Geri Dön

1916 yılında yazıldı, sonunda adrese ulaştı! Sır mektubu okuyunca inanamadı

1916 yılında yazılan mektup 100 yılı aşkın bir süre sonra alıcının adresine ulaştı. Zarfın üzerindeki pulda yazan ismi ilk görünce hatırlayamadı ama bir süre sonra gerçek ortaya çıktı. Yıllar sonra gönderilen sır mektubu okuyunca inanamadı. İşte haberin detayları...

1916 yılında yazıldı, sonunda adrese ulaştı! Sır mektubu okuyunca inanamadı

1916 yılının Şubat ayında yazılıp gönderilen bir mektup, 100 yıldan uzun süre sonra Birleşik Krallık'ın Londra şehrinin güneyindeki bir apartman dairesine ulaşarak evin mevcut sahibini şaşırttı.

Zarfın üzerindeki pulda V. George'un başı olduğu bildirildi. Mektup 2021'de Crystal Palace bölgesinde bulunan Hamlet Road'taki bir daireye ulaştı.

Norwood Review adlı yerel tarih dergisinin editörü Stephen Oxford'un araştırmasına göre, pul satıcısı Oswald Marsh'ın eşi Katie Marsh'a hitaben yazılan mektup, arkadaşı Christabel Mennell tarafından gönderilmiş.

1916 yılında yazıldı, sonunda adrese ulaştı Sır mektubu okuyunca inanamadı

Mektupta "Sevgili Katie, bana yardım eder misin? Toplantıda söylediklerimden sonra kendimden çok utanıyorum" yazıyor.

Crystal Palace'taki dairenin mevcut sahibi Finlay Glen, BBC'ye verdiği röportajda şöyle dedi:

Tabii ki mektubun 100 yıldan uzun süre boyunca nasıl öylece durabildiğine epey şaşırdık ve kafamız karıştı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre; İngiliz Kraliyet Postası da mektupla ilgili bir açıklama yayımlayarak "bu olayda ne yaşandığından emin olmadıklarını" belirtti.

Bir sözcü, "Toplumun 1916'dan kalma bu mektubun tarihiyle ilgileneceğini bilsek de ne yaşanmış olabileceğine dair başka bilgimiz yok" dedi.

Oxford, "Çok sıradışı bir durum ve aslında 1800'lerin sonlarında üst orta sınıflar için çok popüler bir yer olan Norwood'da yaşayan halk ve yerel tarih hakkında bize bir ipucu vermesi açısından son derece heyecan verici" diye ekledi.

Crystal Palace epey zengin kişilerin akınına uğramıştı ve muhtemelen tam da bu nedenle bölgeye taşınan biri hakkında bilgi edinmek kesinlikle büyüleyici.