Geri Dön
KobiYıllık izin istekleri aynı tarihe rastlarsa işveren ne yapmalı?

Yıllık izin istekleri aynı tarihe rastlarsa işveren ne yapmalı?

Birden fazla işçi aynı tarihte yıllık izne çıkmak ister ve bu işveren için mümkün görünmezse, kimin izne çıkacağına nasıl karar verileceği konusu, işçiler tarafından merak ediliyor. İşte yıllık izin konusu ile ilgili merak edilen o sorunun yanıtı!

Yıllık izin istekleri aynı tarihe rastlarsa işveren ne yapmalı?

İşçiler, yıllık izin haklarını kullanmak için işverene başvurmak zorundadır. İzin tarihleri ile ilgili olarak işverene başvurup istedikleri tarihi belirten işçilerin izin tarihleri aynı tarihlere denk gelirse kimin izne gideceğine nasıl karar verilir. İşte o sorunun cevabı...

YILLIK İZİN İSTEKLERİ AYNI TARİHE RASTLARSA İŞVEREN NE YAPMALI?
Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği, İzin İsteği ve Verilmesi başlığı altında şöyle der; "Aynı tarihe rastlayan izin isteklerinde; işyerindeki kıdem ve bir önceki yıl iznini kullandığı tarih dikkate alınarak öncelikler belirlenir."
Yani izin isteklerinin çakışması durumunda önceki yıl kullanılan tarih ve kimin daha kıdemli olduğuna bakarak işveren bir karar verir. Aynı madde "İzin kurulu veya işveren, işçinin istediği izin kullanma tarihi ile bağlı değildir" demektedir. Yıllık iznin kullanılacağı tarih konusunda son söz daima işverenindir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler