Geri Dön
Çalışan HaklarıAsgari Ücret Görüşmeleri ne zaman başlayacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı!

Asgari Ücret Görüşmeleri ne zaman başlayacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı!

Asgari ücret görüşmeleri merakla bekleniyor. Asgari ücret alan milyonlarca işçi, görüşmelerden çıkacak sonucu beklerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, görüşmelerin uzamayacağını ve kararın 1-2 hafta içerisinde açıklanacağını söyledi. Peki, Asgari Ücret Görüşmeleri ne zaman başlayacak?

Asgari Ücret Görüşmeleri ne zaman başlayacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, asgari ücret görüşmelerinin aralık ayı sonuna uzamayacağını söyleyerek, "Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde" ifadelerini kullandı. Bakan’dan asgari ücret görüşmeleri tarihine yönelik yeni açıklama geldi.

Asgari Ücret Görüşmeleri ne zaman başlayacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.

Bakan Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirleneceğini anımsattı.

Komisyonun, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde 1 Aralık'ta yapacağını belirten Bilgin, toplantının yüz yüze gerçekleştirileceğini vurguladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden 5'er üyenin olduğu komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

DİSK'in asgari ücret talebi belli oldu

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı öncesi 2022 asgari ücretine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin geçim şartları dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Çerkezoğlu, "Bütün ücretlere 1000 liralık iyileştirme yapılmalıdır. Ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1000 lira tutarında vergi ve prim indirimi sağlanmalı ve bu destek Hazine tarafından karşılanmalıdır. Böylece bütün çalışanların ücretlerinde 1000 lira iyileştirme mümkün olacaktır. Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücret net 5 bin 200 lira olmalıdır." ifadelerini kullandı.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler