Çalışan Hakları

Çalışan Hakları

Son dakika çalışan hakları haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan çalışan hakları ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını çalışan hakları haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Çalışan Hakları

haberleri sayfasında son dakika yaşanan çalışan hakları gelişmeleri de dahil olmak üzere 2.021 çalışan hakları haberi bulunmuştur. Tüm çalışan hakları haberleri aşağıda listelenmiştir.
İşçi ve işveren milyonları ilgilendiren uyarı! Yüzde 50 zamlı ödeniyor! Haftalık ve günlük çalışma saatleri...
İşçi ve işveren milyonları ilgilendiren uyarı! Yüzde 50 zamlı ödeniyor! Haftalık ve günlük çalışma saatleri...İşçi işveren milyonları ilgilendiren açıklama! Haftalık çalışma saati ile ilgili kritik uyarı geldi. İdari izin, bayram izni ve tatillerle ilgili çok az bilinen detay ortaya çıktı. Saat sınırı var, süreyi geçen işçilere yüzde 50 zamlı ödeniyor. Haftanın 6 günü çalışılan işyerlerinde, saatlik ücreti 50 lira olan işçi; günlük 9.5 saat çalışmışsa yasal süreyi geçmiş sayılıyor. Bu durumda maaş hesaplamasında farklı bir yok izleniyor. İşte haftalık çalışma süresi ile ilgili birçok çalışanın bilmediği ayrıntılar...
10.07.2022Uzmana Sor
İdari izinler yıllık izinden düşer mi? İdari izin yıllık izinden sayılır mı? İdari izin maaştan kesilir mi? İdari izinde çalışanın mesaisi nasıl hesaplanır?
İdari izinler yıllık izinden düşer mi? İdari izin yıllık izinden sayılır mı? İdari izin maaştan kesilir mi? İdari izinde çalışanın mesaisi nasıl hesaplanır? Kurban Bayramı tatili belli oldu! Bayram tatilinde 13-14 Temmuz’a denk gelen günlerde kamu çalışanlarına idari izin ilan edildi. Buna göre, hafta sonları ile birlikte bayram tatili 9 gün oldu. Ancak çalışanların aklına idari izin ile ilgili pek çok soru takılıyor. Bunlardan ilki idari izinlerin maaşta kesintiye neden olup olmayacağı, ikincisi ise idari izinlerin yıllık izinden düşüp düşmeyeceği. Peki, İdari izinler yıllık izinden düşer mi? İdari izin yıllık izinden sayılır mı? İdari izin maaştan kesilir mi? İdari izinde çalışanın mesaisi nasıl hesaplanır? İşte idari izin konusunda bilmeniz gerekenler…
Zam yapılmayan, eksik ücret ödenen ya da ücreti düşürülen çalışanları ilgilendiriyor! Flaş karar, 4 maaş...
Zam yapılmayan, eksik ücret ödenen ya da ücreti düşürülen çalışanları ilgilendiriyor! Flaş karar, 4 maaş...Milyonlarca çalışanı ilgilendiren tazminat kararı! Zam yapılmaması, eksik ücret ödenmesi ya da ücretin düşürülmesi durumunda tazminat hakkı doğuyor. Yargıtay son noktayı koydu. İş mevzuatında kadınların çalışma hayatında daha fazla yer bulabilmesi için pek çok avantaj sağlanıyor. Birçok kadın anne olduktan sonra iş hayatını bırakıyor. Bunun önlenmesi için hamilelik döneminde ve sonrasında kadınlara önemli haklar tanınıyor. Doğum ve süt izni gibi haklarla çalışanın hamilelik ve doğum sonrası dönemde de çalışabilmesi sağlanıyor. Ancak bazı işverenler hamile çalışanı işten çıkarma yoluna gidebiliyor ya da ücretini düşürebiliyor. Zam yapılmaması da hamile çalışanların karşılaştığı durumlar arasında bulunuyor. Ancak işverenin tüm çalışanlara eşit davranma yükümlülüğü bulunuyor. Hamile çalışanın işten çıkarılması durumunda 4 aylık ücret tutarında hamilelik tazminatı ödenmesi gerekiyor.
Çalışan milyonları kapsıyor! 6 gün süreniz var, ücret farkı ve...
Çalışan milyonları kapsıyor! 6 gün süreniz var, ücret farkı ve...İşveren ve çalışan milyonları çok yakından ilgilendiriyor. 6 gün süresi bulunuyor. Çalışma mevzuatında hem işçilerin hem de işverenlerin haklarını korumak için önemli maddeler bulunuyor. Birçok çalışan sahip olduğu hakları net olarak bilmediği için gerekli durumlarda hakkını arayamıyor. İş kanununda bazı sebepler haklı fesih nedeni olarak kabul ediliyor. Bu nedenlerden en az bilineni ahlâk ve iyi niyet kurallarına aykırılık halinde iş akdinin iki taraf içinde derhal fesih hakkının bulunması. . Derhal feshin, ahlâk ve iyi niyet kurallarına aykırılığın ortaya çıktığı andan itibaren 6 işgününde yapılması gerekiyor. Bu süre geçtikten sonra fesih yapan taraf haksız duruma düşüyor.
Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ile ilgili son dakika gelişmesi! 2 ay içerisinde...
Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ile ilgili son dakika gelişmesi! 2 ay içerisinde...Milyonlarca çalışan ve işvereni yakından ilgilendiriyor. Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkı doğuyor. alışanın ücreti, izni, çalışma süresi, sosyal hakları iş sözleşmeleriyle düzenlenirken, hem işçi hem işveren hakları İş Kanunu'yla koruma altında alınıyor. Kanun'a göre işin niteliği, zamanı ve şeklini işveren belirler. İş sözleşmesindeki koşullarının çalışan aleyhine değiştirilmesi durumunda iş hukukuna uygun hareket ederek, çalışanın onayını almak gerekiyor.
Askerlik nedeniyle işten ayrılma nasıl olur? Askere gidecek olan işçi tazminat alabilir mi? İşte askerlik nedeniyle işten ayrılan işçinin hakları!
Askerlik nedeniyle işten ayrılma nasıl olur? Askere gidecek olan işçi tazminat alabilir mi? İşte askerlik nedeniyle işten ayrılan işçinin hakları!Çalışanın, askerlik nedeniyle işten ayrılma sürecinde yasal hakları bulunuyor. Kıdem tazminatından, askerlik bittikten sonra işe geri dönüş sürecine kadar tüm haklar İş Kanunu’na göre düzenlenmiştir. Vatani görevini yapacak olan çalışanlar askerlik işlemleri için nasıl bir yol izleyeceklerini kimi durumlarda kafa karışıklığına neden oluyor. Askerlik yüzünden işinden ayrılmak durumunda kalanların işyerinden alacağı tazminat detayına dikkat etmeleri gerekiyor. Peki, Askerlik nedeniyle işten ayrılma nasıl olur? Askere gidecek olan işçi tazminat alabilir mi? Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi nasıl yazılır? Askerlik nedeniyle işten ayrılma kaç gün önceden bildirilmeli? İşte askerlik nedeniyle işten ayrılan işçinin hakları ve bilinmesi gerekenler…
En az 12.454 lira ödeniyor, paralar hesaplara yatırılıyor, başvuran alıyor
En az 12.454 lira ödeniyor, paralar hesaplara yatırılıyor, başvuran alıyorParalar hesaplara yatırılıyor. Ödemeler toplu olarak SGK tarafından yapılıyor. Başvuran alıyor. En düşük ödeme miktarı 12 bin 454 lira. Asgari ücretli çalışanlar için geçerli olan bu rakam maaş miktarı arttıkça yükseliyor. Başvuru şartı bulunuyor. Çalışma mevzuatında kadınların çalışma hayatında daha fazla yer bulabilmesi için bazı avantajlar sağlanıyor. Özellikle doğum ile birlikte iş hayatını bırakan pek çok kadın bulunuyor. Bu durumun önüne geçilerek kadınların uzun süre çalışmaya devam edebilmesi ve emeklilik imkanından yararlanabilmesi için doğum izni, süt parası, yarı zamanlı çalışma gibi imkanlar bulunuyor. Doğum parası ödemesi kadınlar için tanınan en önemli haklardan birisi. Toplu olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemeler asgari ücretli bir çalışan için 12 bin 454 lira. Ayrıca doğum yapanlara ve evlat edinenlere, birinci doğumda 60, ikincide 120 gün, sonraki doğumlarda 180 gün süreyle yarım gün çalışma hakkı veriliyor. Çalıştığı sürenin ücretini işveren, çalışmadığı sürenin ücretini brüt asgari ücret üzerinden İŞKUR veriyor. 2 ay yarı zamanlı çalışana devlet 4 bin 966 lira ödüyor. Öte yandan kadın çalışanlar doğum borçlanması ile 6 yıl erken emekli olma hakkı da elde edebiliyor.
