Geri Dön
EmekliEmekli maaş farkları ne zaman verilecek? Memur emekli zamları ne zaman yatacak?

Emekli maaş farkları ne zaman verilecek? Memur emekli zamları ne zaman yatacak?

Milyonlarca memur ve emekli bekliyordu. Memur ve emekli maaşlarına ek zammı içeren yasa teklifi Meclis'ten geçti. Bu düzenleme ile memur ve emeklilerinin ücretlerine toplam yüzde 30.95 artış yapılması öngörülüyor. Yasal düzenleme ile toplu sözleşmenin dışında, yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu için yüzde 2,5'luk fark ve işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin taban aylığının 1500 liradan 2500 liraya çıkarılmasıyla birlikte bir yasal düzenleme gerekmişti, geçtiğimiz hafta bir genel kurul toplanmadı. Peki, Emekli maaş farkları ne zaman verilecek? Memur emekli zamları ne zaman yatacak? 14 günlük maaş farkı ne zaman ödenecek? İşte detaylar...

Emekli maaş farkları ne zaman verilecek? Memur emekli zamları ne zaman yatacak?

Milyonların gözü kulağı emekli maaş farklarının yatırılacakğı tarihte! Memur ve emekliye ek zammını da içeren Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Kamu memur ve emeklilerinin ücretlerine toplam yüzde 30.95 artış yapılacak. Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak- 30 Haziran 2022 dönemi için uygulanacak artış oranı yüzde 5'ten yüzde 7,5'e yükseltilecek. Peki maaş farkı ne zaman verilecek? Memur emekli zamları ne zaman yatacak? İşte tüm detaylar...

EK ZAM NE ZAMAN ÖDENECEK?

Memurlara yapılan %30.5 oranındaki zammın ardından Ocak ortası itibariyle memurlar zamlı maaşlarını almaya başladı. Enflasyon farkı Ocak ayında maaşlara yansımaya başladı. Ancak %2.5 oranındaki ek zam Ocak ayında yetişmedi. Ek zam için Şubat ayı gösteriliyor. Ek zam ödemelerinin Şubat ayı maaşlarıyla birlikte mi, yoksa Ocak ayı içerisinde belirlenecek günlerde mi hesaplara yatacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanacak takvime göre netleşecek.

Ocak ve Temmuz aylarında oluşan bu 14 günlük maaş farkları genel olarak ay sonuna doğru ödeniyor. Bu ay da Ocak ayının son haftasına doğru ödenmesi beklenen bu maaş farklarının 800 ile 1000 TL arasında olacağı tahmin ediliyor.

ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI YATTI MI?

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacaktı ancak teklif yetişmedi.

8 madde görüşüldü. En önemli maddelerin başında memur ve emekliye zam yer alıyordu. Memur ve emekli maaşlarına ek zammı da içeren kanun teklifi mecliste kanun teklifinin görüşmelerinin, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmişti. Memur ve emekliye ek zammı içeren Kanun Teklifi meclisten geçti. Emekli ve memur maaş zam farkı ödemesi için bir sonraki maaş döneminin beklenmeyecek, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Ocak ayı içerisinde tebliği yayınlaması bekleniyor.

Önümüzdeki iki hafta içerisinde memurlara ek ödeme yapılarak zamlar tahsis edilmiş olacak.

17-26 Ocak’ta SSK emeklilerine zamlı maaş, 25-28 Ocak’ta Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş yatacak. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler