Gazete Vatan Logo

Erken emeklilik fırsatında bilinmeyen detay! Günlük 143 lira olacak

Küçük esnaf için prim ödeme gün sayısının 7 bin 200’e indirilmesiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Ekim ayında Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme ile ilgili kritik uyarılar geldi. SGK Uzmanı Dilek Ete, "İhya yaparak emekli olmak istediğinizde silinen Bağ-Kur borçlarının tamamını ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle ödeyeceğiniz rakam ve alacağınız emekli aylığı arasında mutlaka kazanç-kayıp hesabı yapmalısınız" uyarısında bulundu.

Erken emeklilik fırsatında bilinmeyen detay! Günlük 143 lira olacak

Alican Yıldırım / gazetevatan.com

Bağ-Kur prim günlerinin indirilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mayıs ayında yaptığı açıklamada, küçük esnaf için prim ödeme gün sayısını 7200’e indireceklerini, bundan 1 milyon küçük esnafın yararlanacağını söyledi. Ekim ayında meclise gelmesi beklenilen Bağ-kur'lulara 7200 gün prim ile emeklilik 8 Eylül 99 öncesi sigorta girişi olanları kapsayacak. Meclise gelecek yasa tasarısında netleşecek fakat küçük esnaf, bakkal, berber, tamirci, yanında 2-3 kişi çalıştıran Bağ-kur'luları kapsaması bekleniyor. Küçük esnaf kapsamına kimlerin gireceği kanun teklifi ile belli olacak Kuyumcular, şehirlerarası yük taşımacılığı yapanlar, müteahhitler şirket ortakları kapsam dışında kalacak gibi gözüküyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı Dilek Ete merak edilen detaylar hakkında bilgi verdi.

ASKERLİK VE BORÇLANMAS YAPILMASI GEREKİYOR

SGK Uzmanı Dilek Ete prim günlerinin indirilmesiyle ilgili konuşarak, "Yasa tasarısı meclisten geçerse 7200 günü tamamladıklarında Bağ-Kur ‘dan emekli olabilecekler. Bağ-Kur dan SSK ya geçmiş ve 1261 günden az SSK hizmeti olanlar da Bağ-Kur dan emekli olabilecekler.Bugünden itibaren Bağ-Kur kapsamında emeklilik şartlarını taşıyanlar 7200 prim gününü tamamlamak için gerekli planlamayı yapması doğru olacaktır. Öncelikle doğum, askerlik başta olmak üzere önce borçlanmaları yapmanız doğru olacaktır." şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

"GÜNLÜK 143 LİRA OLACAK"

Yıl sonuna kadar borçlanması yapılmasının vatandaşlar için daha avantajlı olacağına dikkat çeken SGK Uzmanı Dilek Ete, "Bu yıl sonuna kadar tüm borçlanmalar yurt dışı borçlanma hariç günlüğü 143 TL bu nedenle ihya öncesi mutlaka borçlanma yapmak daha hesaplı olacaktır. Bağ-Kur kapsamında geçmişte ödemediği prim günlerini İHYA (canlandırma ) yaparak tamamlama imkânı varsa (günlük bu yılın sonuna kadar 154 Lira ) bu yıl bitmeden başvurmanız doğru olacaktır. Yaptığınız ihya başvurusu bu yıl bitmeden zamlanmadan yapılırsa size ödeme emri SGK ‘dan geldikten sonra 3 ay içinde ödeme yaparak yararlanabileceksiniz.7200 prim günü gerçekleşmezse 3 ay içinde ödemezseniz ihya iptal oluyor. Yani İhya başvurusunun size bir zararı yok." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

KAR ZARAR HESABI YAPILMALI

Ödenen borç ile alınacak emekli aylığı arasında kazanç kayıp hesaplaması yapılması gerektiğine dikkat çekene SGK Uzmanı Dilek Ete, "İhya yaparak emekli olmak istediğinizde silinen Bağ-Kur borçlarının tamamını ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle ödeyeceğiniz rakam ve alacağınız emekli aylığı arasında mutlaka kazanç-kayıp hesabı yapmalısınız. Planlama yapmadan lütfen hareket etmeyin. Sosyal Güvenlik sistemi içinde en fazla mağduriyetin olduğu karışık sistem Bağkur da bu nedenle de planlama yapıp, hareket etmenizi öneririm." dedi.