SGK'dan toplu para ödemesi! Asgari ücretliye 12 bin 454 lira...
SGK'dan toplu para ödemesi! Asgari ücretliye 12 bin 454 lira...Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılıyor. Başvuran yararlanıyor. Paralar vatandaşların banka hesaplarına yatırılıyor. Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alabilmesi için kadınlara bazı avantajlar sağlanıyor. Pek çok kadın annelik sürecinde iş hayatını bırakıyor. Anneliğin kadınların çalışma hayatını etkilememesi için doğum izni, doğum parası gibi imkanlar sağlanıyor. SGK tarafından yapılan bazı ödemeler ise pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Örneğin erken doğum durumunda doğum öncesi kullanılamayan izinler doğumdan sonra kullanılabiliyor. Doğum parası ödemesini alınan maaş miktarı belirliyor. 2022 yılında en düşük doğum parası, 12 bin 454 lira oldu. Ayrıca çalışmayan kadınlara da doğum yardımı yapılıyor. Bu kapsamda; ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor.
Kıdem tazminatı hakkı ile ilgili son dakika açıklaması! Flaş hesap detayı, işçi, memur milyonlarca çalışan için geçerli, ödeme...
Kıdem tazminatı hakkı ile ilgili son dakika açıklaması! Flaş hesap detayı, işçi, memur milyonlarca çalışan için geçerli, ödeme...Milyonlarca çalışanı doğrudan ilgilendiriyor. Kıdem hakkı ile ilgili son dakika açıklaması! İşçi, memur farkı bulunmuyor. Birçok çalışan haberdar değil. Kıdem tazminatını aynı işyerinde bir yıl ve üzerinde çalışanlar, işten çıkarılmaları durumunda almaya hak kazanıyor. Milyonlarca çalışanın güvencesi olan kıdem tazminatını almayı planlayanların bazı önemli ayrıntılara dikkat etmesi gerekiyor. Özel sektör çalışanları sadece en son çalıştığı işyerinde geçen sürelere, memur da kamuda çalıştığı süre üzerinden tazminat alıyor. Gerekli bir neden olmaksızın işten çıkarılanlar işe iade davası açabiliyor. Davayı kazanan çalışana boşta geçen süre için de tazminat ödemesi yapılıyor. Öte yandan ilk sigortalı tarihten itibaren 15 yılı dolduran, 3600 gün primi ödeyen kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir.
Maaşlardan kesinti yapılamaz! Çalışanların çoğu bunu bilmiyor! Ve zorunlu, fazla mesai ücreti yerine...
Maaşlardan kesinti yapılamaz! Çalışanların çoğu bunu bilmiyor! Ve zorunlu, fazla mesai ücreti yerine...Çalışan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Maaştan kesinti yapılamaz. Tatil ve izin günlerinde kullandırılamaz. Çoğu çalışanın bu haktan haberi olmadığı dikkat çekiyor. Fazla çalışma, iş hayatında sık sık karşılaşılan bir durum. Normal çalışma süresi haftada en fazla 45 saat olabiliyor ve bu süre üst sınır. Fakat fazla mesai yapmaları durumunda çalışana ilave ücret yerine başka bir hak daha tanınıyor; o da serbest zaman hakkı. Çalışanlar, fazla çalıştığı her saat karşılığında 1 saat 30 dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir. Bu hakkı kullandırmak işveren için zorunlu olduğu gibi, işçinin izin günleri ve resmi tatillerde kullandırması da söz konusu değil. Öte yandan maaşından da hiçbir kesinti yapılamaz. İşte tüm detaylar...
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! C190 ile...
Çalışan milyonları ilgilendiriyor! C190 ile...Tüm çalışanları çok yakından ilgilendiriyor. C190 ile ilgili flaş gelişme! Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 2019 yılında kabul ettiği 190 Sayılı Sözleşme (C190) üç yılda 11 ülke tarafından onaylandı. İşyerinde şiddet ve tacizi önlemeyi amaçlayan sözleşmeyi henüz onaylamayan birçok ülkede ise yasal düzenlemeler hayata geçirildi. Türkiye’nin sözleşmeyi onaylayıp uyum yasalarını çıkarması, hem işyerlerini daha güvenli hale getirecek hem de uluslararası alanda saygınlık kazandıracak.
Faizi ile ödeniyor! Flaş 20 gün detayı, maaşınız eksik yattıysa...
Faizi ile ödeniyor! Flaş 20 gün detayı, maaşınız eksik yattıysa...Çalışan birçok kişi maaşının geç ödenmesinden ya da eksik ödeme yapılmasından şikayetçi. Özellikle pandemi süreci ve sonrasında bazı işverenler enflasyon ve döviz kurlarındaki değişikliği bahane ederek eksik ödeme yapıyor. Peki böyle bir durumla karşılaşan çalışanın hakları neler? Çalışan ücretini faizi ile birlikte talep edebilir mi?
Tazminat ve yıllık izin hakkı ile ilgili flaş açıklama! Çalışan milyonlara güzel haber
Tazminat ve yıllık izin hakkı ile ilgili flaş açıklama! Çalışan milyonlara güzel haberMilyonlarca çalışanı doğrudan ilgilendiriyor. Tazminat ve senelik izin hakkı aynı iş yerinden bir yıldan daha uzun süre çalışanların sahip olduğu bir hak. Bu haktan yarı zamanlı olarak çalışanlar da yararlanıyor. Part-time çalışanlar bir yıllık çalışma süresinin sonunda işten çıkarılırlarsa tam tazminat hakkına sahip oluyorlar. Aynı şekilde senelik izin de tam zamanlı çalışanlar gibi hesaplanıyor ve bir yıl yarı zamanlı çalışan kişi de 14 günlük yıllık izin hakkına sahip oluyor.
İhbar, kötü niyet ve kıdem tazminatı ödeniyor! Kritik detay ortaya çıktı, bunu yapan hiçbir ödeme alamıyor
İhbar, kötü niyet ve kıdem tazminatı ödeniyor! Kritik detay ortaya çıktı, bunu yapan hiçbir ödeme alamıyorÇalışan milyonları ilgilendiriyor. İhbar ve kıdem tazminatı ödeniyor. Ayrıca iş güvencesi olmayan iş yerlerinden kötü niyet tazminatı da talep edilebiliyor. İşten çıkartılan kişi isterse işe iade talebinde de bulunabiliyor. Çalışma hayatında kadınların daha çok yer alabilmesi için bir takım pozitif ayrıcalıklar tanınıyor. Bazı işverenler kadın çalışanın hamilelik döneminde işten çıkartılmasına karar veriyor. Doğum izni, süt izni gibi haklardan faydalanması işverenler tarafından tercih edilmiyor. Ancak hamile veya yeni doğum yapmış kadınların çalışma koşulları İş Kanunu ve yönetmelik ile düzenlenmiş durumda. Bu dönemde işten çıkartılan işçi, işveren açısından başka bir haklı neden yoksa ihbar ve kıdem tazminatı alabiliyor, iş güvencesi bulunan işyerlerinde işe iade talebinde bulunabiliyor, iş güvencesi olmayan işyerlerinde kötü niyet tazminatı talep edebiliyor. Hamile olduğunu gizleyen çalışan ise zor durumda zor durumda kalıyor. Hamilelik işten çıkartma sebebi değil, fakat halime olduğunu gizlemek tazminatsız olarak işten çıkarılma nedeni oluyor.
Yıllık izin ile ilgili flaş açıklama! Tüm çalışanları ilgilendiriyor, avans, maaş kesintisi...
Yıllık izin ile ilgili flaş açıklama! Tüm çalışanları ilgilendiriyor, avans, maaş kesintisi...Tüm çalışanlar için geçerli. Havaların ısınmasıyla birlikte çalışanlar için yıllık izin belirleme süreci başladı. Senelik izin aynı iş yerinde bir yıl ve üzerinde çalışanların sahip olduğu bir hak. Mesleklere göre farklılık göstermekle birlikte sigortalı olarak çalışanlar 14 günlük izin hakkına sahip oluyor. Bu süreye aynı işyerinde 5 yıl çalışıldıktan sonra 1 hafta daha ekleniyor. Senelik izinlerde yaş da belirleyici bir eken. 50 yaş üzerindeki çalışanlara en az 20 gün izin verilmesi gerekiyor. Peki bir yılı dolmayan çalışanlar hangi şartlarda izin kullanabilir? Senelik izni kullanmayıp parasını almak mümkün mü? İzne çıkanların maaşları kesiliyor mu? İşte tüm çalışanların merak ettiği soruların yanıtları....
