deyicisi olmayacaktır.

ÖNERİLERİMİZ REDDEDİLDİ

5 parti dünkü toplantıda 'Kılıçdaroğlu aday olsun' dedi. Yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında uzun süredir Erdoğan'a karşı açık ara kazanan iki ismi beyan ettik. Bu iki isim sayın Mansur Yavaş ile sayın Ekrem İmamoğlu.  Maalesef ve maalesef bu görüş ve önerilerimiz asadaki paydaşlarımız tarafından kesin bir biçimde reddedildi.

Akşener krizi dünya basınına böyle yansıdı

'MUHALEFET SEÇİM ÖNCESİ ÇATIRDADI'

Bu sözlerinin ardından İmamoğlu ve Yavaş'a çağrı yapan Akşener'in sözleri dünya basınında gündem oldu. Üst üste yapılan haberlerde muhalefetin ikiye bölündüğü ve Akşener'in 6'lı masadan ayrıldığı yazıldı.Fransız haber ajansı AFP, 'Son dakika' koduyla geçtiği haberinde Meral Akşener'in açıklamalarına yer verdi. AFP söz konusu haberine 'Seçim öncesi muhalefet çatırdadı' başlığını attı.

YUNAN BASINI: ERDOĞAN HAKLI ÇIKTI

Yunan basını da Akşener'in sözlerini okuyucularına sundu. Ülkenin en önde gelen basın kuruluşlarından olan Etnos gazetesi, Akşener'in ittifaktan çekildiğini ve 6'lı masadan ayrıldığını 'Muhalefet çöküyor' diyerek okuyucularına sundu. Gazete ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine de haberinde yer vererek 'Erdoğan haklı çıktı' ifadesine yer verdi.

Yine Yunanistan'ın en çok okunan haber sitelerinden olan NewsIT, Akşener'in çıkışını manşetten verdi. Söz konusu haber sitesi yaşananlar hakkında 'Meral Akşener takımdan ayrıldı' başlığını kullandı.

Akşener krizi dünya basınına böyle yansıdı

'MUHALEFET KENDİ KALESİNE GOL ATTI'

Almanya'da yayın hayatını devam ettiren Badische Neueste Nachrichten ise, muhalefetteki anlaşmazlıkların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçim sürecinde yarayacağına parmak basarak haberinde 'Erdoğan mutluluktan uçuyor' başlığını kullandı. Başkent Berlin'de yayınlanan Die Tageszeitung yerel gazetesi ise "Muhalefet kendi kalesine gol attı" başlıklı haberinde muhalefetin ortak adayda uzlaşamamasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yarayacağı belirtildi.

'AKŞENER REDDETTİ, MUHALEFET İKİYE BÖLÜNDÜ

'Akşener'in adaylık çıkışı Orta Doğu'da da ses getirdi. Middle East Eye tarafından yapılan haberde, 'Türkiye seçimleri: Muhalefet adaylık konusunda ikiye bölündü' başlığı kullanıldı.

Orta Doğu ve dünyanın önde gelen haber ajanslarından olan Al Jazeera'de İYİ Parti liderinin sözlerini manşetten verdi. Al Jazeera söz konusu haberde 'Akşener cumhurbaşkanı adayını reddetti, muhalefet ikiye bölündü' başlığını kullandı.

Akşener krizi dünya basınına böyle yansıdı

'MUHALEFETİN ÇABALARINA BÜYÜK DARBE VURACAK'

Washington merkezli Al-Monitor Haber sitesi ise 'Türkiye muhalefeti parçalandı' başlığını verdiği haberinde muhalefetin Erdoğan'a meydan okuma konusunda ortak noktaya varamadığını yazdı.

'MUHALEFETİN SONU'

CNN Yunanistan ise, yaşanan gelişmeleri ilk sıradan okuyucularına sunarak konuyla ilgili 'Türkiye'de muhalefet cephesinin sonu, Akşener ayrılıyor' dedi.

'ERDOĞAN'A DEVASA AVANTAJ'

ABD'nin önde gelen basın kuruluşlarından olan Wall Street Journal gazetesinin İstanbul muhabiri Jared Malsin, Twitter hesabından konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: 'Türkiye'nin muhalefet koalisyonu çatlıyor. Bu durum Erdoğan'a potansiyel olarak, Mayıs'ta düzenlenmesi beklenen seçimlerde devasa bir avantaj veriyor olabilir'

'ÇATLAKLAR AYRIŞMAYA DÖNÜŞTÜ'

The Economist dergisinin Türkiye muhabiri Piotr Zalewski ise Meral Akşener'in dünkü çıkışını şöyle değerlendirdi: 'Türkiye muhalefetindeki çatlaklar bir süredir görülüyordu. Şimdi bunlar açık bir ayrışmaya dönüştü. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemeyeceğini söyledi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu aday olmaya çağırdı'