Geri Dön

En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni rakam belli oldu

Milyonlarca emekli ve emeklilik planı yapan vatandaş en düşük emekli maaşının kaç lira olduğunu merak ediyor. Şu an 3.500 TL olan en düşük emekli aylığı 2023'te ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni rakam belli oldu

Milyonlarca emekliye zam müjdesi geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan zam kararını açıkladı.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur ve emeklilerin alacağı zam oranları netleşti. Yüzde 25 olarak belirlenen zam oranı bugün itibarı ile değişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023'te memur ve emekliye yüzde 30 zam uygulanacağı müjdesini verdi. 3.500 TL olan en düşük emekli maaşı da 5.500 TL'ye yükseldi.

İşte Erdoğan'ın konu ile ilgili yaptığı açıklama;

"Dün de 2022 enflasyonunu aldıktan sonra memurlarımızın ve emeklilerimizin maaş artışını yeniden değerlendirdik. Memur maaşlarında yüzde 87'lik artışa gitmiş, temmuz ayında yüzde 42'ye varan zam yapmıştık. Memurlarımızın ve emeklilerimizin oranlarına razı olamadık. Bakanlarımızla yaptığımız değerlendirme sonucunda memur ve emekli maaşlarında yüzde 25'lik bir artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Bunu da dün katıldığımız memur buluşmasında duyurmuştuk. Memur buluşmasına giderken bakanlarımıza bu oranı daha da yukarı çıkacak formüller bulmaları talimatını vermiştik. Dün ve bugün yürütülen çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30'a çıkaracak imkanlar sağladık. Buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdelerini veriyoruz. En düşük emekli maaşının da 5 bin 500 lira olacağını duyuruyoruz. Yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yeni artışlar yapılacağını hatırlatmak istiyorum."