Yıllık izin ve yıllık izin ücretleriyle ilgili son dakika açıklaması! Milyonlarca çalışan bilmiyor
Yıllık izin ve yıllık izin ücretleriyle ilgili son dakika açıklaması! Milyonlarca çalışan bilmiyorYıllık için ve yıllık izin ücretleriyle ilgili flaş açıklama! Milyonlarca çalışanın merak ettiği izin konusuyla ilgili tüm detaylar açıklandı. İzninizi ne zaman kullanacağınıza kim karar verecek? İzin kullanılmaz ise parası ödenir mi? Kim kaç gün izin kullanabilir? soruları cevabını buldu. İşçilerin yıllık izin için en az bir yıl çalışmaları gerekiyor. 1-5 yıl arası çalışanlar en az 14 gün, 5-15 yıl arası en az 20 gün, 15 yıl ve daha fazlası için en az 26 gün izne hak kazanıyor. 50 yaş üstü ve 18 yaş altı çalışanların izinleri 20 günden az olamıyor. Yasa gereği 1 yılını doldurmayan bir çalışan izin kullanamıyor. Fakat işveren isterse işçilerine 1 yıl dolduktan sonra hak edeceği izin günlerini avans olarak kullandırabilir. Burada iznin tamamı da bir bölümü de kullandırılabilir. Bu tamamen işveren ile işçi arasındaki anlaşmayla gerçekleşiyor. Ancak yasal olarak bir yılı doldurmayan çalışan izin kullanamıyor. İşçi 'ben izin kullanmayayım parasını alayım' diyemiyor. Dolayısıyla izin yerine para alınamıyor. Ancak eğer kullanılamayan izinler var ise işçi ayrılırken son maaş üzerinden hesaplanıp parası ödeniyor. İzin ücreti hesaplanırken 1 tam yıl hesaba katılır. 1 yıldan eksik süreler dikkate alınmaz. Örneğin, 1 yıl 8 ay çalışan bir işçi için izin ücreti 1 yıl üzerinden belirlenir. İşçiye ödenecek miktar son çıplak ücreti ile hesaplanır. Brütten yapılacak hesaplamalarda yasal prim ve vergi kesintileri düşülür. Yani net ücret olarak ödenir.
İşçi işveren milyonları ilgilendiren karar! Yasak yok, mesai ve ücret ödemesi...
İşçi işveren milyonları ilgilendiren karar! Yasak yok, mesai ve ücret ödemesi...Milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiriyor. Fazla çalışma ücretleri ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nden yeni bir karar geldi. Gişe görevlisi olarak çalışan bankacı, işe girerken 'Fazla çalışmalara ilişkin ücret çalışanın asıl ücretinin içindedir' yazılı sözleşmeyi imzaladı. 8 yılın ardından işten çıkarılan bankacı, fazla çalışma ücretinin ödenmesi için dava açtı. Banka fazla çalışmanın söz konusu olmadığını savunurken, dinlenen tanıklar akşamları çalışıldığını belirtti. İş mahkemesi, işçiden her yıl onay alınması gerektiğini belirtip ücretlerin ödenmesini kararlaştırdı. Ancak her yıl onay alınmasına ilişkin zorunluluk 2017 yılında kaldırıldı. Bankacı, Anasaya Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı. AYM konu ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme yaptı. İşte detaylar...
Bunu yapanın iş akdi feshediliyor! Tazminat ödenmiyor
Bunu yapanın iş akdi feshediliyor! Tazminat ödenmiyorÇalışma hayatındaki herkesi çok yakından ilgilendiren tazminat kararı! Birçok kişi farkında olmadan yapıyor. İş akdi işverence haklı sebep gerekçesi ile feshediliyor. Tazminat ödemesi yapılmıyor. Aynı işyerinde bir yıl ve üzerinde çalışan herkes kıdem tazminatı alma hakkına sahip oluyor. Çalışılan süre uzadıkça işverence ödenecek kıdem tazminatı miktarı da artıyor. İşveren tarafından işten çıkarılan çalışan kıdem tazminatı alıyor. Ancak bazı durumlarda kıdem tazminatı ödemesi yapılmıyor. Yargıtay tarafından tazminat ödemesi ile ilgili emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. İş arkadaşlarını telefonla gizlice kaydeden kişiden işveren savunma istedi ancak işçi savunmaya yapmayı kabul etmeyince çalışan tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Yargıtay tarafından verilen kararda işveren haklı bulundu ve tazminat talebi reddedildi.
Tazminat, kıdem, işe iade, ücret güvencesi... Milyonlarca çalışanı kapsıyor! Onay verilirse...
Tazminat, kıdem, işe iade, ücret güvencesi... Milyonlarca çalışanı kapsıyor! Onay verilirse...Milyonlarca çalışanı doğrudan ilgilendiriyor. Kıdem, ihbar, işe iade tazminatı ve boşta geçen süre ücretini kapsıyor. Onay şartı bulunuyor. Ancak çalışanın onay vermesi durumunda geçerli olabiliyor. İhbar tazminatında süreler kıdeme göre değişiyor. İşyerinin devri veya satışında tazminat hakkı bulunuyor. İşin niteliği, görev tanımı ve koşullarında yapılacak değişikliklerin çalışana bildirilmesi ve onayının alınması gerekiyor.
İş arayan ve iş değiştirmek isteyenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın, imzalarsanız...
İş arayan ve iş değiştirmek isteyenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın, imzalarsanız...Çalışan milyonları ve iş arama sürecinde olanları çok yakından ilgilendiriyor. Özellikle iş hayatına yeni adım atanların mutlaka dikkat etmesi gerekiyor. İş alım süreçlerinde birçok kişi sorunsuz bir şekilde işe kabul edilebilmek için önüne konulan sözleşmeyi okumadan imzalıyor. Öyle ki bazı işverenler çalışanın boş kağıt bile imzalamasını talep edebiliyor. Çalışmak zorunda olanlar sözleşmeyi ya da boş kağıdı düşünmeden imzalayabiliyor. Bazı sektörlerde işverenin uğrayacağı olası zararlara karşı işe girişte işçiden senet alınıyor, gayrimenkule ipotek konulabiliyor. Rutin bir işlem gibi gösterilen bu uygulama işçi açısından çok büyük mağduriyetlere yol açabiliyor. İpoteğin kaldırılması için yıllar süren davalar söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda sadece çalışan değil çalışanın yakınları da mağdur oluyor. Çalışanların sözleşme metnini dikkatle okuması ve boş kağıt imzalatılmasını ise reddetmesi önemli. Yargıtay karara bağladığı benzer bir davada işveren işe girerken işçiden imzalı boş senet aldı, işçi 5 ay çalışıp ayrıldıktan sonra işveren senedin boşluklarını doldurarak 50 bin lira borç çıkardı. İşveren mahkemede, işçinin işe girerken kendisinden borç aldığını, senedin bu borca karşılık düzenlendiğini iddia etti. İşçi, borcunun olmadığını kanıtlamak için on yıl mücadele etmek zorunda kaldı.
SGK harekete geçti! On binlerce kişinin sigortası iptal edildi, paralar da geri istenecek
SGK harekete geçti! On binlerce kişinin sigortası iptal edildi, paralar da geri istenecekSGK harekete geçti ve tek tek tespit edilip hepsi iptal edildi. Emekli olabilmek ve sigortanın sunduğu sağlık desteklerinden ücretsiz yararlanmak için çalışmadığı halde sigortalı olarak gösterilen "hayalet çalışanlara" yönelik denetimler arttırıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçen yıl yapılan denetimlerde, 3 bin 230 iş yerinin sahte olduğu belirlenirken, bu tabela iş yerlerinin çalışanı olarak gösterilen 106 bin kişinin sigortalılığı iptal edildi. Ödenen emekli aylıkları, iş göremezlik ödenekleri, analık ve emzirme ödenekleri ile sağlık kuruluşlarında yapılan sağlık harcamalarının tamamı faiziyle beraber geri iadesi talep edilecek.
Tazminat hakkı ile ilgili flaş detay! Tüm çalışanları ilgilendiriyor, önümüzdeki hafta...
