Gazete Vatan Logo

Çalışanlar ödedikleri parayı toplu olarak geri alabilir mi?

Çalışanların emekli olması için belli prim,yaş ve yıl şartını yerine getirmesi gerekiyor.Emeklilik yaşı dolmasına rağmen primlerini tamamlayamayanlar, ödedikleri parayı toplu olarak geri alabiliyor.Bunun iki şartı var.

Çalışanlar ödedikleri parayı toplu olarak geri alabilir mi?

Bütün çalışanları ilgilendiriyor. Emeklilik yaşı dolmasına rağmen primlerini tamamlayamayanlar, ödedikleri parayı toplu olarak geri alabilir. Peki toplu parayı alabilmek için nelere dikkat edilmeli? Faruk Erdem'in yazısına göre;

Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor. Tabii bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri lazım. Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için gereken prim gününü dolduramıyor. Bu sigortalıların emekli olmaları için sistem; askerlik, doğum borçlanması gibi imkanlar da sunuyor. Buna rağmen yine de şartları tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor. SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor.

2 ŞARTI BULUNUYOR

Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor:

1 Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak.

2 Emeklilik için gerekli olan 3 şarttan 2'sini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Tabii kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Haberin Devamı

İŞÇİ HİSSESİ ÖDENİYOR

Parayı talep etmek için SGK'ya dilekçe ile başvurmak gerekiyor. SGK bu işlemi kendiliğinden yapmıyor. O yüzden mutlaka dilekçe ile başvuruluyor. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor. Eski SSK'lılar (4A) için 2008'den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ- Kur'lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Sağlık için ödenen primler (GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. Toplu para alanlarda emeklilik için her şey bitmiş olmuyor. Paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız bu kez 'ihya' sistemi devreye giriyor. Parasını aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleyebiliyorsunuz.

Haberin Devamı

GÜNCELLEME VAR

Bu ödemelerde SGK geçmişten bugüne kadar geçen zaman için bir faiz işletmiyor. Ancak yatırdığınız primler güncelleme katsayısına göre yeniden belirlenip, miktardaki düşüşler gideriliyor.

EMEKLİLİK HESABI

1995 yılında askerlik yaptım. 29.09.1997 tarihinde sigortalı oldum. Askerlik borçlanması ne kadar yaparsam erken emekli olurum?

İşe giriş tarihine göre 4.5 aylık bir askerlik borçlanması yaparak 57 olan yaş şartınızı 56'ya çekersiniz ve 1 yıl erken emekli olursunuz.

07.08.1974 doğumluyum. 01.01.1991 çıraklık nedeniyle sigorta başlangıcım var. 01.05.1996 tarihinde aynı sicil numarası ile prim ödemem başladı. Şu an 8220 günüm bulunuyor. 1996'dan bu yana hiç boşluğum yok.

Haberin Devamı

1991 yılındaki çıraklık sigortanız emeklilik hesabında kullanılmıyor. Sigorta numaranızı ise kullanabilirsiniz. O yüzden 1996'daki sigortanıza göre 25 yıl, 56 yaş 5825 gün şartlarınız var. Priminiz tamam, yılınız 01.05.2021'de dolacak. Yaşınızı da tamamlayıp emekli olabilirsiniz.

Eşim 02.11.1965 doğumlu. 1 yıllık sigortalı. 5 doğum yaptı.

Ne zaman sigortalı olduğunu yazmamışsınız. 1 yıllık sigorta emekli etmez. Eğer 9 Eylül 1999 öncesi ise 3600 günü tamamlayıp 58 yaşında emekli olur. 3 çocuk için borçlanma yapabilir.