Gazete Vatan Logo

Yıllara göre asgari ücret! Asgari ücret geçmiş yıllarda ne kadardı? İşte çalışana verilen asgari ücret tutarları!

2023 asgari ücret için gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantılarına çevrilirken yapılacak zam oranı merakla bekleniyor. Enflasyon nedeniyle asgari ücretlinin beklentisi artarken, yeni asgari ücretle ilgili tahminler de şimdiden yapılmaya başlandı. Pek çok kişi de asgari ücret görüşmeleri öncesinde geçmiş yıllarda asgari ücretin ne kadar olduğunu ve zamların nasıl ücrete yansıdığını araştırıyor. Peki, Asgari ücret geçmiş yıllarda ne kadardı? İşte yıllara göre asgari ücret tutarları!

Yıllara göre asgari ücret! Asgari ücret geçmiş yıllarda ne kadardı? İşte çalışana verilen asgari ücret tutarları!

Yeni yıla kısa bir süre kala, hükümet, işçi ve işveren temsilcileri 2023 hasgari ücreti belirlemek için masaya oturuyor. Zam pazarlığı için sürecin başlayacak olmasıyla birlikte milyonlarca çalışan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun alacağı kararı bekliyor. Şimdiden hesaplar ve tahminler yapılmaya başlandı. Hem işçi hem de işveren kesimini memnum edecek rakamın neye göre belirleneceği merak edilirken geçmiş yıllarda çalışanların maaşlarına yapılan yıllara göre asgari ücret tutarları araştırılıyor.

 2022 ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRET GEÇMİŞ YILLARDA NE KADARDI?

Yıllara göre asgari ücret Asgari ücret geçmiş yıllarda ne kadardı İşte çalışana verilen asgari ücret tutarları