Tazminat hakkı ile ilgili flaş detay! Tüm çalışanları ilgilendiriyor, önümüzdeki hafta...Çalışan milyonları ilgilendiren flaş karar! İş akdi tazminatsız olarak işveren tarafından feshedilebiliyor. Birçok kişi haberdar değil. Konu hakkıda bilgisi olan çalışanlar ise çok fazla ciddiye almıyor. Ancak çalışanların tazminat hakkını kaybetmesine neden oluyor. Koronavirüs salgınında maske zorunluluğunun bazı alanlarda kaldırılmasının ardından yeniden gündeme geldi. Maske artık iş yerlerinin açık alanlarında kullanılmayacak. Sosyal mesafenin uygulanması ve uygun havalandırma koşullarının varlığı halinde kapalı alanlarda da maske zorunlu değil. Bundan sonraki süreçte işyerlerinde maske kullanımının bir zorunluluk olarak değil, iş sağlığı ve güvenliği tedbiri olarak görmesi gerekiyor. İşyerlerinde nerelerde maske kullanımının zorunlu olacağının iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından belirlenmesi gerekiyor. Belirlenen yerlerde maske kullanmayan çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği tedbirine uymamış olacak. Bu tedbirlere uymadığı tespit edilen ve uyarılara rağmen buna uymamayı sürdüren çalışanın da iş sözleşmesi işveren tarafından tazminatsız olarak feshedilebilecek.
Özel sektörde çalışanları yakından ilgilendiren flaş karar! Artık değişti, rekabet yasağı...
Özel sektörde çalışanları yakından ilgilendiren flaş karar! Artık değişti, rekabet yasağı...Özel sektörde çalışan milyonları ilgilendiren karar! Yargıtay son noktayı koydu, artık değişti. İşverenler rekabet yasağı kapsamında imzalattırıyordu, ihlal edenler ceza ödüyor. Birçok çalışan bu hakkı bilmiyor ama yasak süresi iki yılı aşamıyor, tüm faaliyet alanını kapsamaması gerekiyor. Bugüne kadar cezai şart bedellerinin Türk Ticaret Kanunu'ndaki genel hüküm nedeniyle ticaret mahkemelerinde talep edilmesi kabul edilmekteydi. Yargıtay yakın tarihli verdiği kararında rekabet yasağına ilişkin hükümlerin iş sözleşmesi ile bağlantısını vurgulayarak İş Mahkemeleri Kanunu'ndaki özel hükümden hareketle iş mahkemesinde görülmesi gerektiğine karar verdi.
Tazminat şoku! Flaş karar, memur, kamu işçisi, sözleşmeli personel...
Tazminat şoku! Flaş karar, memur, kamu işçisi, sözleşmeli personel...Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika gelişmesi! Tazminat hakkı ile ilgili karar çalışanları şoke etti. Mahkeme tazminat ödenemeyeceğine hükmetti. Kamu kurumunda çalışan yüz binlerce kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. İşçi kadrosundan sözleşmeli personel kadrosuna geçen çalışan tazminat almadı. Konu mahkemeye taşındı. Kamu kurumunda yıllarca işçi statüsünde çalıştıktan sonra sözleşmeli personel sınıfına geçen görevli, hayatının şokunu yaşadı. Yargıtay, kendi isteği ile işçi statüsünden sözleşmeli personel statüsüne geçen işçinin kıdem ihbar tazminatı hak edemeyeceğine hükmetti. Tazminat kararının ardından, 'Kimler kıdem tazminatı almaya hak kazanır?', 'Kıdem tazminatı alma şartları nelerdir?' gibi sorular çalışanlar tarafından araştırılmaya başladı. İşte kıdem tazminatı alma hakkı ile ilgili tüm detaylar...
Terfilerle ilgili emsal karar! Danıştay terfilerin eşitlenmesi gerektiğini hükmetti!
Terfilerle ilgili emsal karar! Danıştay terfilerin eşitlenmesi gerektiğini hükmetti!Danıştay’dan önemli karar! Hatalı işlem nedeniyle terfisi geciken komiser yardımcısı ile ilgili karar verildi. Danıştay, emsal bir karara imza atarak, davacının komiser yardımcılığı kursunu tamamlayanlarla eşitlenmesi gerektiğine hükmetti. İşte Danıştay’ın kararı…

Benzer Haber Etiketleri

Çalışan Hakları ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki çalışan hakları haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.