Gazete Vatan Logo

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk'tan flaş ‘mavi tik’ adımı

Twitter’daki ‘mavi tik’ uygulaması ile ilgili son dakika kararı! Elon Musk yeni kararını duyurdu. Bazı medya kuruluşlarından geri adım ve politika değişikliği yorumları gelirken, bazıları da bu adımın ara seçimlerle ilgili olduğunu ileri sürdü.

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk'tan flaş ‘mavi tik’ adımı

Elon Musk,uçuk biri olmakla ünlü olduğu kadar aynı zamanda iş dünyasındaki başarıları ile de adından söz ettiren birisi. Ancak Twitter’ın patronu olarak geçirdiği ilk 10 günde, ikinciden çok, uçuk olan tarafını gördük. Twitter uzun süredir Silikon Vadisi’nde büyük potansiyelini yerine getiremeyen bir şirket olarak değerlendiriliyor. Musk da sosyal medya devinden, doğru ellerde harika bir karşılık alınabileceğini savunuyordu. Özgür ifade fazlalaşacak ve bunu kârlılık izleyecekti.

Ancak ilk 10 gün Musk’ın bir sosyal medya şirketini yönetmekteki tecrübesizliğini ortaya koydu.

'MAVİ TIK' TARTIŞMASI

Şirketi alır almaz mavi tık özelliğinin paralı olacağını duyuran Musk'a kamuoyunda tepki yağıyor.

Eleştirilerin odağındaki politikanın birkaç gün içinde uygulamaya geçmesi bekleniyordu. Yeni sistemde parayı veren mavi tıkı alacak ve dahası üye kullanıcılar uygulamada algoritma tarafından öne çıkarılacaktı.

Tweetlere verdikleri cevaplar, mention edildikleri tweetler ve aramalarda daha görünür olacaklardı. Yani para ödeyen uygulamada itibarlı gözükecekti.

SORU İŞARETLERİ VAR

Ancak politikanın duyurulması ile adalet ve güvenilirlik bağlamında sorular gündeme geldi.

Musk bu değişimin Twitter’ı, bot olarak anılan hesaplardan arındırmak amaçlı olduğunu da söylüyordu. Ancak bu aynı zamanda parayla da ilgili. Milyarder işadamına göre, bu karlılık hedefine ulaşmak için bir yol.

Ancak bazıları doğrulama yönteminin ücretle sağlanmasının, yanlış bilginin yayılması sonucunu doğuracağı uyarısını yaptı.

Twitter, ücreti veren kişilerin söyledikleri kişiler olduğunu nasıl belirleyecekti?

ERTELEME KARARI GELDİ

Hürriyet'in CNN International'dan aktardığı habere göre; Elon Musk'ın Mavi tık uygulaması için erteleme kararı aldığını duyurdu.

Erteleme kararını Twitter içinde durumdan haberdar bir kaynaktan doğrulattığını belirten CNN, söz konusu kararın kamuoyu tepkilerinin hemen peşinden gelmesine dikkat çekti.

SEBEBİ ABD SEÇİMLERİ Mİ?

Batı medyasında bazı gazeteler bunu 'geri adım' olarak yorumlarken bazıları da bu durumun bugün başlayan ABD seçimleri ile alakalı olduğunu yazdı.

New York Times bu politika değişikliğinin, ABD ara seçimlerinin bitimine kadar ertelendiğini bildirdi.

Anlaşılan Twitter, sonuçları olabilecek bu denli büyük bir politika değişikliğini, kritik bir seçim öncesi yaparak, karmaşa yaratmaktan kaçındı.

PEŞ PEŞE KAOS HABERLERİ

Medyaya yansıyan haberlere göre, Musk, şirketi devraldığı ilk haftada, birim yöneticilerinden, işine son verilecek çalışanların listesini istedi.

Geçen Perşembe günü Musk resmen Twitter’ın sahibi olduktan neredeyse yedi gün sonra, çalışanlara işlerini kaybedecekleri duyuruldu. Bunun ardından da 7500 Twitter çalışanının yarısının şirketle ilişkisi kesildi.

Şirketi 44 milyar dolara satın alan birinin, bu kadar büyük bir çalışan grubunu kovmaya neden ihtiyaç duyduğu merak uyandırdı.

Zamanlama da öyle… Kimlerin kovulacağına ilişkin değerlendirme nasıl bu kadar hızlı yapıldı?

BAZI KOVULANLAR GERİ ÇAĞRILDI

Çalışanlara Cuma günü saat 4’e kadar bir e-mail alacakları duyuruldu ancak çok sayıda çalışana bu ulaşmadı. Twitter ofislerinin, kritik birimlerdekiler dışında tüm çalışanlara kapatıldığı haberleri yapıldı. Çalışanlar şirket için hesaplarına giremedi.

Hemen arkasından da moderasyona ilişkin sorular dile getirildi. Twitter bu kadar çalışanı göndermişken, dezenformasyon ve nefret söylemini nasıl engelleyecekti?

Cuma akşamı şirket yöneticilerinden Yoel Roth, ilk hatta içerik yöneticiliği yapan ekiplerin işten çıkarmalardan en az etkilendiğini söyledi.

En sonunda Pazar günü Bloomberg, Twitter’ın ‘hatalı’ kovulan bazı çalışanlarını geri çağırdığını haberleştirdi.