Geri Dön

Memurların zam ve fark ödemeleri başladı! Hesabınızı kontrol edin…

Milyonlarca kişi bekliyordu zam ve fark ödemeleri başladı. Hesabınızı hemen kontrol edin. Memurun maaşları 15 Ocak’ta yüzde 27.9 zamlı olarak ödenmişti. Ancak yüzde 5’lik toplu sözleşme zammına ilave edileceği açıklanan yüzde 2.5’luk ek zamla ilgili teklif, maaşların yattığı tarihte yasalaşmadığından hesaba geçmemişti. Hem yüzde 2.5’luk zam farkları hem de 14 günlük zam farkı hesaplara geçmeye başladı. Yatan tutarlar 900-1.500 lira arasında değişiyor. Ödemeler dün itibarıyla başladı.

Memurların zam ve fark ödemeleri başladı! Hesabınızı kontrol edin…

Milyonlarca memur bekliyordu ekonomiyle ilgili önemli düzenlemeleri içeren Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre; kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran 2022 dönemi için uygulanacak toplu sözleşme artış oranı yüzde 5’ten yüzde 7.5’e yükseltildi. Yüzde 2.5 oranındaki ilave zam, 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Böylece toplu sözleşme artı enflasyon farkıyla toplam ocak zammı yüzde 30.95’e çıkmış oldu.

Yapılan düzenleme 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girdiğinden 15 Ocak’ta maaşını çeken memurlara ek olarak yüzde 2.5’lik zam farkı ödenecek. 1-5 Ocak’ta maaşını zamsız çeken memur emeklisine de enflasyon farkı ve bu oluşan yeni fark SGK’nın belirlediği tarihte toptan ödenecek. En düşük farkın 1.000 lira olması ve taban memur emekli maaşının da 4 bin 280 lirayı geçti.

Memurların zam ve fark ödemeleri başladı Hesabınızı kontrol edin…



ÖDEMELER BAŞLADI

Söz konusu düzenleme 22 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bunun yanında 14 günlük (1-15 Ocak arası) zam farkı da yatmamıştı. Dün itibarıyla hem yüzde 2.5’luk zam farkları hem de 14 günlük zam farkı hesaplara geçmeye başladı. Yatan tutarlar 900-1.500 lira arasında değişiyor.

Memurun maaşları 15 Ocak’ta yüzde 27.9 zamlı olarak ödenmişti. Ancak yüzde 5’lik toplu sözleşme zammına ilave edileceği açıklanan yüzde 2.5’luk ek zamla ilgili teklif, maaşların yattığı tarihte yasalaşmadığından hesaba geçmemişti. Maaş farkları her kurumun mutemetliğinin hazırlamasına bağlı olarak değişik tarihlerde yatabilir. Muhasebat Genel Müdürlüğü 14 günlük maaş farkı için mutemetlere yetki açmıştı. Muhasebat Genel Müdürlüğü memurlar için 24 Ocak saat 16:00 itibarıyla; sözleşmeli personel için 25 Ocak Salı günü saat 14:00 itibarıyla sisteme veri girişi için mutemetlere yetki açtığını duyurmuştu. Kamu çalışanları banka hesaplarını kontrol ederek veya mutemetlerinden bilgi alarak maaş farkları hakkında bilgi alabilirler.

2.3 milyonu aşkın memur emeklisi ile dul ve yetimlerinin 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan zam farkları da 27 Ocak’ta yatırılmaya başlanmıştı.