Gazete Vatan Logo

Mesai saatleri değiştirilen çalışan istifa edip tazminatını alabilir mi?

İşveren çalışanlarının mesai saatlerini değiştirebilir mi sorusunun cevabı merak ediliyor. Peki mesai saatleri değiştirilen işçinin ne gibi hakları var, değiştirilen çalışma saatleri sonrasında çalışanlar kıdem tazminatlarını da alarak işten ayrılabilirler mi? İşte detaylar…

Mesai saatleri değiştirilen çalışan istifa edip tazminatını alabilir mi?

Çalışma koşulları konusunda önce İş Kanunu'na daha sonra ise işe girerken yapılan iş sözleşmelerine bakılır. İşveren kanuna uygun olmak koşuluyla çalışanlarının mesai saatlerini dilediği gibi düzenleyebilir. Ancak bu çalışma saatlerinin sonradan değiştirilmesi konusunda bazı kritlerere göre karar verilir.

ÇALIŞMA SAATLERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK NASIL SONUÇLAR DOĞURUR?

İşveren mesai saatlerinde olumlu ya da olumsuz bir değişiklik yaptığında bunun işçiyi nasıl etkilediğine bakılır. Eğer değişiklik olumlu ise, örneğin çalışma saatleri azaltılmışsa işçinin bunu gerekçe göstererek iş sözleşmesini haklı nedenlerle feshetmesi mümkün değildir. Ancak değişiklik işçiyi olumsuz olarak etkiliyorsa bu durumda işe girerken imzalanan sözleşmeye bakılır. Eğer iş sözleşmesinde kanuna aykırı olmamak kaydıyla böyle bir madde varsa çalışan bu değişikliğe onay vermek zorundadır. Mesai saatleri değişikliği hem işçiyi olumsuz etkiliyor hem de sözleşmede böyle bir madde yer almıyorsa, çalışan iş sözleşmesini haklı nedenlerle feshederek kıdem tazminatını da alarak işte ayrılabilir.

Haberin Devamı