Geri Dön
Personel AlımıBekçi alımı 2022 başvuru yapma ekranı! Bekçi alımı başvuruları ne zaman, başladı mı? Bekçi alımı şartları nelerdir 2022?

Bekçi alımı 2022 başvuru yapma ekranı! Bekçi alımı başvuruları ne zaman, başladı mı? Bekçi alımı şartları nelerdir 2022?

Bekçi alımı başvuru sürecine ilişkin detaylar sorgulanmaya devam ediyor. Türkiye genelinde 3 bin 250 mahalle bekçisi alımı yapılacağının açıklanmasıyla vatandaşların bekçi alımına ilişkin yaptıkları aramalar da arttı. Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı, yaptığı açıklamada 3 bin 250 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapacağını duyurdu. Peki, Bekçi alımı ne zaman, başladı mı? Bekçi alımı şartları neler, askerlik şartı kalktı mı? Bekçi alımı başvurusu nasıl ve nereden yapılır? İşte bekçi alımı başvuru ekranı…

Bekçi alımı 2022 başvuru yapma ekranı! Bekçi alımı başvuruları ne zaman, başladı mı? Bekçi alımı şartları nelerdir 2022?

3 bin 250 bekçi alımı ilanı Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından duyuruldu. 3 bin 250 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımına ilişkin alım ilanını Resmi Gazete'de yayınınca, vatandaşlar, "Bekçi alımı ne zaman?", "Bekçi alımı başladı mı?" , "Bekçi alımı şartları neler?" ve “Bekçi alımı başvurusu nasıl ve nereden yapılır?” gibi sorulara yanıt arama başladı.

Polis Akademisi Başkanlığı, 3 bin 250 bekçi alımı yapacağını duyurması üzerine, açıklamanın detayları araştırılmaya başladı. Polis Akademisi tarafından yapılan açıklama şöyle:

"7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği kapsamında; Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak 81 İl Valiliğinde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi okul mezunu toplam 3.250 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacaktır. Alıma ilişkin esaslar, il kontenjanları ve başvuru şartları önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

BEKÇİ ALIMI 2022 BAŞVURULARI NE ZAMAN, BAŞLADI MI?

3 bin 250 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımına ilişkin alım ilanını Resmi Gazete'de yayımladı. Adaylar, 28 Nisan - 13 Mayıs 2022 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-Devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabilecekler. Alıma ilişkin sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecek.

BEKÇİ ALIMI BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN

BEKÇİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

- En az lise veya dengi okul mezunu olmak

- En az 167 cm boyunda olmak

- Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.

- Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde son bir yıl veya daha fazla süredir ikamet ediyor olmak.

- Askerlik ödevini bitirmiş olmak

- 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (28.04.2004 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (28.04.1992 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak.

- Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak

- Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak

- Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak

- Memuriyete engel bir hali bulunmamak

- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak
- Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak

- Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak

- Genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak
- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak

- Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak

- Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak

- Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

2022 BEKÇİ ALIMI BAŞVURU KILAVUZU

BEKÇİLİK BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

2022 bekçi alımı başvurusu yapmak isteyen adaylar, http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak tamamlanacak.

BEKÇİ ALIMI BAŞVURU EKRANI

2022 BEKÇİ ALIMI BAŞVURU KILAVUZU

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler