Geri Dön

Memura ek zam ne kadar? Memur ve emekliye yüzde kaç ek zam yapılacak?

Ankara'da bugün gerçekleşen 'Sözleşmeliye Kadro Şöleni'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeyi verdi. Memur ve memur emeklilerinin maaşları, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile birlikte yüzde 16,47 zamlanırken SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşları yüzde 15,4 arttı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekliye yapılacak ek zam oranını da açıkladı. Peki, Memura ek zam ne kadar? Memur ve emekliye yüzde kaç ek zam yapılacak?

Memura ek zam ne kadar? Memur ve emekliye yüzde kaç ek zam yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sözleşmeliye Kadro Şöleni programında konuşuyor. Erdoğan'ın burada ek zam-refah payıyla ilgili açıklama yaptı. Peki, Memura ek zam ne kadar? Memur ve emekliye yüzde kaç ek zam yapılacak?

Memura ek zam ne kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da "Sözleşmeliye Kadro Şöleni" programına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekliye yüzde 25 zam yapılacağını açıkladı.

Erdoğan'ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"Dün 2022 yılına ait ihracat ve dış ticaret rakamlarını milletimizle paylaştık. Toplam 254,2 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat meblağına ulaşmanın gururunu yaşadık. 2023 senesini diğer alanlarla birlikte ölçek büyüttüğümüz bir sıçrama tahtası yapmak istiyoruz. 

Aralık ayı tüketici enflasyonu yüzde 1,18 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,27 olarak açıklandı. Böylece 2022 yılı tüketici enflasyonunu orta vadeli hedefinin bile altında bir gerçekleşme ile kapattık. Üretici fiyatları enflasyonunun aralıkta eksi olması hızlı bir toparlanma yaşandığını gösteriyor. Enflasyondaki düşüş seyrinin devam edeceğini göreceğiz. Önümüzdeki yıldan itibaren meseleyi ülkemizin gündeminden çıkaracağız.

Enflasyon oranlarının belli olması memur emekli maaşlarının şekillenmesi anlamına geliyor. Geçen yıl yüzde 87 oranında artış yaptı. Açıklanan 2022 enflasyon oranına göre ocak ayından itibaren geçerli yılın ilk yarısını kapsayan maaş artık oranı yüzde 16,48 olarak uygulanacaktır. Buradan sizlere ve tüm milletime memur, memur emeklilerinin maaş artış oranının yüzde 25 olacağı müjdesini vermek istiyorum."