Geri Dön

Memur ve emekliye ek zam! Yeni maaşlar belli oldu, en düşüğü 4. 273 liraya yükseldi! Öğretmen, polis, doktor, hemşire ve...

Memur ve emekliye ek zam müjdesi! Detaylar belli oldu. Öğretmen, polis, doktor, hemşire, imam ve emekli... Milyonları ilgilendiriyor. TBMM’den geçti, artık yasalaştı. Yeni maaş oranları belli oldu. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Zamlı maaşlar ne zaman yatacak? Ek zam maaşlara ne zaman yansıyacak? Kimin maaşı ne kadar yükselecek? Tüm sorular yanıtını buldu. En düşük memur maaşı 4. 880 liraydan 6.380 lira çıktı. En düşük memur emeklisi maaşı ise 3.275 liradan 4. 273 liraya yükselmiş oldu. İşte Memur ve emekliye ek zamda merak edilen tüm detaylar...

Milyonlarca memur ve emekli bekliyordu. Ve belli oldu. Ek zam ile ilgili detaylar netleşiyor. Memur ve emekliye ek zammı içeren kanun teklifi Meclis'ten geçti. 

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak ek zam, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi ve Bireysel Emeklilik Sistemi'nde devlet katkısının yükseltilmesi konuları TBMM'de görüşüldü. Milyonlarca çalışan ve emekliyi ilgilendiren yeni düzenlemeler Meclis'te kabul edildi.

Düzenlemeyle, kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran 2022 dönemi için uygulanacak artış oranı yüzde 5'ten yüzde 7,5'e yükseltilecek.

Gelir ve aylık ödemesi yapılanlara 1500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 2500 liraya çıkarılacak.

Memur ve emekliye ek zam Yeni maaşlar belli oldu, en düşüğü 4. 273 liraya yükseldi Öğretmen, polis, doktor, hemşire ve...

Memur ve emeklileri sevindiren haber geldi. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Zamlı maaşlar ne zaman yatacak? Ek  zamdan kimler yararlanacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya CNN TÜRK yayınında merak edilen tüm detayları anlattı.

3 Ocak tarihinde enflasyon rakamlarının açıklandığını hatırlatan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, “Memur, işçi emeklisi ve Bağ-Kur'lular için farklı rakamlar ortaya çıktı. Yasal düzenleme ile toplu sözleşmenin dışında, yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu için yüzde 2,5'luk fark ve işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin taban aylığının 1500 liradan 2500 liraya çıkarılmasıyla birlikte burada bir yasal düzenleme gerekmişti, geçtiğimiz hafta bir genel kurul toplanmadı, dolayısıyla bu haftaya sarkmış oldu” dedi.

ÖĞRETMEN, POLİS, DOKTOR, HEMŞİRE, İMAM MAAŞLARI NE KADAR OLDU? 

“Artık memur, memur emeklisi, işçi ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylık ücretleri yasal düzlemde de kesinleşti diyebiliriz” ifadelerini kullanan Kaya, şunları söyledi:

“Yüzde 27,9 olarak açıklanmıştı, yüzde 2,5'u da ilave ettiğimizde yüzde 30,95'i artık memurlarımız ceplerine alacaklar.

Bu noktadan yola çıkarak bakacak olursak, öğretmenlerimizin maaşı 2021 sonu itibarıyla 4.941 liraydı şu an 6. 448 liraya çıktı.

Esasında enflasyon rakamları açıklandıktan sonra bu rakam yükseldi, fakat yüzde 2,5 farkın yasal dayanağı olmadığı için bunu net olarak söyleyemiyorduk. Çünkü Mecliste farz edin ki yasa çıkmadı o zaman bu düşmüş olacaktı. Yasalaştığı için artık bir öğretmen maaşı 6.587 liradan 8. 596 liraya çıktı.

Polis memurunun 7.465 lira olan 9.741 liraya, uzman doktoruN10. 126'dan 13. 214 liraya, hemşire maaşı 5.237 liradan 6. 884 liraya yine ikinci kademe ki hemşire maaşı ise 6. 391 liradan 8. 340 liraya, din görevlinin maaşı da 5. 016 liradan 6.545 liraya yükselmiş oldu.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI DA BELLİ OLDU

Burada en önemli husus ise şurası; en düşük memur maaşı 4. 880 lirayken, artık 6.380 lira alacak. En düşük memur emeklisi maaşı ise 3.275 liradan 4. 273 liraya yükselmiş oldu.

Bunlar artık TBMM'de dün yasalaştı, Cumhurbaşkanı onayı ile Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra uygulamaya konacak.”

Memur ve emekliye ek zam Yeni maaşlar belli oldu, en düşüğü 4. 273 liraya yükseldi Öğretmen, polis, doktor, hemşire ve...

 

EK ZAM NE ZAMAN ÖDENCEK?

Ek zam ödemelerinin Şubat ayı maaşlarıyla birlikte mi, yoksa Ocak ayı içerisinde belirlenecek günlerde mi hesaplara yatacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanacak takvime göre netleşecek. Takvim netleştiğinde en kısa süre içerisinde sizlerle paylaşacağız.