Geri Dön
EmekliEmekliye zam formülü! 2000 lira ve...

Emekliye zam formülü! 2000 lira ve...

Milyonlarca kişi bekliyordu ve emekliye zam formülü ortaya çıktı. Bakan Vedat Bilgin, “Emeklilerin gelirlerinin düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz” demişti. Seyyanen zam üzerinde çalışma yapılıyor. İşte emeklilerin için düşünülen maaş zammı formülü.

Emekliye zam formülü! 2000 lira ve...

 Asgari ücret pazarlığı sürüyor, memurlara toplu sözleşme dışında zam formülü üzerinde çalışıyor. Emeklilerin yaşam koşullarını iyileştirmek için yeni düzenlemeler yolda. En son 2018’in sonlarında yapılan düzenleme ile en düşük SSK ve Bağkur emekli aylığı 1.000 liraya çıkmış ve 2019 başından itibaren de düşük emekli maaşı alanların maaşları 1.000 liraya tamamlanmıştı. 2020 yılında koronavirüs salgının etkilerini azaltmak için yapılan düzenleme ile ise en düşük emekli aylığı 1.500 liraya çıkarılmıştı. Yani yeni emekli olanın primine göre maaşı 1.100 lira çıksa da en az 1.500 lira maaş bağlanıyor.

EN AZ YÜZDE 10 CEPTE

Şimdi bu taban tutarın da artırılması gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeklilerin gelirlerinin düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz” demişti. Memurlar ve sağlık çalışanlarının ardından emeklilere de ek zam hazırlığının yapılması büyük heyecan yarattı. Ocakta zaten SSK ve Bağkur emeklisinin alacağı zam tutarının yüzde 10’u aşması bekleniyor. Yapılacak düzenleme bu zamma ilave olacak.

SEYYANEN OLABİLİR

Farklı formüller üzerinde çalışıldığı dile getiriliyor. Yani seyyanen zam ve taban aylıkta artış söz konusu olabilir. Bu durumda tüm emeklilere seyyanen zam yansıtılabileceği gibi şu anda 1.500 lira olan taban aylığın da 2 bin liraya çıkarılabileceği konuşuluyor. Yine memur ve memur emeklilerine yönelik refah düzenlemesi de yapılacak. Böylece alım gücü düşen milyonlarca vatandaş nefes alacak.

 5 AYLIK VERİ VE ANKET

Şu anda durum ne ona bakalım isterseniz. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Temmuz-Kasım enflasyonu yüzde 10.48 olarak gerçekleşti. Kesin oran için geriye sadece Aralık verisi kaldı. Şu ana kadar gerçekleşen (5 aylık) enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 10.48 olacak.
Merkez Bankası'nın açıkladığı Piyasa Katılımcıları Anketi de zammın ipucunu veriyor. Ankette cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi Aralık ayı için yüzde 23.85 çıktı. Buna göre 6 aylık enflasyon yüzde 14.2 olarak gerçekleşecek. Tahmin gerçekleşirse 6 aylık enflasyon, yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 14.2'ye ulaşacak. Kesin rakam 3 Ocak'ta açıklanacak Aralık enflasyonu ile belli olacak.